Hasta Yataklarında En Önemli Özellikler Nelerdir?

Kumandalı hasta yatakları
Kumandalı hasta yatakları

Hasta yatakları her zaman rahatlık ve konfor ön olanda tutularak ortaya çıkan yataklar arasındadır. Son yıllarda teknolojik gelişmelerin beraberinde hasta yataklarında da gelişme durumları söz konusu olmaya başladı. Uzun süreli yatma durumunda olan hastaların bir süre sonra toparlayabilmeleri adına hasta yataklarının önemi son derece büyüktür. Hasta yataklarının tercih edilmesi ile birlikte kısa süre içerisinde hastalarda iyileşme durumu söz konusu olur.

Sürekli olarak yapma durumunda olan hastaların iyileşme gibi bir durum söz konusu değildir. Bu gibi hastaların daha konforlu bir şekilde hayatlarını sürdürebilmesi için hasta yataklarına dönemi son derece büyüktür. Hasta yataklarının hastaya kontrol ortamı yürütebilmesi için ilk olarak belirli özellikleri bünyesinde barındırması gerekir. Bu yataklar ev tipi ve yoğun bakım hasta yatakları olmak üzere kategorize edilebilir. Felç durumunda olan ve tedavisine evde devam etmek isteyen kişiler için son derece ideal bir tercihi olacaktır.

Ev Tipi Hasta Karyolaları

Hasta yatağı ev tipi ve hastane tipi olmak üzere farklı gruplara ayrılmaktadır. Ev tipi hasta yatakları sayesinde hastanede konaklamaya gerek kalmadan evde tedavi görmek mümkün olur. Yoğun bakım yataklarını göre çok daha kompleks özelliklere sahiptir. Etrafta yatakları sayesinde hastalık evinde hem tedavi görüp hem de konforlu vakit geçirebilir. Ev tipi hasta karyolalarının en büyük avantajlarından biri hasta bakıcısı ve daha konforlu ortamı sağlamasıdır. Motorlu olan hasta karyolaları tercih edildiği zaman manuel kullanım geri planda kalır.

Evde hasta yatağı
Evde hasta yatağı

Böyle de güç uygulamadan hastanın isteği doğrultusunda ya da ihtiyaçları doğrultusunda yatağı hareket ettirmek mümkün olur. Hasta yatağı tercih ederken özelliklerini göz önünde bulundurmak gerekir. Hasta yatağı özellikleri ne kadar artarsa hastanın konfor ortamı aynı şekilde artış gösterir. Hasta yataklarına satın alma imkanı Coşkun sonra bildiği gibi kiralama imkanı da söz konusudur. Hastalığın tipine bağlı olarak tercih edilen yataklarda farklılık gösterebilir. Bu sebeple iyi bir araştırma yapmadan yatak tercihinde bulunmamak gerekir.

Motorlu Hasta Karyolaları

Hasta karyolası denildiği zaman akla ilk gelen motorlu hasta yatağı olmaktadır. Hasta yataklarının kullanımı ile birlikte hastanın iyileşme sürecinde hızlanma gibi bir durum söz konusu olabilir. Yataklar genel itibari ile hastanın vücut yapısına uygun olarak ve haftalık durumuna uygun olarak yapılmaktadır. Motorlu hasta yataklarını motor sayısı arttıkça uygulama durumu da artış göstermektedir. Motor yataklar arasından genellikle 3 motorlu olan yatak tercih edilir.

Hasta Yatağı Çeşitleri
Hasta Yatağı Çeşitleri

Motorlu yatak sayesinde kafanın boyun ve ayak kısımları hareket ettirilir. Böylece hastanın hareket yeteneğini en üst düzeye çıkarmak mümkün olur. Hastanın hareket edebilmesi ile birlikte hem fiziksel hem de psikolojik olarak iyileşme durumu meydana gelebilir. Hasta karyolalarında pek çok farklı özellik bulunmaktadır. Bu özellikler sayesinde hastanın en iyi konuma gelmesi sağlanabilir. Sürekli olarak hastane ortamında bulunmak hastalığın psikolojik olarak kötü bir duruma gelmesine sebep olur.

Tekerlekli Hasta Yatakları

Hasta yataklarının barındırması gereken bazı özellikler bulunmaktadır. Bu özellikler sayesinde hastanın konfor ortamı en iyi şekilde sağlanmış olur. Tekerlekli olan hasta yataklarının sayesinde hastanın bir odadan Başka bir odaya hızlı bir şekilde taşınması mümkün olur. Aynı zamanda hastaneye gitme durumlarında hastanın ambulansa kolay bir şekilde yerleştirilmesi konusunda da ciddi oranda fayda sağlamaktadır.

Tekerlekli hasta yatağı genellikle yoğun bakım hasta yataklarında bulunur. Fakat son zamanlarda ev tipi hasta yataklarında da bulunmaya başladı. Bu özel yataklar sayesinde hastanın odasını değiştirmek çok daha kolay bir hale gelmektedir.

Hasta Yatağı Fiyatları

Hasta yatağı fiyatları yatakların özelliklerine bağlı olarak değişiklik gösterir. Çok fazla özelliği bulunan kompleks yapıda ki yataklar daha yüksek fiyatla karşımıza çıkar. Fakat çok fazla özelliği bulunmayan sıradan yataklar uygun fiyatlı olmaktadır. Sıradan yataklar hastalar için uygun değildir. Uzun süreli yatma durumunda olan hastalar sıradan yataklarda istirahat ettikleri zaman sırt ve bel ağrıları ile karşılaşmaya başlarlar.

Aynı zamanda yatak yarası gibi problemlerde ortaya çıkmaya başlar. Hasta yataklarının özellikleri her geçen gün daha kompleks bir yapı haline gelmeye başlamıştır. Hastalık durumuna bağlı olarak farklı yatak tipleri bulunmaktadır. Yatak tiplerinin farklılaşması ile birlikte fiyat konusunda da değişim söz konusu olur. Kaliteli olan hasta yataklarının tercih ederseniz uzun süreli bir kullanım söz konusu olur. Aynı zamanda bu yatakların döşek kalitesi de son derece önemli olmaktadır. Tercih edeceğiniz yatağın ortopedik olmasına büyük bir önem göstermeniz gerekir.

Lazımlıklı Hasta Yatakları

Hasta yataklarının olmazsa olmazlarından biri lazımlık olmaktadır. Uzun süre yatmak zorunda olan ya da felç olan hastalar yetişkin bezi ile ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Fakat bu durum hem fiziksel hem de Mental olarak hastayı kötü etkileyen bir durumdur. Aynı zamanda hasta bakıcısı için de son derece zor bir durum olmaktadır. Son yıllarda hasta yataklarına lazımlık gibi bir alanın oluşturulması hem adları hem de hasta bakıcısının fiziksel ve mental olarak daha iyi bir duruma gelmelerini sağladı.

Lazımlık genellikle yatağın alt kısmında bulunur ve hastanın kolay bir şekilde dışkı yapmasını sağlar.  Yatakların arasında bulunan kısımda bir lazımlık bulunur. Bu lazımlığı düzenli bir şekilde temizlemek hijyen açısından son derece önemlidir. Hijyen konusuna dikkat edilmediği zaman çeşitli hastalıklar da beraberinde gelmeye başlar. Bu sebeple dikkatli davranmak gerekir. Nevresimlerin de haftalık olarak değişimi son derece önemlidir.

Kumandalı Hasta Yatakları

Hasta yataklarının olmazsa olmaz özelliklerinden bir diğeri ise kumandalı yapıda olmasıdır. Uzaktan kumanda sayesinde hata yataklarını kontrol etme imkanı sağlamaktadır. Böylece hasta ve hasta bakıcısının konfor ortamı en üst düzeye taşınmış olur. Hasta yatak modelleri göz önünde bulundurulduğu zaman hemen hemen her yatakta bu gibi bir özellik bulunur. Hasta yataklarının yan taraflarında bir kısım kumanda olarak ayrılmıştır.

Bu alandaki işaretli düğmeler ile hasta yatağını yukarı kaldırmak, aşağı indirmek, yalnız ayak kısmını ya da yalnız baş kısmını hareket ettirmek mümkün olur. Bu özellik sayesinde hasta istediği zaman hareket edebilir. Özellikle 3 motorlu hasta karyolası modellerinde ciddi bir şekilde hareket imkanı sağlanır. Son yıllarda üretilen karyolalarında aynı özelliğe rastlamak mümkün olur. Modern görünüme sahip hasta yatağı istiyorsanız kumandalı olan hasta karyolası tercih etmeniz daha faydalı olacaktır. Hastanın mental açıdan da pozitif etkilenmesini sağlar.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir