Hasta Yatağı Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Hastalar için özel olarak yapılan ve hastaların kullandığı yataklara hasta karyolası ya da hasta yatağı denir. Hasta yatağı fiyatları uygun olduğu için son zamanlarda evlerde yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Hasta yatağı modellerinin en önemli özelliği hasta bakıcının hastayla ilgilenmesini kolaylaştırmasıdır. Bu yataklar ile korkuluk sistemi ve tekerlekler ön plandadır. Korkuluklar hastanın yataktan düşmesini engeller. Tekerlek, hastanın bir yerden başka bir yere taşınmasını kolaylaştırır.

Hasta Yatağı Nedir?

Mobil yatak modellerinin her biri hasta yatağı olarak adlandırılır, tedavi kapsamına ve hastanın hastalık durumuna göre hastanede veya evde hem fiziksel hem de sosyal olarak yardımcı ürün olarak hizmet verir. Korkuluklar, hareketli başlıklar, ayaklıklar, yatak tekerleri ve serum askıları bu yatakların önemli özellikleridir. Hasta yatakları donanımlarına ve hareketliliklerine göre sınıflara ayrılır. Fiziksel olarak mevcut olan bu cihazların kullanımı oldukça konforludur. Hastanın yatakları, hastane tipi ve ahşap görünümü, ekipmanlarına ve hareket kabiliyetine göre manuel ve motorlu olmak üzere ikiye ayrılır. Ayrıca motorlar, motor sayılarına göre de sınıflandırılmıştır.

Hasta Yatağı
Hasta Yatağı

Hasta Yatağı Çeşitleri

Hasta yatakları motorlu ve motorsuz yatak olarak tasarlanmıştır. Motorsuz yataklar, manuel rulmanlı modeller olarak da bilinir. Manuel motorsuz hasta yatakları dört kategoriye ayrılır. Motorsuz yatak tipleri şunları içerir;

  • Duran,
  • Tek bir ayarı olan yataklar,
  • Çift ayarı olan yataklar,
  • Üç pozisyonlu yatak modelleri

Ayrıca çok kullanışlı motorlu yataklar 3 farklı kategoriye ayrılıyor. Bunlar;

  • Bir motora sahip yataklar
  • Çift motorlu yataklar
  • Üç motorlu yataklar

Motorlu hastane yatakları elektrikle çalışır. Ayrıca uzaktan kumandası vardır. İstenilen modele göre hasta yatağı fiyatları da değişiklik gösterir. Kurumsal çalışma işlevine sahip motorlu yataklar, hastalara ve bakıcılarına basit kullanış imkânı sunar. Böylece, hem hasta hem de bakıcı için bu durum oldukça yararlıdır.

Hasta Yatakları Nasıl Kullanılır?

Hasta yataklarını kullanırken, bakıcının öncelikle yatağın özelliklerini anlaması gerekir. Çünkü hastanede uzun süre kalan hastaların bakımı için özel olarak üretilmiş motor gücü yüksek yataklar için kontroller bulunur. Bu mekanizmalar sayesinde hastanın başı ve ayakları hareket ettirilir. Ayrıca bazı modellerde hastanın güvenliği ve sağlığı için hava sirkülasyonu sağlayan donanımlar bulunur. Bu ekipman sayesinde hastanın sağlığına zararlı bazı mikropların yatakta bulunmasını engeller. Bakıcı, ürünün tüm bu özelliklerini bilmelidir. Hasta yatağı fiyatları modeline göre değişiklik gösterir. Bakıcı, hastanın gerektirdiği rolleri anlamalı ve buna göre seçmelidir.

Hasta Yatağı Temizliği Ve Hasta Yatağı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hasta yataklarını kullanırken temizlik ve hijyene dikkat etmek çok önemlidir. Şilteyi temizlerken kullanım kılavuzundaki talimatlara özellikle dikkat edin. Güçlü kimyasallar içeren ürünlerle temizlik, hastanın sağlığına zarar verebilir. Ayrıca ürünün uzun süre kullanılmasını da engeller. Hastanın yatağına zarar verebilir. Kolay temizlenebilir fermuarlı hasta yatakları fiyatları da günümüzde oldukça uygundur. Fermuar sayesinde yatağın yüzü kolayca çıkarılabilir. Yıkandıktan sonra takması kolaydır. Fermuarsız modellerde şilte düzenli olarak temizlenmelidir.

Uzun süre yatakta kalan hastalarda terleme görülür. Bu terler yatağı nemli hale getirir. Yatağın uzun süre dayanabilmesi için nemden korunması önemlidir. Tüm hususlar, satın alınan yatakla birlikte bakıcıya açıklanmalıdır. Bakıcı da tüm talimatlara uygun hareket etmelidir. Satın alma opsiyonu olmayanlar için alternatif olarak hasta yatağı kiralama hizmeti verilir. Normal yatakta tedavisine devam eden hasta için kullanım açısı zor olacağından, hasta yatağı alırken kullanımı basit fakat kaliteli ve teknik olarak üretilmiş yataklara sahip olmak gerekir. Örneğin hasta yatakları tekerlekli (4 tarafı) olup hijyenik ve antibakteriyeldir.

Hasta yatağı satış mağazası
Hasta yatağı satış mağazası

Hasta Yatağı Fiyatları Ve Seçimi Neye Göre Yapılır?

Hasta yatağı seçerken ilk yapılması gereken hastanın durumunu net bir şekilde anlamaktır. Hastanın ihtiyacına en uygun ürünü seçmek önemlidir. Çünkü hastanede uzun süreli hastalar için özel olarak seçilecek olan ürünün birkaç işlevi olması gerekir. Çünkü bu hastalarda hareket kabiliyeti çok azdır. Bazı hastalar hiç hareket edemez. Bakıcının işini olabildiğince kolay yapabilmesi önemlidir. Tedavi sürecinde hastanın boyu, kilosu ve hareketliliği hasta yatağı seçimini etkileyen faktörlerdir. Hastane yatağı fiyatları da seçim yaparken etkili olabilir. Ancak bakıcıları ilgilendiren konu fiyattan çok özellikleri olmalıdır. Doğru yatak seçimi hastanın rahat bir süreç geçirmesini sağlar.

Hasta Yatağı Firması Nasıl Bulunur?

Bir hastane yatağı satın almak için insanların önce şirketi bulması gerekir. Hastane yatağı olarak faaliyet gösteren birçok firma arasında da doğru kararlar vermek oldukça önemlidir. İnsanların iyi bir şirket bulmak için biraz araştırma yapması gerekiyor. Bu alanda daha önce alışveriş yapmış kişilerin yorumlarını inceleyerek iyi bir firmayı kolayca bulabilirsiniz. Havalı yatak fiyatları da iş seçeneklerine göre değişiklik gösterir. İyi bir firma bulduğunuzda hasta yatağı modelleri içinde çok yüksek fiyatlara maruz kalmazsınız. Bu olduğunda, çok daha kaliteli ürünleri olması gerektiği gibi tam fiyattan satın alma seçeneğiniz vardır.

Hastanın, hasta için hazırlanan tedavi sürecinde, hastalık süreçlerinin atlatılması durumunda, hastayı ve hasta bakıcısını tedavi sürecinde destekleyen yataklara hasta yatakları denir. Devlet yardımı ile bu yatakları ücretsiz almak için SGK’ya başvurmanız gerekiyor. Daha uzun süre yatakta kalması gereken hasta yakınları bu belgelerle sosyal güvenlik kurumuna başvurabilirler. SGK bölge müdürlüğü kendisine sunulan belgeleri doğrular. Talebi kabul ederse, yatağı adresinize gönderir.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir