Hasta Yatakları Temizliği Nasıl Olur?

Temizlenmiş hasta yatakları
Temizlenmiş hasta yatakları

Hasta yatakları özellikle yatarak tedavi gören kişiler için çok önemlidir. Genellikle hasta yatakları kumanda ile işe gerekli pozisyona getirilerek temiz bez yardımı ile kolay bir şekilde yapılabilir. Uzaktan kumandalı olduğu için hasta yatakları istenilen konuma getirilerek haftada bir kez temizlemek mümkündür.

Bir hasta için en önemlisi hijyenik bir yatakta yatmaktır. Tüm bilimsel veriler de hastaların hijyenik ortamlarda daha kolay ve çabuk iyileştiği yönündedir. Hasta yataklarındaki astarların ve kumaşlar hasta ile temas ettiğinden dolayı doğal ve organik içeriklerde olması son derece önemlidir. Haftanın birkaç günü temizlenmesi gerekir. Hastanın enfeksiyon kapmaması bakımından bunlara dikkat edilmesi önemli bir konudur. Hasta yatağı fiyatları bu konuda hastaların enfeksiyon kapmamalarına engel oluyor.

Hasta Yatağı Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Hasta yatakları bir hastanın kolay ve rahat iyileşmesi bakımından çok büyük önem taşır. Hasta yataklarının temiz olması ve doğru kullanılması çabuk iyileşmesi açısından yardımcı olan faktörlerdir. Hastanın yakınları onun için pamuklu ürünler tercih etmeli çünkü bakterilerden uzak durması gerekir. Özellikle hastalar kişisel bakımlarına çok dikkat etmelidir.

Hasta yatağının düzenli şekilde havalandırılması ve sağlığa zararlı olmayan ürünler ile temizlenmesi son derece önemlidir. Özellikle yatalak olan hastaların tercih edeceği modeller kesinlikle havalı ya da şişme yataklardan olmalıdır. Su yatağı olan hasta yataklarından tercih edenler için yatak temizliği daha da kolay olacaktır.

Hasta Yatağı
Hasta Yatağı

Hasta Yataklarında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Birbirinden farklı özelliklere ve kullanım şekillerine sahip pek çok hasta yatağı bulunuyor. Ama hasta yatağı alırken dikkat edilmesi gereken bazı faktörler bulunuyor. Bu faktörler şunlardır;

  • Önce hastanın hangi hastalığının olduğu ve ne kadar süre bu yatağı kullanacağı düşünülmelidir.
  • Eğer hasta çok kısıtlı hareket edebiliyorsa üç motorlu ve tam otomatik olan yataklardan seçilmelidir.
  • Ayrıca hastanın düşme riski hesaba katılarak uygun olan yükseklikte bir hasta yatağı tercih edilmelidir.
  • Bacak ampütasyonu olan ya da uzuv kaybı yaşayanlar için tam otomatik yataklar önemlidir.
  • Hasat bitkisel hayatta ise veya komaya girmişse havalı yatak en doğru seçimdir. Çünkü havalı yataklar gün boyunca hava akışı sağlayarak hastanın kan dolaşımını harekete geçirme özelliği vardır.
  • Hasat yataklarından piyasada çok fazla ürün olduğu için fiyat araştırması yapılarak yatak alınmalıdır.
  • Hasta yataklarının garanti süresi uzun olmalıdır. Çünkü uzun yıllar kullanıldığı için bu noktaya dikkat edilmelidir.

Hasta Yatağı Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Uzun zaman yatmak zorunda kalan hastalar düşünülerek üretilmiş özel yatakların hasta için pek çok avantajları bulunuyor. Hareket edemeyen hastalar için hareket etmeleri konusunda yardımcı olur. Yatağın yüksekliği ayarlanabildiği ve düşmemesi için bulunan korkuluklar sayesinde hastanın düşme riski ortadan kalkar.

Yatağın hareket etmesi ve için de bulunan hava akımı sayesinde hastanın dolaşım sistemi harekete geçer. Bu durum sürekli yatan hastanın yatak yaralarını engeller. Bilinen normal yataklara göre hastalar için çok daha konforludur. Çok uzun süre yatılsa da omurga ve kas ağrılarına engel olur. Hasat yatağı satan birçok firmayı araştırarak uygun olanlardan tercih yapılabilir.

Hasta Yatağı Modelleri Nelerdir?

Hasta yatakları kendi arasından birkaç çeşittedir. Hasta yatak modelleri kullanacak hastaya uygun olarak tercih edilmelidir. Hasta yatağı modelleri şu şekilde sıralayabiliriz;

Hareket özelliklerine göre manuel hasta yatakları ve motorlu hasta yatakları olarak iki çeşit yatak bulunuyor. Motorlu olan yataklarda kendi arasında 2 motorlu hasta yatakları, 3 motorlu ve 4 motorlu hasta yataklarıdır. Bunlardan hastane tipi ve ahşap görünümlü olanlar vardır.

Manuel olan hasta yatakları adından da anlaşıldığı gibi elle hareket ettirilen karyola modelleridir. Hastaların standart olan ihtiyaçlarına göre üretilmiş olan bu yataklar çok da tavsiye edilmez. Manuel hasta yataklarında hastanın karyolasına hareket kazandırmak için elle çevirmeli bir sistem yapılmıştır.

Motorlu Hasta Yatak Modelleri

Çok kaliteli malzemeden üretilmiş olsalar da bu sistem sürekli kullanıldığında zamanla aşınma olacaktır ve sorun çıkarmaya başlayacaktır. Arızaya sebebiyet vermesi kolay olduğu için manuel sistemdeki hasta yatakları pek tavsiye edilmez.

İki motorlu hasta yatakları; adından da anlaşıldığı gibi bu yatakların iki motoru bulunuyor. Birincisi baş kısmını kaldırıp indiren ikincisi de ayak kısmının kaldırılıp indirilmesini sağlayan hasta yataklarıdır. Hasta oturmak istediğinde bu hareketli modeller ile kolayca oturma pozisyonu sağlanıyor.

Üç motorlu hasta yataklarında ise üç tane motor bulunuyor. 1. motor baş, 2.motor ayak, 3. motorda yatağın yükselip alçalmasını sağlıyor. Hasta yatağının yükselme özelliğinin olması bakım yapılacak hastanın eğilip bükülmesine engel olmuş oluyor. Böylece bel ağrıları ortadan kalkmış oluyor.

Dört motorlu olan hasta yatakları içinde bulunan dört motoru sayesinde hasta karyolası sadece baş kısmından yükseliyor ve hasta koltukta oturur pozisyona kolayca getirilebiliyor. Böylece hasta yemek yerken zorlanmıyor isterse kitap okuyabiliyor veya televizyon seyrederken zorlanmıyor. Ziyaretçilerini de daha kolay kabul edebiliyor. Bunun tam tersini yaparak sadece ayak kısmını kaldırarak ayaklarını dinlendirebiliyor ve tansiyonunun daha kolay düşürmesini sağlıyor.

Ahşap Hasta Yataklarının Özellikleri Nelerdir?

En büyük avantajı hasta olan kişiyi hastane odası psikolojisinden uzaklaştırmasıdır. Evde tedavi gören hastalarında ahşap görünümlü hasta yataklarından tercih etmeleri onların yararına olabilir. Ayrıca hastanede tedavi gören kişinin sanki evinde tedavi görüyormuş gibi hissetmesi psikolojik olarak desteklemiş olacaktır.

Bir diğer avantajı da hastanın kullanımından sonra hareketli bir baza şekline dönüşüyor olmasıdır. Özellikle yaşlı olan kişiler için ahşap hasta yatak modelleri hasta karyolası olarak kullanılmasının yanı sıra hareketli bir baza olarak da kullanılabiliyor olmasıdır.

Ev Tipi Hasta Yatakları Kullanmanın Avantajları?

Bu yataklar taşınabildiği ve hareket kabiliyeti yüksek olduğundan dolayı tercih edilen yataklardır. Tüm hasta yatak modellerini ev tipi şeklinde üreten bazı hasta yatağı kiralama firmaları da bulunuyor. Hasta yataklarının yan korkulukları ev tipi şeklinde üretiliyor. Hasta karyolası modellerinde ev tipi olarak en fazla ahşap görünümlü karyola modelleri seçiliyor.

Felçli Hasta Yataklarının Kullanımı?

Felçli hasta yatakları en çok bakıma muhtaç olan hastalar için kullanılan yataklardır. Yatalak olan bu hastaların bakımında eğilmek durumunda kalınacağı için asansörlü olan hasta yatağı modelleri tercih ediliyor. Felçli hasta yatağı olarak bahsedilen bu yataklar en az üç motorlu olmalıdır. Felçli hastanın yatağı mutlaka alçaltılıp yükseltilebilmelidir. Çünkü felçli olan hastanın hareketleri kısıtlı olduğundan bakıcı yardımı gerekir. Bu yüzden de motorlu hasta yatakları kullanımı bakım işini oldukça kolaylaştıracaktır.

Havalı Yataklarının Önemi?

Hasta sürekli olarak yattığından dolayı vücudundaki kan dolaşımı azalacaktır. Bu yüzden kan hücreleri sabit kalır ve zamanla yaralar olmaya başlar. Vücut ağırlığının devamlı aynı bölgeye baskı yapması sonucu kan hücrelerinin hareketleri kısıtlanmış olur. Hastanın vücudunda önce kızarıklıklar sonra da yaralar oluşmaya başlar.

Bu durumdan hastayı kurtaracak olan havalı hasta yataklarıdır. Havalı yataklar sürekli yatan hastanın vücudundaki yaraların önüne geçebilecek en iyi üretilmiş medikal üründür. Gün içinde yatağın hava sirkülasyonu yapması ile hastanın kan dolaşımı hızlanır ve buda vücut yaralarının olmasına engel olmuş olur. Havalı yatak özellikle devamlı yatan hastalar için tercih edilmelidir.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir