Çocuklar İçin Neşeli Hasta Yatak Modelleri Ve Çeşitleri Var Mı?

Elektrikli hasta yatağı
Elektrikli hasta yatağı

Hastaların tedavilerinde ve tedavi sonrasında gerek duyulan hasta yatakları kullanılması oldukça önemlidir. Bu duruma duyulan gereksinim hem tedavi gören yetişkinler, hem de çocuklar için aynıdır. Küçük yaştaki çocuklar için hastalık ve tedavi süreleri içerisinde ihtiyaç duydukları bakımı sağlayabilmek için çocuk hasta karyolası kullanılması oldukça önemlidir.

Çocuklar için dizayn edilen modeller, fiziksel ve bedensel özelliklerine uygun biçimde tasarlanır. Çocuklar için tasarlanan hasta yatakları yetişkinlerden daha farklıdır. Bu sebeple çocuklar için hasta yatağına gerek duyulduğu zaman onlar için imal edilen neşeli hasta yatakları tercih edilmelidir. Anti bakteriyel özellikleri mevcuttur ve bu sayede steril bir bakım yapılmasına yardımcı olur.

Çocuk Hasta Yatak Çeşitleri

Özel, anti kanserojen toz boyalarla renklendirme işlemlerinde bulunulur ve baş, ayak ile korkuluk noktaları kolay temizlenen, mikrop tutmayan işlevlere sahiptir. Günümüzde hasta yatağı birbirinden farklı renk, model ve işlevlere sahip olarak üretilir. Çocuğun boyuna uygun olarak ölçülerde olmalarının yanı sıra korkuluk kısımlarında yeşil, mavi, pembe, sarı gibi pek çok renk kullanılır.

Görsellik çocukların algılarına hitap eder ve bu nedenle renklerin kullanılması ortamın daha estetik bir görüntü almasını sağlar. Korkuluk kenarlarına resmedilen figürler de neşeli hasta yatakları modelleri arasında yer alır.  Çocuk hasta karyolası korkuluk sistemleri sayesinde, yatak içerisinde onların rahat bir biçimde hareket etmelerini sağlar.

Hasta yatakları
Hasta yatakları

Çocuk Hasta Yatak Özellikleri

Doğal olarak hareketli yapıda bulunan çocukların uykularını rahat olarak almalarında, günlük hareketlerinde hem destek sağlar hem de güvenlik işlevini yerine getirir. İndirilmesi ve sabitlenmesi de oldukça kolay bir şekilde yapılabilir. Elektrikli çocuk hasta yatağı modellerinde, otomatik şekilde yatağın ayak ile baş kısımlarının pozisyon alması sağlanır.

Yatış pozisyonu, sırt üstü oturma, kitap okuma, film izleme, yemek yeme gibi, gün içerisinde yapılan bütün aktiviteler, yatağın söz konusu olan pozisyona getirilmesi ile rahatlıkla yapılabilir. Yataklar tekerlekli işleve sahiptirler ve 360 derece her alana hareket edebilir. Tekerlekler ise bir noktada, güvenli olarak sabitlenebilir. Teknolojinin gelişmesi ile beraber hasta yataklarının daha da fazla modeli ve fonksiyona sahip olan modelleri bulunur.

Çocuk Hasta Yatağı Seçimi

Çocuklar için özel olarak tasarlanan hasta yatağının en önemli unsurlarından biri, devamlı ilaç kullanmak ve yatakta bulunmak mecburiyetinde olan çocuk hastalar için serum yerleştirme gereksiniminin hasta yataklarında önemli bir aparat olarak bulunmasıdır. Yerden yüksekliği hasta yatağı kullanacak olan çocuklar için en ideal biçimde tasarlanmalıdır.

Ayrıca yatağın baş ve ayak noktaları döndürülebilir ve hareket ettirilebilir özelliğe sahip olmalıdır. Çocuğun konforlu bir şekilde uyuması için en ortopedik yataklardan birisi de çocuk hasta yatağıdır. Yatağın sağ ve sol tarafında bulunan korkuluklar yardımı ile çocuğun uyurken ya da diğer bir durumda herhangi bir riskle karşılaşması önlenir.

Çocuk Hasta Yatağı Ayarları

Günümüzde hasta yatağı fiyatları tercih edilen çocuk hasta yatağına göre farklılık gösterir ve yatakta yer alan ek işlevler de bu durum üzerinde etki eder. Çocuk yatağın kumandasını kullanarak arzu ettiği konuma gelebilir ya da pozisyon değiştirebilir. Yatakta bulunan basınç sistemi yardımıyla çocuğun vücudundaki kan dolaşımının hızlanması sağlanır ve eğer çocukta varsa fiziksel hareket kabiliyetini güçlendirmeye de katkısı olur.

Çoğu hastane yatağı elektrikle çalışır. Hastanın bacaklarının hareket etmesini sağlayan diz bükme hareketine sahiptir ve ayrıca hastanın, kendisine bakan kişi yardımı olmadan yatağa oturmasını sağlayan sırt yükseklik ayar hareketine de sahiptir. Yan korkuluklara ve koltuk başlıklarına sahip olan modeller de elektrikli modeller içinde yer alır.

Çocuk Hasta Yatağının Kullanım Amacı

Hasta yatağının yüksekliği ayarlanabilir olup, hasta çocuğun yatağa girip çıkmasına yardımcı olmak adına yatağın alçaltılmasına ve hasta çocuğa bakan kişinin hastaya daha kolay erişebilmesi için yatağın yükseltilmesine izin verir. Pediatrik yatak, sünnet, kaza veya felç geçiren çocukların daha iyi koşullarda uykuya dalmasını sağlayan ve iyileşme sürecini hızlandıran bir yataktır.

Bu yatağın yan korkulukları ve başlığı anti bakteriyel materyalden yapılır. Anti bakteriyel materyallerin kullanımı sayesinde çocuklar virüslere karşı oldukça bağışıktır. Otomatik yataklar sıklıkla ameliyat olmuş çocuk hastalar için tercih edilen bir yatak çeşididir. Bu yatak, çocuğun geçirmiş olduğu ameliyatın ardından daha sağlıklı bir biçimde tedavi görmesini sağlar.

Çocuk Hasta Yatak Çeşitlerinin Tercih Edilme Nedenleri

Otomatik yatakların en önemli özelliklerinden birisi de elektrik kesilmesi halinde kendini devam ettirebilmesi adına bir pil gücünün mevcut olmasıdır. Bu sayede herhangi bir fonksiyonunun akışında bir sorun yaşanmaması sağlanır. Yatağın üstünde yer alan gözenekler aracılığıyla bir havalandırma işlemi olur. Bu gözenekler sayesinde ise fazla bulunan nemin artması önlenir.

Bu yatakta çocuğun kolaylıkla yemek yiyip içecek içmesi ve herhangi bir gereksinimini gidermesi mümkün hale gelir. Çocuk hastaların konforlu bir ortam içinde bulunmaları amacıyla özel olarak tasarlanan elektrik motoru sistemi sayesinde faaliyet gösteren hasta karyolası, üst kısmında yer alan hava delikleri yardımıyla terlemeyi engeller.

Hasta Yatağı Tercihinde Dikkate Alınması Gerekenler

Hasta yatağı tercihinde öncelik çocukların rahatlığıdır. Bu nedenle günümüzde belirli işlevlerin dışında ek fonksiyonlara sahip olan çeşitli çocuk hasta yatağı modelleri de mevcuttur. Çocuğun durumuna uygun olan bir model tercih edilmeli ve bu doğrultuda hareket edilmelidir.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir