Hasta Yataklarının Temizliği Nasıl Yapılır?

Hasta yatak temizliği
Hasta yatak temizliği

Hasta yatağı uzun süre yatmak durumunda kalan kişiler için idealdir. Bu yataklar sayesinde hastalar çok daha rahat bir istirahat süresi geçirebilirler. Hasta yataklarının pek çok farklı özelliği bulunur. Tekerlekli yapıda olması daha büyük bir kolaylık sağlar. Aynı zamanda yan taraflarında korumalıkların bulunması da ciddi oranda fayda sağlar. Felç gibi hastalıklarda genellikle bu yataklar tercih edilir.

Hastaların daha konforlu olmasını ve yataktan kaynaklı oluşan yaraların ortadan kalkmasını sağlamak adına bu yatakları tercih etmek fayda sağlayacaktır. Bu yatakların temizliği konusunda da çok hassas davranmak gerekir. Temizliğine dikkat edilmediği takdirde pek çok farklı hastalık ile karşılaşırsınız. Bu yataklar özellikle eklem yerlerini doldurduğu için konfor açısından ön plana çıkar. Hasta yatakları üretilirken büyük bir titizlik gösterilmişken temizliği konusunda da aynı titizliğin gösterilmesi gerekir.

Hasta Yatağı Nedir?

Uzun süre tedavi görmek amacı ile yatacak olan ya da ömür boyu yatağa mahkum yaşayacak olan kişilerin daha konforlu olabilmesi adına üretilen yataklara hasta yatakları adı verilir. Hasta yatak modelleri özellikle son yıllarda çok fazla değişkenlik göstermeye başladı. Normal yataklardan çok farklı özelliklere sahiptir. Bu yatağı temizlemeden kullanmak doğru değildir. Toz ve zararlı bakteriler hasta ile temas ettiği zaman çeşitli hastalık sorunlarını ortaya çıkarabilir.

Bu gibi yatakların hastalar için üretildiği için daha titiz çalışmalar yürütülmüştür. Sırt kısmının daha oyuk olması daha rahat bir şekilde yatmasına yardımcı olur. Hasta yataklarının en iyi özelliklerinden biri uzaktan kumanda yardımı ile hareket ettirebilir olmaktır. Hastaların en konforlu şekilde istirahat etmesi konusunda ciddi bir fayda sağlar. Yatakların kaliteli bir yapıda olması tedavi gören hastaların daha kısa bir sürede iyileşmesi konusunda fayda sağlamaktadır.

Hasta Yatakları
Hasta Yatakları

Hasta Yataklarının Temizliği

Hasta yatakları işlevsellik bakımından çok daha kompleks bir yapıya sahiptir. Üretimi ve kullanımı esnasında hem hastaya hem de hasta bakıcısına ciddi oranda kolaylık sağlar. Hasta yataklarını yerleştirdiğiniz yer mutlaka hijyenik olmalıdır. Hijyen konusunda yetersiz bir alana yerleştirdiğiniz zaman enfeksiyon durumları ortaya çıkabilir ve hastayı daha kötü bir duruma getirebilir. Hasta yataklarının temizliği yapılacak ise ilk olarak etrafta bulunan ilaçları o ortamdan uzaklaştırılmalıdır.

Aksi takdirde ilaçlara zarar gelme durumu söz konusu olur. Yatağın üst şiltesi idrar ve dışkı ile kirlenmiş olabilir. Böyle bir durum ile karşı karşıya kaldıysanız üst şilteyi makinede sıcak su ile iyi bir şekilde yıkamak gerekir. Pamuklu çarşaflar tercih ederseniz çok daha kaliteli bir yatak elde etmiş olursunuz. Hastanın vücudunun daha rahat etmesini sağlar. Temizlik esnasında dezenfektan içerikli deterjanları tercih etmeniz gerekir.

Hasta Yataklarında Temizliğin Önemi

Hasta yataklarının düzenli bir şekilde temizlenmesi gerekir. Hastada herhangi bir enfeksiyon durumunun oluşmaması adına hasta yataklarını temizleyin. Hasta çarşaflarını 2 günde bir makineye atarak yıkamanız gerekir. Hastaların yatak temizliğini en iyi şekilde yapmak için ilk olarak elektrikli süpürge ile tozunu almak gerekir. Daha sonra ise deterjan ve dezenfektan ile bir su hazırlanmalıdır. Hazırlanan bu su yardımı ile yatağın yan çevresinin tozu alınır.

En son olarak da döşek kısmı iyice temizlenir ve temizlik işlemi tamamlanır. Nem ve ısı ortamında kirler daha temizlenmesi zor bir hal almaya başlar. Böyle bir durum ile karşı karşıya kalmamak adına düzenli bir şekilde temizlik işlemini yapmanız gerekir. Bazı elektrikli süpürge modellerinin yatak temizleme özelliği vardır. Bu süpürgeleri de tercih edebilirsiniz.

Hasta Yataklarının Hasta Tedavisindeki Önemi

Hasta yataklarının hastanın tedavisindeki önemi çok büyüktür. Hasta yatakları sayesinde hastanın daha konforlu ve güvende olması sağlanmış olur. Bu yatakların en büyük avantajlarından biri kas ve kemik ağrısı gibi problemlerin oluşmasını engellemesidir. Son derece konforlu olmasından dolayı kemik ve kasların daha rahat etmesini sağlar. Diğer bir büyük avantajı ise oluşabilecek yatak yaralarına karşı koruyucu olmasıdır.

Yatan hasta için yatak modelleri
Yatan hasta için yatak modelleri

Hasta yatakları yemek yeme ya da su içme gibi durumlarda uzaktan kumanda yardımı ile kolayca kaldırılır. Bu durum hem hastanın hem de hasta bakıcısının işin kolaylaştıran bir durumdur. Hasta yataklarında bulunan aydınlatma sistemi hastanın psikolojik olarak iyi hissetmesi konusunda fayda sağlar. Hasta yataklarının hasta tedavisindeki en olumlu yanlarından biri lazımlık bulundurmasıdır. Lazımlık sayesinde hastanın kalkmasına gerek kalmadan tuvalet ihtiyacı karşılanmış olur.

Hasta Yatağı Fiyatları

Hasta yatakları pek çok farklı model ve özellik ile karşımıza çıkmaktadır. Bütün özellikleri bulunan bir hasta yatağı tercih edecekseniz yüksek fiyat ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Hasta yatağının özelliklerine bağlı olarak fiyat konusunda değişmeler söz konusu olur.

Hasta yatağı fiyatları ve performansları karşılaştırılarak tercih edildiği zaman daha mantıklı bir yatak tercihi yapmış olursunuz. Hasta yatakları sayesinde hastanın konfor durumunu en üst seviyeye çıkarmış olursunuz.

Kısa Süreli Yatışlarda Hasta Yatağı Seçimi

Kısa süreli bir tedavi için yatacak olan kişilerin hasta yatağı satın alması mantıklı değildir. Bu gibi kişiler hasta yatağı kiralama hizmeti alarak uygun fiyat ile işlemi gerçekleştirmiş olurlar.

Fakat felç geçiren ya da sürekli yatması gereken bir hastalığa sahip olan kişiler ise hasta yataklarını satın alması daha mantıklıdır.

Hastaların sağlıklı olabilmesi adına en çok vakit geçirdikleri yatakların en konforlu biçimde olması son derece önemlidir.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir