Hasta Yatağı Seçimi

Radikal Medikal hasta yatakları
Radikal Medikal hasta yatakları

Hayat o kadar farklı süreçler bütünü ki ne zaman ne olacağını kestirebilmek güç. Çok sağlıklı çok dinç gördüğümüz yakınlarımızın uzun süre hastane odalarında misafir edildiklerine şahit oluyoruz. Hatta kısa süre de iyileşmeyen hastalar için evin bir odasını küçük bir kliniğe dönüştüren insanlar tanıyoruz. Zaman geçtikçe hastalığın insanlar üzerindeki en büyük olumsuz etkisinin buna alışmak, hastalık psikolojisinin herkese sinmesi olduğunu görüyoruz.

Tabi ki bu olumsuzluklar hastanın mutsuz ve sürekli hareketsizliğinin sebep olduğu huzursuzluk hissinden de kaynaklı oluyor. Genellikle kötü hisler, duygular ve negatif enerjinin hakim olduğu ev yatağa bağlı hastaların halinden memnun olmaması sebebiyle o hale geliyor.

Hastanın durumuna uygun konforlu bir hasta yatağı seçimi ile bu kötü gidişatı tersine çevirmek mümkün. Hastanın ebatlarına, hareket kapasitesinin kısıtlılığına göre değişen yatak seçimi doğru yapıldığında iyileşme yönünde olumlu adımlar atılacağı evreye girilmiş demektir.

Hastane yatağı modelleri
Hastane yatağı modelleri

Hasta Yatağı Nedir?

Hastalığın durumuna, seyrine göre hastanın en rahat pozisyonu bulabileceği uzun süre yattığında rahatsız olmayacağı şekilde dizayn edilen özel durumlarda kullanılan yataklara hasta yatağı diyoruz.

Hasta yatağı doğru tercih edildiğinde iyileşme süresine büyük faydalar sağlar. Özellikle fiziksel bir sorun varsa daha dikkatli seçimler yapılıp süreci uzatmamak adına en doğru hasta yatağı ile hastayı buluşturmak gerekir. Bu noktada iş hastanın en yakınlarına düşüyor.

Hasta Yatağı Çeşitleri Var Mıdır?

Hasta yatağı denildiğinde sırt ve baş kısmı hareket edebilen pozisyon değiştirmeye yardımcı yataklar geliyor aklımıza ama aslında o kadarla sınırlı değil. Çok kullanılmamakla birlikte manuel pek bir özelliği olmayan hasta yatakları da vardır. Bunları tam teşekküllü sağlık merkezleri hastanelerden ziyade daha küçük sağlık kurumları olan uzun süredir hizmet veren ve acil müdahaleler dışında çok fazla yatış yapılmayan sağlık ocaklarında görülebilir.

Hasta yatağı modellerini teknik anlamda medikal bir sınıflandırmayla sayacak olursak;

  • Ev Tipi Hasta Yatağı
  • Havalı Yataklar
  • Motorlu Hasta Yatağı

şeklinde sınıflandırma yapılabilir.

Ev tipi hasta yatağı: Hasta yatağı kullanımı evlerde bakımı devam eden yatalak ya da engelli hastaların kullanımına uygun yataklardır. Bu yatakların özelliği, yatak sisteminin bazanın içine doğru yerleştirilmiş olmasıdır.

Hasta yatağı seçenekleri
Hasta yatağı seçenekleri

Havalı Hasta Yatağı: Gelişen teknoloji sayesinde havalı yatak diye adlandırdığımız motorlu yatakların üretilmesiyle sürekli yatan hastaların yüzleri bir nebze gülmüştür. Bu yataklar havalı yatak ve yatak motoru olarak iki parçadan oluşurlar. Hastanın kilosuna göre ve eğer hastanın vücudunda sürekli yatmaktan kaynaklı yatak yarası oluşmuşsa 1. ve 2. derecedeki yatak yaralarına göre basınç ayarlanabilir bu yaraların iyileşmesine hastanın rahatlamasına yardımcı olur. Havalı hasta yatağı kendi içinde de farklı tiplere sahiptir.

Motorlu Hasta Yatağı: Hastaların en lüks kullanım şansına sahip oldukları yatak tipidir ve motorlu hasta yataklarının kendi içinde farklı modelleri vardır.

Bunlar; bir motorlu, iki motorlu, dual motorlu, üç motorlu ve dört (kolon) motorlu hasta yataklarıdır. Motorlu yataklar elektrik ile çalışırlar ve basit bir kumandaya sahiptirler. Hem pratik hem rahat olan motorlu yataklar insanlara kullanım kolaylığı ile birlikte daha sağlıklı bir iyileşme süreci sunuyor.

Hasta Yatağı Hangi Durumlarda Kullanılır?

Hastanede evde sürekli olarak yatarak tedavi gören hastaların kullandığı hasta yataklarının tedavi sürecindeki katkıları saymakla bitmez. Hasta yatakları, hastaların sağlık durumunu olumlu yönde etkilemek ve sabit yatmanın oluşturacağı olumsuz etkileri en aza indirmek amacıyla üretilmiştir.

Sağlıklı insanların dahi uzun bir süre pozisyon değiştirmeden yattıklarında sırt ve omuzlarında tutulmamalar olurken, sürekli sabit yatan insanların sorunlarının olması normaldir. Özellikle yatan hastalarda vücutlarının yatakla sürekli temas eden arka kısmında genellikle sırtında oluşan yaralar neredeyse vefatlarına kadar iyileşemiyor.  Özetle sürekli yatan hastalar için onlara özel yatakların kullanılması lüks değil gereksinimdir.

Hasta Yatağı Özellikleri Nelerdir?

Sürekli yatmayan hastalar için manuel, özelliksiz hasta yataklarının olmasının yanında çok farklı özelliklere sahip hasta yatakları da vardır. Başın rahatlığı için yastık anatomik olmalıdır.

Hasta yatağı, boyu ayarlanabilir olmalı, çok yüksek ya da çok alçak değil de hastanın rahat edebileceği ölçülerde sabitlenmeli. Hastanın hareket kapasitesi sınırlanmadan yardım almadan yatağından inip çıkabilmesi için yatağın çevresinde destekler bulunmalıdır.

Son zamanlarda hastanın istediği şekli almasını istediğinde pozisyon değiştirmesini sağlayan kumanda yardımıyla komutlar verilerek çalışan özellikte ki yataklar daha çok ilgi topluyor. Motor gücüne göre fonksiyonları değişen farklı özelliklere sahip hasta yatakları da vardır.

Medikal mühendislerinin harikalar yarattığı gelişmişlik düzeyi en üst seviyeye ulaşmış hasta yataklarının her hastanın rahat edeceği niteliklere sahip çeşitleri mevcuttur.

Hasta Yatağı Kiralama

Eğer ki, hastanızın tedavi sürecinde uzun süre yatmayacağı belli olmasına rağmen yine de hasta yatağı ihtiyacı hasıl olmuş ise ihtiyaç sahipleri almak yerine kiralamayı daha makul buluyor. Hasta yatağı kiralama işlemini medikallerden yapılabileceği gibi tıbbi ekipman ve medikal malzemeleri satan depolardan, internet sitelerinden de temin edilebilir.

Kullanım sürelerine ve yatağın niteliklerine göre değişiklik gösteren hasta yatağı kiralama bedellerine ulaşmanız ilgili internet sitelerine bakarak yani tek tıkla mümkün. Motorlu yatakların kiralama fiyatları istenilen modele göre değişiklik gösterdiğinden bir genelleme yapmak güçtür. Bir ile dört motorlu yatak arasında değişen modeller farklı niteliklere de sahiptir. Bunun için istediğiniz yatağın fiyatını medikalinize danışabilirsiniz, satışını yapan ilgili internet sitelerinden öğrenebilirsiniz.

Kiralık hasta yatakları
Kiralık hasta yatakları

Hasta Yatağı Fiyatları

Manuel hasta yatakları bazalı yataklar ayarında fiyatlara sahip olup aynı zamanda da en düşük fiyat grubunu oluşturmaktadır.

Fakat diğer hasta yatakları modeline, motor sayısına göre değişiklik gösterir. Alacağınız yatak ev tipi hasta yatağı mı, havalı yataklardan mı, yoksa motorlu hasta yataklarından mı olacak ilk olarak istenilen model hangisi ise ona karar verilmeli. Fiyatlar modellere göre artar ya da eksilir önemli olan ihtiyaç duyulan nitelikteki yatağın doğru seçilmesidir.

Manuel ve ev tipi özelliksiz hasta yatağı fiyatları cebinize zarar vermez ayrıca daha sonra kullanımınıza da uygun bir görünüme sahiptirler. Bunlardan farklı olarak motorlu ve havalı hasta yatağı modellerinin fiyatlarındaki değişim dalgalanması daha yüksektir. Çünkü kendi içlerinde de farklı modellere sahipler.

Havalı ve motorlu hasta yataklarının fiyatları ise aralarında uçurum olabilecek farklarda değişebiliyor. Fiyat arttıkça daha nitelikli en gelişmiş modele doğru gidilen hasta yataklarında alt ve üst sınır yeni çıkacak olan modellere göre değişiklik gösterebilir. Bu değişikliklerden haberdar olmak için sürekli güncel medikal ürünlerinde neler var takip etmek gerekir.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir