Hasta Yataklarında Motor Özelliği Nedir?

Hasta yatağı satış mağazası
Hasta yatağı satış mağazası

Hasta yatağı alırken bazı özelliklere dikkat etmek gerekir. Bunların başında, yatan kişinin fiziksel özelliklerine olan uygunluğu gelir. Ameliyat sonrası hastalar ile tedavisi uzun sürecek olan hastalar için önerilecek yatak özellikleri de farklılıklar gösterir.

Hasta yataklarının yatan kişinin yaşına uygunluğu da önemli hususlar arasındadır. İleri yaş hastaları ile gençler için önerilecek hasta yatakları farklılıklar göstermektedir. Felçli hastalar ile obez hastalar da farklı tip yataklarda yatmak zorundadır. Hasta yatağı seçiminde birçok kriter etkendir. Bunların hepsine cevap verecek yatak tasarımlarının tercih edilmesi önerilir. Hasta yatağının dayanıklılığı da kaliteli malzemeden yapılmış olmasına bağlıdır.

Hasta Yataklarında Uygun Fiyat

Hasta yatağı fiyatları bazı kriterlerden etkilenir. Yatakların otomatik olması, motor özelliğine sahip olması, manuel çalışan yataklara nazaran daha yüksek fiyatlıdır. Hasta yataklarının hareket özelliği sağlayan motor özellikleri çok daha yüksek fiyatlı olmasına sebep olur. Hasta yatağı alırken elektrik kesintilerinin fazla olduğu yerlerde hem elektrikli hem de pilli kumanda edilen yatakların alınması önerilir. Hasta yataklarında kiralık olan yataklar çok daha uygun fiyatlıdır.

Farklı modellerde hasta yatakları
Farklı modellerde hasta yatakları

Günümüzde kiralık hasta yataklarında her türlü teknik özelliği bulmak mümkündür. Kiralık hasta yatakları da satılık hasta yatakları gibi yeni ve ilk üretimden çıkmış gibidir. Kiralık hasta yataklarının işi bittikten sonra firma tarafından iadesinin alınması, bu yatakların yer işgal etmemesini sağlar. Kiralık hasta yataklarının kurumsal firmalardan alınması son derece önem taşır. Kurumsal firmalar kiralık hasta yataklarını hijyenik usullere göre temizlerler. Ayrıca her hasta sonrası ve öncesinde de bakımları yapılır.

Hasta Yatak Modellerindeki Çeşitlilik

Hasta yatak modelleri farklı tasarımlardadır.  Manuel yataklar, motorlu çalışan yataklar olmak üzere iki ana gruba ayrılır. Bu yataklar alt grupları bakımından da oldukça çeşitlidir. İki, üç ya da dört motorlu hasta yatakları yatağın farklı alanlarını hareket ettirme özelliğine sahiptir.

Hasta yataklarında yaşlılara yönelik olan yatak tasarımları içerisinde havalı hasta yatakları öne çıkar. Havalı hasta yatakları, içlerinden geçen hava kanalları ile cilt sağlığı için önerilen yatak tasarımlarıdır.

Hasta Yataklarında Seçim Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Tabii ki hastane yatağı seçerken dikkat edilmesi gereken birçok husus vardır. Örneğin, hareketli olduğu gösterilen bir elektrikli yatak var. Çift motorlu veya farklı mekanizmalı bir yataktır.  Bu yataklar elektronik kontrol sistemleri sayesinde çalışmalı ve hareket kabiliyeti sağlanmalıdır. Diğer bir özelliği ise yatağın iki bölümünün ortalama 75-80 cm boşluk gerektirmesidir.

Hasta Yatağı
Hasta Yatağı

Hastanın kendini daha rahat hissetmesi için. Hasta, ev veya hastane gibi bir tesisin dışında tedavi görüyorsa, hastanın yatağı tedavi edilecek alanın uygun boyutuna ve mevcut alana göre seçilmelidir. Normal yatakla tedaviye devam eden hastalar için kullanım açısı zor olacağından hasta yatağı alırken basit kullanılması gereken, yüksek kaliteli, teknik olarak üretilmiş bir yataktır.

Örneğin; Hasta yatağı hareketli (4 tarafı) hijyenik ve antibakteriyeldir. Temizlemesi kolaydır. Bu, hastalara bakan bakıcılar ve refakatçiler gibi kişilerin çalışmasını kolaylaştırır. Ayrıca bu yataklarda fren sistemi de bulunmaktadır. Tekerlekler, hastanın hareket halindeyken kaza geçirmesini önlemek için fren sistemine sahiptir.

Doğru Hasta Yatağı Seçimi

Yanlış yatak seçilirse hastayı daha da kötüleştirebilir, iyileşme sürecini desteklemekten söz konusu bile olamaz. Örneğin, Yatalak felçli bir hasta hastane yatağına ihtiyacı olduğunu düşünüyorsa, hava yatağı olarak bilinen şeyi kullanabiliriz. Neden dersiniz? Bu yataklar nefes almayı sağlar, kan dolaşımını hızlandırır ve aynı zamanda nefes alabilirliği sayesinde rahat ve konforlu bir dinlenme sağlar, bu da hastanın vücudunda yaralara ve çeşitli enfeksiyonlara engel olur.

Ekonomik fiyatlı hasta yatakları
Ekonomik fiyatlı hasta yatakları

Yataklı veya yatalak hasta yatağı, hasta yararına tıbbi bir ürün olması gerekmekle birlikte, aynı zamanda çeşitli özellik ve kullanım özelliklerine sahip bir hasta yatağıdır. Bu nedenle hastaların kullanabilecekleri hasta yatak modelleri farklı hastalıklara göre değişiklik gösterecektir. Amaç, hasta yakınlarının rahat bir tedavi ve yaşam süreci geçirmeleri için sağlıklı ürünler sunarak onları memnun etmek ve tedavilerine aktif olarak destek olmaktır.

Hasta Yatağı Özellikleri

Hasta yatağı seçerken hasta yatağı kiralama fiyatları ve hastanın yaşı, bulunduğu yer ve sağlık sorunları göz önünde bulundurulmalıdır. Yaşlı bir hastanın yatağının iç mekanizmasından ince bir paralel tüp geçer. Hasta yatarken ciltte tazelik ve serinlik hisseder. Yaşlı hastalarda sağlık sorunları nedeniyle cilt normal insanlara göre daha ince hale gelir.

Bu nedenle tıkanırlar ve cilt ağrısına, kızarıklığa veya salgılara neden olurlar. Bu yatak tipine engel olan yatak tipi ise eski yatak tipidir. Hastaya rahat ve konforlu bir şekilde yatabilme imkânı sunar. Ayrıca bu yataklar, yaşlı hastaların kan basıncını dengeleyerek iyi bir gece uykusu çekmelerini sağlar.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir