Hasta Yatakları Paslanır Mı?

Paslanma yapmayan hasta yatağı modelleri
Paslanma yapmayan hasta yatağı modelleri

Vakitlerinin çoğunu hastanelerde ya da bakım evlerinde yatarak geçirmek zorunda olan bakıma muhtaç hastalar, yaşlılar için hasta yatakları oldukça önem taşır. Saatlerce yataklarda olup rahat olabilmeleri için yatakların kaliteli olması gerekir. Evde bakımı yapılabilen ama normal yataklarda yatamayan hastalarda artık hasta yataklarını kullanmaktadır.  Bu da hasta yataklarının kullanımının ne kadar çok arttığının göstergesidir.

Hasta Yataklarının Özellikleri

Hasta yatakları hastanın iyileşmesinde etkisi olan etkenlerden biridir. Bu etkenin olumlu olabilmesi için yatağın daha kaliteli, kullanışlı olması gerekir. Özellikle hasta yataklarının elektrostatik boya ile boyanması hasta yataklarının paslanma yapmasını engeller. Ve kişinin sağlığına olumsuz yönde bir probleme sebep olmaz. Eski yataklar yerine bu yeni teknolojilerle geliştirilen yataklar tercih edilmelidir. Çünkü eski yatakların özellikle demir kısımlarının paslanma yapması sebebiyle, kullanma zorluğu yenilere göre daha güç olduğundan hastaya daha az yarar sağlamaktadır.

Pas yapmayan hasta yatakları
Pas yapmayan hasta yatakları

Hasta Yatağı Nasıl Olmalıdır?

Motorlu, motorsuz olmak üzere iki tür hasta yatak modelleri vardır. Motorsuz hasta yatağı el ile yani insan gücü ile hareket ettirilir. Kullanımı bu nedenle oldukça zordur. Hasta tek başına kullanmaz. Yanında mutlaka yardımcı birileri olmalıdır. Yalnız bu kişiler için de zorlayıcı bu bir hasta bakım süreci geçer. Hastaya da daha az hareket kabiliyeti sağlar. Motorlu hasta yatağı ise hasta için daha avantajlıdır. Elektrikli olan motorlu hasta yatağı hastaya veya refakatçilerine verilen bir kumanda ile kolaylıkla çalışır. Hasta uzun süre aynı pozisyonda kalmaz ve rahatlıkla pozisyonunu değiştirir. Böylelikle oluşabilecek bazı problemlerin önüne geçer. Hasta daha konforlu bir şekilde iyileşme süreci geçirir.

Yeni Nesil Teknoloji Hasta Yatakları

Ayriyeten yeni nesil teknoloji ile üretilen hasta yataklarının çok daha farklı imkanları da vardır. Örneğin vücudun hava alması için sık sık pozisyon değiştirmek zorunda olan hastalar yeni teknolojik hasta yatakları sayesinde, özel tasarlanan imkanları sebebiyle aynı pozisyonda olunsa dahi vücudun hava alması sağlanmaktadır.

Yatmaktan dolayı vücutlarında yara çıkan hasta sayıları neredeyse bu özel tasarlanan yataklar sayesinde sıfırlanmıştır. Hatta artık bu bir problem olarak görülmemektedir. Önceden belirtildiği gibi yeni nesil hasta yatakları özel boya ile de paslanmaz özelliktedir. Ve hastaya herhangi bir zarar vermez. Bu yeni nesil hasta yataklarının güvenlik düzeyleri de üst seviyededir. Hasta karyolası ve havalı yatak modellerinin hastayı yataktan düşme gibi birçok kazadan koruma gibi özellikleri vardır.

Yeni nesil hasta yatakları
Yeni nesil hasta yatakları

Motorlu Hasta Yataklarının Çeşitleri

Motorlu ve motorsuz olarak ayrılan hasta yatak modellerinden motorlu yataklar da kendi içerisinde iki motorlu, üç motorlu ve dört motorlu hasta yatakları olarak ayrılırlar. İki motorlu hasta yataklarında hasta baş ve ayak kısımlarını oynatabilir. Ve hasta yatağı en çok 150 kilo taşıyabilir. Fiyatı motorsuz hasta yataklarından daha pahalıdır.

Üç motorlu hasta yatakları sayesinde ise hasta bir bütün halinde aşağı yukarı hareket edebilir. Tekerlekli sandalyeye veya sedyeye daha rahat geçebilme imkanına sahip olur. 250-300 kiloya kadar taşıyabilir. Dört motorlu hasta yatağı ise hastanın daha kolay taşınmasını sağlar ve ileri düzey hareket özellikleri bulundurur. Hastanelerde genellikle yoğun bakım ünitelerinde bu dört motorlu hasta yatakları kullanılır.

Hasta Yatağı Fiyatları

Hasta yatağı fiyatları yatağın bulundurduğu özelliklere göre değişmektedir. Ne kadar fazla motora sahip ise fiyatı daha çok artmaktadır. En ucuz hasta yatakları motorsuz olanlarıdır. Motor kalitesi, üretilirken kullanılan malzemelerde yatağın fiyatını değiştirmektedir. Fiyatların yüksek olması nedeniyle alamayan kişiler için de hasta yatağı kiralama özelliği bulunmaktadır. Tüm bu duruma bakılırsa kesin bir fiyat söylemek mümkün değildir.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir