Hasta Yataklarında Motor Özelliği

Motorlu hasta yatakları
Motorlu hasta yatakları

Motorlu hasta yatakları, elektrikle çalışan ve kumanda ile kontrol edilen yatak türüdür. Motorlu hasta yatakları farklı kategorilere ayrılır. Tek motorlu, iki motorlu üç veya dört motorlu hasta yatakları olabildiği gibi lazımlıklı, lazımlıksız, tekerli veya tekerleksiz gibi ek özellikli hasta yatak modelleri de mevcuttur. Tek motorlu hasta yatağının yalnızca sırt bölümü hareketli olup 100 kilogram üzeri hastalar için kullanımı teknik sorunlara neden olabilir.

Tek motorlu hasta yatağı fiyatları diğer modellere göre daha uygundur. Ayak ve sırt bölümü hareketli olan çift motorlu hasta yatakları, 200 kilograma kadar güvenle kullanılabilir. Asansörlü hasta yatağı olarak bilinen üç motorlu hasta yatağı, refakatçi veya hasta bakıcıya olan gereksinimi en aza indirir. 3 motorlu hasta yatağında iki motorludan farklı olarak yükseklik ayarlama özelliği bulunur.4 motorlu hasta yatağı, hastanın kan basıcını düzenlemeye yardımcı olan trendelenburg özelliğine sahiptir. Bu özellik ayrıca hastanın yatakta daha özgür hareket etmesine olanak sağlar. Yoğun bakımlarda ve evde hasta bakımlarında sıklıkla kullanılır.

Gelişen Teknoloji ile Motorlu Hasta Yatakları

Özellikle teknolojinin ilerlemesiyle birlikte yeni model hasta yatakları piyasada yer aldı. Son model teknolojik donanımlara sahip olan hasta yatakları, hem hastanın tedavi olma sürecine olumlu katkı yapar hem de hastanın konforunu sağlar. Hasta yataklarında motor özelliği sayesinde hastada cilt yaraları ve kas problemler ortadan kalkar. Hasta yatakları kullanılan motor sayısına göre farklı donanımlara sahiptir.

Motorlu hasta yatağı modelleri
Motorlu hasta yatağı modelleri

Böylece hastanın durumuna göre uygun yatak seçilip ona daha rahat bir ortam sağlanır. Hastanın yatacağı yüksekliğin ayarlandığı asansörlü hasta yatağı gibi modellerde tedavi ve bakım işleri daha kolay yapılabilir. Motorlu hasta yatakları ile hasta dilediği pozisyona kumanda yardımıyla geçebilir. Ayrıca uzun süre yatacak hastalar için geliştirilen lazımlık ve motorlu özelliğe sahip hasta yatakları ile hasta tuvalet ihtiyacını kolaylıkla giderir.

Motorlu Hasta Yatağı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Motorlu hasta yatağı seçerken birçok kritere dikkat etmek gerekir. Öncelikle hastanın durumuna uygun bir yatak tercih edilmelidir. Hasta yatağı seçerken motor özelliği ve hastaya katacağı konfora göz önüne alınmalıdır. Obezite problemi yaşayan ve 100 kilodan fazla hastalar için tek motorlu yataklar uygun olmaz. Bunun yerine çift motorlu veya daha üstü motor seviyelerindeki yataklar tercih edilir. Ayrıca hasta yatağı satışı yapan firmanın güvenilir ve bilindik olması önemlidir. Hasta yatağı seçerken bir diğer önemli nokta garanti belgesine sahip olup olmamasıdır.

Garanti belgesine sahip yatakları seçerek yataktaki arızalanma ücretsiz olarak tamir ettirilir.  Hasta yatağı kısa süre kullanılacak ise tek motora sahip olan ve fiyat olarak daha makul seviyede olan yataklar tercih edilebilir. Eğer hasta yatağı daha uzun bir dönem kullanılacaksa daha üst düzey donanımlara sahip yataklar tercih edilir. Motorlu hasta yataklarında dikkat edilmesi gereken bir diğer husus farklı özelliklere sahip olanların seçimidir. Eğer hasta yaşlı ise üç veya dört motorlu, lazımlıklı ve korkuluk özelliği bulunan hasta yataklarını seçmek daha doğrudur. Böylece hastanın sürekli yataktan kalkması önlenir ve ona daha rahat ortam yaratılır.

Motorlu Hasta Yatağı Fiyatları

Motorsuz hasta yataklarına göre daha konforlu ve daha kullanışlı olan motorlu hasta yatakları fiyat olarak da farklılık gösterir. Yatağın alt kısmında yer alan motor, kumanda aparatı sayesinde kolaylıkla çalıştırılır. Motorlu hasta yatakları, motorun seviyesine göre farklı fonksiyonlara ve teknik özelliklere sahiptir. Motorlu hasta yatağı fiyatları, kullanılan motor seviyesine, tekerlekli olup olmayışına göre değişir. Yine kullanılan malzeme, karyola türü, yatak türü, yatağın taşıdığı teknik özellikler de fiyatı doğrudan etkiler. Motorlu hasta yatağı fiyatlarında firma kalitesi de önemli bir etmendir. Firma kalitesine göre motorlu hasta yatakları değişse de fiyatlarda büyük dalgalanmalar olmaz.

Hasta Yataklarının Tarihçesi

Bilinen ilk hastane mısır uygarlığına aitti. MÖ. 291 yılında Yunanistan’da ortaya çıkan hastane dışında bugünkü manada hastanenin temeli MÖ. 3. Yüzyılda Hindistan’da görüldü. Hasta yataklarının doğuşu hastane kavramı ile birlikte ortaya çıktı. Hasta yatakları ilk olarak İngiltere’de kullanıldı. Andew Wuest ve oğlu tarafından 1874 yılında Amerika’da baş kısmı hareket eden ortopedik hasta yatağı için patent başvurusu yapıldı. 1945 yılında ise ilk elektrikli ve kumanda ile hareket ettirilebilen yatak icat edildi. Hasta yatakları, yatan hastalar için özel olarak dizayn edilir. Yatmaya bağlı oluşan dolaşım bozukluğu, kas ve iskelet sistemi hastalıklarını önlemek amacıyla tasarlanan hasta yatakları, yatan hastalar için büyük bir konfor sağlar.

Hasta için yatak modelleri
Hasta için yatak modelleri

Hasta Yatağı Nedir?

Hasta ve ayağa kalkamayacak durumda olan bireyler için özel dizayn edilmiş yatak türüdür. Hasta yatağı yüksekliği ayarlanabilir özelliktedir. Ayrıca hastanın rahat bir şekilde uyumasını ve tedavisinin kısa süre içinde sona ermesini sağlar. Böylece bireylerde uzun süre yatağa bağlı oluşan rahatsızlıklar giderilmiş olur. Hasta yatakları fiziksel özelikleri bakımından günlük kullandığımız yataklardan farklıdır. Hasta yatakları, hastanın düşmesini önleyen ve yatağın hem sol hem de sağ yanında bulunan kolluklara sahiptir. Bunu dışında yatağın kolaylıkla hareket etmesini sağlayacak tekerleklere ve ayarlanabilir başlığa sahiptir. Hasta yatakları sadece hastanelerde değil,  evde yatağa bağlı hastalar için de uygundur.

Farklı Tasarımları ile Hasta Yatağı Modelleri

Sağlık problemlerinden dolayı tedavi gören hastalara, bu tedavi sürecinde yardımcı olan hasta yatakları, hareket kabiliyetine ve aparatlarına göre sınıflara ayrılır. Teknolojik gelişmeyle beraber hasta yatağı modelleri zaman içinde farklı fonksiyonlara sahip oldu. Hasta yatağının manuel ya da motorlu olarak sınıflandırılması onun hareket kabiliyetinden dolayıdır. Aparatlarına göre kategorize edilen hasta yatakları ise ahşap görünümlü veya hastane tipi yataklardır. Ahşap görünümlü hasta yatağı, genelde huzurevinde kullanılır. Bu tip yataklar hasta yatağı kiralama yapılarak da alınabilmektedir.

Hastayı hastane ortamından uzaklaştırmak ve onu psikolojik olarak rahatlatmak amacıyla tasarlanmış olup yaygın biçimde kullanılır. Bu yatağın her iki yanında bulunan korkuluklar indirildiğinde baza tipi yataklara benzer. Ev tipi hasta yatakları, elektrikli olan bu model, kumanda yardımıyla çalışır. Evde kullanılmak üzere üretilmiştir ve genelde ahşaptan yapılır. Havalı yataklar, sürekli yatmak zorunda olan veya felçli durumda olan hastalar için üretilir. Uzun süre yatan hastalarda bası yarası görülme ihtimali oldukça fazladır. Bu yatak çeşidi,  bu durumu önleyerek hastalara konforlu bir ortam sağlar. Motorlu hasta yatağı ise hastanın birisine olan bağımlılığını en aza indirir.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir