Günümüz Şartlarına Uygun Hasta Yatak Özellikleri Neler?

Hastane yatağı modelleri
Hastane yatağı modelleri

Hastalığı nedeniyle yatakta kısa veya uzun zaman geçirmek zorunda kalan kişiler için farklı özelliklere sahip özel yataklar yapılır. Bu nedenle hastane yataklarının hasta güvenliği ve konforu düşünülerek tasarlanması önemlidir. Hastane yatağı, hasta bakımını mümkün olduğunca kolaylaştıran işlevlere de sahip olmalıdır.

Hastane Yatağı Nedir?

Fonksiyonel olan yataklardır, çeşitli nedenlerle tamamen yatalak olan veya hareket kısıtlılığı olan hastalara birçok yönden kolaylık ve fayda sağlar. Standart yataklar hasta için daha işlevsel hale getirilerek bir hastane yatağı ve bir hasta yatağı elde edilir. Teknolojiden faydalanmak için tasarlanan bu yataklar ile hastaların, bakıcıların ve sevdiklerinin hayatı çok daha kolaylaştır.

Hastane Yatağının Avantajları Nelerdir?

Her şeyden önce yatak, hastanın daha hızlı ve kolay yürümesini ve yatmasını kolaylaştırır. Farklı tasarlanmış kontroller ve yön düğmeleri sayesinde, hastaya ağrı veya yaralanma olmadan ve bakıcı üzerinde fiziksel stres olmadan saniyeler içinde pozisyon değiştirmelerini sağlar. Özel olarak tasarlanmış bu yataklar ile hasta transferleri kolaylıkla yapılabilir. Tuvalet ve kreş operasyonları rahat ve acısız bir şekilde yapılabilmektedir. Hasta yatağında bulunan serum taşıyıcı ile serum değişimi, serum akış kontrolü gibi işlemler kolaylaşır.

Hastane Yatağı
Hastane Yatağı

Ayrıca TV seyretmek, gazete ve kitap okumak gibi randevu talepleri de hasta psikolojisine iyi gelen aktivitelerden biri olduğu için daha da pratik hale geliyor. Birçok işlevi olan bu yataklar, hastanın “başkalarına yük oluyorum” düşüncesinden kurtulmasına yardımcı olur. Hasta, engelli, yaşlı ve bakıcıları için pratik çözümler sunan hasta yatakları satın alınabilir veya kiralanabilir. Hastane yatağı kiralama işlemi için birçok medikal firmadan destek almak mümkündür.

Hastane Yatağının Hangi Özelliklere İhtiyacı Var?

Farklı fonksiyonları ile öne çıkan Hastane yataklarının motorlu, elektrikli ve uzaktan kumandalı versiyonları mevcuttur. Hasta yatağı ürünlerinde aranan başlıca nitelikler şu şekilde sıralanabilir: Yatakların ortopedik özelliklere sahip olması gerekir. Hasta yatağı nefes alabilmeli ve bakteri yapısı sayesinde hastayı enfeksiyon riskinden korumalıdır. Hastanın vücuduna göre şekillendirilmiş, anatomik yapıda, yumuşak ve rahat olmalıdır. Korkuluklar hasta güvenliği için gereklidir ve gerektiğinde kolayca çıkarılabilir olmalıdır. Hastane yatağı için dayanıklı, leke tutmaz kumaştan yapılmış bir kumaş seçmek önemlidir. Yatak ne çok alçak ne de çok yüksek olmalıdır. İnfüzyon çubukları ve hasta yatağına uygun yemek masası yatağa eşlik etmelidir. Hastanın özel ihtiyaçlarına en uygun hastane yatağını seçmenin en doğru yöntemi bir tıp uzmanından yardım ister.

Bir Hasta Yatağı Hangi Özelliklere Sahip Olmalıdır?

Farklı fonksiyonları ile öne çıkan hastane yataklarının motorlu, elektrikli ve uzaktan kumandalı versiyonları mevcuttur.

Hastane Yatakları Nasıl Düzenlenmeli?

Özellikle hasta yatağı fiyatları söz konusu olduğunda, yerleştirilmesi gereken birçok farklı fonksiyonel yapı her zaman vardır. Özellikle hastaların gün içinde bakımlarının bir parçası olarak uğraşmak zorunda kaldıkları farklı durumlar söz konusu olduğunda, bu tip yatakların uyum sağlamaya büyük ölçüde yardımcı olacağı kesindir. Farklı yatak seçeneklerinin bir parçası olarak, farklı sayıda motor sistemi, yatakların farklı açılarda ve hızlarda hareket etmesine izin vererek, hastaya yemek yeme ve ilaç alma konusunda mükemmel bir fırsat sunar.

Hasta yatakları Radikal Medikal
Hasta yatakları Radikal Medikal

Hastane yatakları bununla bitmiyor bu arada. Aynı zamanda hastalara psikolojik rahatlama için aktiviteler sunarak, onlara televizyon izleme veya kitap okuma fırsatı verir. Tabii diğer yandan motorlu ayak sistemi ile inip kalkma imkanı sağlayan asansör sistemleri de hastane yataklarında mutlaka yer almalıdır. Bu sayede hasta kolayca yerde yürüyüp ayağa kalkabilirken, bakıcılar da yatağı yükselterek çok fazla eğilmek zorunda kalmadan işlerini yapma esnekliğine sahip olurlar.

Hastane Yatağının Diğer Fonksiyonel Yapıları

Farklı özelliklere sahip olan hastane yatağı sadece motor sistemi değil, aynı zamanda kalibre edilebilen serum askılıkla yemek masasını da içerir. Dört tarafı için özel donanım ve en önemlisi, güçlü yan korkuluklar. Bu sayede hasta yorulmadan gerekli aktiviteleri zamanında yapma imkanına sahip olur. Ayrıca en iyi yapısal malzemeler altında yapılmalı ve hasta sağa sola hareket ettikçe yıpranmamalı böylelikle yatak uzun yıllar sorunsuz kullanılmalıdır. Tabii ki, hastane yatağının çevresinde dolaşmak söz konusu olduğunda, tekerleklerin iyi çalışır durumda olması önemlidir. Yatak, özel olarak hazırlanmış tekerlekler sayesinde farklı noktalara getirilme özelliğine sahiptir, her yöne kolayca hareket eder. Aynı zamanda özel kilitleme sistemi sayesinde yatak hiçbir hastanın hareket hızına göre hareket etmez.

Yatakların işlevi daha detaylı aşırı şiddetli felçlerde ve yaşlıların fazla hareket edememelerinde yataklarda lavabo ve çağrı butonu olmalı, yatakların üzerinde tuvalet var. Tüm bu fonksiyonel yapıları yatağınızda sunan firmamızdan çok uygun fiyata hasta yatağı satın alma imkanına sahip olabilirsiniz. Aynı zamanda hasta yatağı da kiralayabilirsiniz. Doğrudan halka arz seçeneği kapsamında endüstriyel üretimde sunulan bu hasta yatakları, hastanın sorununa göre değişen fonksiyonel bir yapıda sunulabilir. Üstelik iyi bir hasta yatağı fiyatları ihtiyacı olanın cebini yormayacak şekilde ölçülü olunması gerektiğinin bilincinde bir firmayız. Hastane yatak fiyatları alınan yatağın kalitesine ve motor sayısına istinaden farklılık gösterir. Lütfen bizimle iletişime geçerek istediğiniz modele göre fiyat alınız.

Havalı Yatak Nedir Ne İçin Kullanılır?

Hasta yatağı modelleri arasında en göze çarpan modeldir. Bu Soruya kısa ve anlaşılır bir cevap vermek gerekirse şişme yatak, yatalak hastalarda oluşabilecek yumuşak doku yaralanmaları olarak bilinen bası yaralarını önlemek için kullanılan medikal bir yataktır. Yatağın sürekli uyuması gerekir.

Havalı yatak modelleri
Havalı yatak modelleri

Havalı Yatak Çeşitleri

Baklava tipi, boru tipi ve pozisyonlu havalı yatak olmak üzere 3 farklı çeşidi vardır. Hava yatakları esas olarak mekanize edilir. Türüne bağlı olarak motordan gelen hava sürekli olarak yatak içerisinde dolaşır ve dokuların sürekli nefes almasını sağlayarak doku hasarını önler. Hasta yatağı alırken dikkat edilmesi gerekenler günümüz teknolojisinde hasta yatakları sürekli değişmekte ve karşımıza yepyeni tasarımlar çıkar. Bu nedenle son teknoloji ile hastane yatağı dört motorla donatılmıştır.

Hastanın dört motorlu hasta yatağında yatması tavsiye edilir. İhtiyaçlarını bu kadar kolay karşılayan hasta yatakları da diğer yatak türlerinden oldukça farklıdır. Hasta yatağı kiralama Sistemi ile de bu ürünleri satın almayı tercih edebilirsiniz. Hastane yatağı alırken dikkat edilmesi gereken en önemli hususlar; Hastanın ilacı kullanırken kendini rahat, rahat ve rahat hissetmesi gereklidir. Hastaya sağlanan yatak her zaman hastayı güvende ve rahat hissettirmelidir. Hasta bireyler için öncelik sırası kesinlikle konfordur. Konforsuz bir yaşam hastalarınız için son derece mutsuzluk verir. Mutluluk her şeyin ilacıdır. Sağlıklı günler dileriz.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir