Hasta Yatağında Hastanın Rahatlığını Artıran Özellikler

Hastane yatakları
Hastane yatakları

Hasta kişilerin kendilerini tedavi gördükleri hastanelerde rahat ve güvenli hissetmesi için hasta yatakları sunulur. Hasta yatakları kişinin tedavi gördüğü kuruma göre değişkenlik gösterir. Hasta kişilerin odada bulunan eşyalara kolayca ulaşabileceği şekilde konumlandırılmalıdır. Hasta yatağı hastanın fiziksel ihtiyaçlarına cevap verebilecek şekilde tasarlanmalıdır. Aynı zamanda sağlık personelinin gerekli durumlarda hastaya uyguladığı tedavi ve müdahaleye engel olmayacak şekilde tasarlanmış olması gerekir.

Hasta Yatağının Hasta Üzerindeki Etkisi

Fiziksel çevre ve fiziki koşullar insan sağlığı üzerinde olumlu veya olumsuz etkiler bırakır. Hasta yatakları da doğrudan fiziki koşullardandır. Fiziki koşulların düzenli olması hastanın kendisini güvende hissetmesine, hastanede oluşacak kaza ve yaralanmaların önüne geçmesine bununla birlikte tedavi süresini rahatlatmaya fayda sağlar. Hasta yatakları kullanışlı ve rahat olmalıdır. Hasta yatakları odanın durumuna göre pencere kenarında konumlandırılmalıdır.

Hasta Yatağı Özellikleri

Hasta yatağı karyola ve yatak olarak iki parçadan oluşur. Hasta karyolası; ayakucu ve başucu istenildiği takdirde yükselip alçalabilen özellikte olmalı, ayağı tekerlekli hareket ettirilme ve sabitlenme özelliği olmalı. Hastanın dilediği pozisyonda kullanmasına olanak sağlamalı, konforlu ve dayanıklı olmalıdır. Hasta yatağının her iki tarafında güvenlik nedeni ile korkuluklar bulunmalıdır.

Hasta Yatağı
Hasta Yatağı

Hasta yatağı; ortopedik, vücut özelliklerine uygun, hava alabilir yüzeyde ve konforlu olmalıdır. Hastanın tedavi sürecinin verimli hale getirmek için uyku gereksinimini gidermesi gerekir. Bu sebeple kullanılan yataklar vücudun anatomik duruşuna uygun olmalıdır. Kullanılan yataklarda konforun yanı sıra hastaların sağlığı için hijyen de üst düzeyde tutulmalıdır. Yatakların temizlenmesi kolay olmadığından üzerinde koruyucu yatak kullanılmalıdır.

Hasta Yatağının Önemi

Hastalar  gerek evde gerekse hastanede tedavi süreçlerinin çoğunu yatakta geçirirler bu sebeple hasta yatağının rahat ve ergonomik olması gerekir. Hastaların uyku sürelerini verimli geçirmeleri tedavi süreçlerine etki edeceğinden uykuyu geçirecekleri yataklar hastanın rahatına göre hazırlanmış olmalıdır.

Hasta Yatağı Çeşitleri

Hasta yatakları kullanım amaçlarına göre farklı şekillerde hazırlanır. Tedavisi hasta odasında devam eden hastalar için başucu ve ayakucu hareket edebilen mekanizmalı; pike, nevresim, yastık gibi standart içerikleri olan yataklar hazırlanır. Diğer bir yatak çeşidi olan ameliyat yatağı hastanın ameliyat sonrası kullanımı için hazırlanır. Hastayı enfeksiyondan korumak, hastanın vücut sıcaklığını korumak gibi amaçlara hizmet edecek şekilde hazırlanır. Şok yatağında ise hasta sırt üstü düz şekilde yatırılır ve yatağın hareket eden ayakucu mekanizması ile hastanın ayakları yükseltilir.

Hasta Yatağı Modelleri

Hastalar için en önemli konu olan yatakların farklı modelleri mevcuttur. Hastayı rahatsız edecek yataklar tercih edilmemelidir. Bu durumda hasta yakınlarının hasta yatağı kiralama ve satın alma modelleri seçerken öncelikle hastalarının durumlarını ve konforlarını göz önünde bulundurmalıdır. Ev tipi hasta yatakları vücudunuza uyacak pozisyonlar için ayarlanabilme imkanı sunar. Ayarlanabilir yataklar başınız, ayaklarınızı veya her ikisini birden kaldırıp indirme özelliğine sahiptir. Ayarlanabilir yataklar kablolu veya kablosuz kumanda ile komuta edilebildiği gibi gelişen teknolojinin faydası ile akıllı telefonlar tarafından da yönetilebilir.

Hasta Yataklarının İyileşmeye Etkisi Nedir?

Sağlık problemlerinin var olması ile birlikte kişinin yürüme, hareket etme gibi temel fiziki fonksiyonları kısıtlanır veya tamamen kesintiye uğrar. Böyle bir durumla karşılaşıldığı anda kişiler gününün çoğunu yatakta geçirir. Kullandıkları yataklar kişilere kolay hareket imkanı, konfor hizmeti sunmalıdır.

Hasta yatakları
Hasta yatakları

Hasta Yataklarının Faydaları Nelerdir?

Hareketli yataklar kullanıcılara başucu veya ayakucunu tek bir tuş ile hareket ettirme olanağı sağlar. Sağladığı bu imkan sayesinde hastaların sırtları üzerinde bulunan baskıyı hafifletir ve ağrıların önüne geçer. Ayrıca; uyku apnesi, ödem, reflü, horlama, nefes almada zorlanma gibi durumlar üzerinde de etkilidir. Hareketli hasta yatakları kişinin daha rahat bir uyku pozisyonu alarak daha rahat bir uyku sağlar. Ayrıca hareketli yataklar alerji tedavisi gören bireylerde baş kısmı yükseltilerek kullanıldığında alerjinin sebep olduğu sinüs basıncını hafifletir. Mide ekşimesi, reflü gibi sağlık problemi olan kişiler için eğimli bir konum sunarak rahatlama sağlar. Hamile bireylerin veya şeker hastalığı olan kişilerin ayaklarını yükseltme isteğine cevap verir. Hareketli hasta yataklarında tercihe bağlı olarak katlanır yatak bariyerleri takılabilir. Bu bariyerler hastanın düşme, yaralanma gibi kazalardan korunmasına olanak sağlar.

Hasta Yatakları Fiyatları Neye Göre Belirlenir

Hasta yatakları oldukça işlevsel ve önem arz eden araçlardır. Hastanın öncelikle yataktan ne gibi bir işlev ve konfor beklediklerini belirlemeleri gerekir. Seçeceğiniz yatak hastanın ihtiyaçlarını karşılayabilecek özelliklere sahip olmalıdır. Yatağın fiziki olanakları beraberinde ısı vermesi ve pozisyon vermesi gibi unsurlar ile de hastanın konforuna hizmet etmelidir. Hasta yatakları da bu olanakları sağlamasına göre belirlenir. Hasta yatağı seçerken öncelikle konfor ve kullanım kolaylığı ardından fiyat değerlendirmesi yapmanız önerilir. Hasta yatakları ve karyolaları günümüz teknolojisinden de etkilenerek çok fonksiyonlu ve farklı modeller ile çeşitlenmiştir. Bu durum sonucunda hasta yatağı fiyatları değişkenlik gösterir. Hasta yatakları sunduğu fonksiyonel hizmetler ile birlikte  üretiminde kullanılan malzemeler açışından da değişiklik gösterir. Hasta yatakları güvenilir bir iskelet sistemi üzerinde konumlandırılmalıdır.

Hasta yataklarının fiyatları üzerindeki bir diğer etki ise yataklarda kullanılan motor sistemleridir. Örnek verecek olursak sırt ve ayak bölümlerini aynı anda hareket ettirme özelliğine sahip motor sistemi ile tüm bu özelliklere sahip aynı zamanda da asansör sistemi bulunan yataklar farklı fiyatlar ile hizmete sunulur. Hasta yataklarına yapılacak bir takım eklemeler de fiyat üzerinde değişikliğe sebep olur. Mesela serum askısı bulunan, veya yatağın tekerlekli bir yapıya sahip olması örnek verilebilir.

Tedavi süreci üzerinde hafife alınmayacak kadar etkisi olan yataklar, hastalar için yemek yeme, pansuman gibi ihtiyaçlarına kolaylıkla olanak sağlaması açısından sahip oldukları fonksiyonlar ile fiyat değişikliği gösterir. Fonksiyonel olanakları dışında kaliteli ürün ile de üretimin yapılmış olması fiyat politikasında değişkenliğe sebep olur.

Uygun Fiyatlı ve Konforlu Hasta Yatakları

Hasta yatakları herkesin bütçesine hitap edecek çeşitlilikle hizmet sunar. Hasta yatağı seçiminde esas olan konu hastanın rahatına uygun olması unsuru göz önünde bulundurularak uygun fiyatlı yataklar tercih edilebilir. Ancak hastanın durumuna göre yatalak olan ve yatakla birlikte tuvalet hizmetinin de sunulması talep edilen yataklarda fonksiyonel olarak farklılıklar olacağından fiyatlarında da farklılık olacaktır. Hasta yatağının konforu hastanın fiziksel durumuna göre değişkenlik gösterir. Değişik motor özellikleri ile sağlam bir yatak ve karyola seçimi bütçeler dahilinde çeşitlenir.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir