Hasta Yataklarına İstenilen Özellikler Eklenir Mi?

Evde hasta yatağı
Evde hasta yatağı

İnsanlar doğduğu andan itibaren ölümüne kadar hayatında pek çok hastalıkla mücadele etmek zorunda kalır. Bu mücadelelerine yardımda bulunan en büyük destekçisi ise şüphesiz hasta yatakları olmuştur. Hasta yatakları farklı tarz, mekanizmaları ve fonksiyonları ile tasarlanarak üretilen yataklardır. Hasta yataklarında hastanın düşmesini önlemek amacıyla yatak kenarlarına takılıp çıkartılabilen korkuluklar da bulunmaktadır. Bu yüzden hasta yataklarının farklı tarz ve şekillere göre de tasarımı gerçekleştirilebilmektedir.

Ayrıca hasta yatakları yataktan yatağa göre özel bir başlığa ve istenildiği gibi yüksekliğe de sahip olabilmektedir. Eğer kişi üretilen bu yataklardan birini istemiyorsa kendi istek ve hastanın mevcut durumuna göre de yatak tasarımı isteyebilir. Hatta normal tarzda olan ya da farklı özelliklerde eklenerek istediği şekilde bir hasta yatağı tasarımı olabilir. Bu yüzden hasta yataklarına istenilen özelliklerinde eklenmesi mümkün olabilir.

Hasta Yatakları
Hasta Yatakları

Hasta yatağına eklenmek istenen özelliklerin, yatacak olan hastanın rahatsızlık durumu göz önünde bulundurularak, hastaya göre tasarlanıp üretilmesi daha iyi olacaktır. Çünkü yatakta uzun süre yatacak olan hasta rahat ve konforlu bir şekilde zaman geçirmesi açısından önemlidir. Hasta ne kadar rahat ve konforlu yatarsa tedavi süreci de bir o kadar rahat geçer.

Hasta Yatağı Alınırken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Hasta yataklarında farklı tarz ve şekilleri ile pek çok ürün mevcuttur. Bunun için hasta yatağı kiralama hizmeti almadan veya satın alınmadan önce dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bu hususlardan ilki hastanın yatağı ne kadar bir süre zarfında kullanacak olmasıdır. Ve hastalığının da ne boyutta olduğunu düşünerek seçim yapılması daha iyidir. İkinci olarak ise hasta eğer hareket etme de bir kısıtlama durumu varsa 3 motorlu yada otomatik yatakların seçilmesi daha iyidir. Çünkü bu yataklardaki özel hareket sistemi ile hasta yapmak istediklerini rahat bir şekilde yapabilir.

Başka bir önemli husus ise hastanın düşme tehlikesi düşünülerek uygun bir yüksekliğe sahip olan yatak alınması gerekir. Eğer hastada bacak ampütasyonu veya uzuvlarda kayıp durumu varsa bu hastalar içinde otomatik yatak daha çok tercih edilir. Hasta bitkisel hayatta veya komada ise bu hastalar için havalı yatağın alınması tavsiye edilir. Çünkü havalı yatak hasta yattığı süre zarfında sırtında ve vücudunun diğer yerlerinde, yaraların oluşmasına engel olur. Bu yüzden bu yatakta yatan hastalarda herhangi bir yara durumu görülmesi gözlenmez.

Hasta yatağı alınmadan ya da kiralamadan önce kalitesi ve hasta yatakları fiyatları konusunda araştırma yapılmalıdır. Çünkü bazı yerler yatakları gereğinden fazla pahalı satarak kişinin bütçesini zorlayabilir.

Hasta Yataklarının Sağladığı Avantajlar

Hasta yatakları uzun süre yatakta yatmak zorunda kalacak ya da yatağa bağımlı olan insanların düşünülerek hazırlanmış olan yatak çeşitleridir. Bu yüzden hasta yataklarının hem fiziksel hem de psikolojik yönden pek çok avantajı vardır. Fiziksel yönden avantajları hareket etmede kısıtlı olan hastalar için rahat bir hareket sistemine sahip olmasıdır.

Hareket sistemine sahip olan bu yataklar ise genellikle motorlu hasta yataklarıdır. Motorlu hasta yatakları ile yatakta istenilen yüksekliğini ayarlayabilir. Ve çevresindeki güvenlik sistemi yani korkuluklar ile hastanın düşmesine engel olacaktır. Psikolojik yönden avantajı ise şudur. Hastanın doğal olarak hastane ortamında bakılması daha iyidir. Çünkü olası bir komplikasyon da hemen müdahale edilerek hasta hemen gözlem altına alınabilir.

Fakat bazı hastalar bulundukları hastane ortamından dolayı kendilerini kötü hissederler. Bu yüzden de evde bir hasta yatağında yatmayı tercih ederler. Evde yattıkları zaman kendilerini hastane ortamından uzaklaştıkları için daha mutlu ve rahat hissederler. Bu da hastanın tedavi sürecine olumlu bir sonuç sağlayacaktır. Böylece hasta tedavi sürecinde de hızlı bir şekilde gelişme gösterecektir.

Hasta Yataklarının Özellikleri

Hasta yatakları ile yatan hastaların hepsinin rahatlığını kolay bir şekilde sağlamış oluruz. Hasta yatak modelleri genellikle indirilip yükseltilme özelliğine de sahiptir. Böylece hasta istediği bir ayar ile yatakta yatabilecektir. Hasta yataklarında bulunan özel hava alma sistemi ile de hasta yattığı yerde bel ve eklem ağrılarına da maruz kalmayacaktır.

Yatan hasta için yatak modelleri
Yatan hasta için yatak modelleri

Ayrıca hasta nasıl yatmak istiyorsa yatakta da ona göre şekil vermesi mümkündür. Hasta yataklarının özelliklerinde en önemli kısım ise yatakların ayak ve baş kısımlarının rahat bir şekilde ayarlanabilir olmasıdır. Yatak kolay bir şekilde ayarlanabildiği için kurulumu da kolayca tamamlatılabilir. Yatakların bu şekilde olmasıyla hastaya bakacak olan kişi içinde temizlik açısından bir kolaylık sunar.

Hasta Yataklarında Neler Vardır?

Hasta yatakları yatacak olan kişinin sağlık problemlerine göre değişiklik gösterir. Örnek verecek olursak hasta eğer devamlı yatacak şekilde felç durumu varsa hasta yataklarında motorlu tarz olan yataklar bulunur. Hastanın düşme durumunu engellemek için yatakların sağında ve solunda 4 veya 2 adet korkuluklar vardır. Ayrıca hasta için tedavi sürecini kolaylaştırmaya yardımcı gerekli sağlık aparatları da yatakların yanında ek olarak verilir.

Eğer hastanın hareket etme kısıtlılığı varsa yatakların lazımlıklı olması, hastanın tuvalet ihtiyacını karşılama da yardımcı olacaktır. Hasta yataklarında bulunan kumandalar ile de yatak istenildiği şekilde ayarlanabilir. Ayrıca hasta yataklarında toplam 4 tane teker olması da yatakların kolayca bir yere taşınmasına yardımcı olur. Ve son olarak da hasta yataklarının yan taraflarında serum takılması ya da başka bir şeylerin asılabilmesi için bölümlerde bulunur.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir