Havalı Yatak SGK Ödüyor Mu?

Havalı Yatak Modelleri
Havalı Yatak Modelleri

Sağlık Bakanlığı’nın hasta konforunu ve rahatlığını göz önünde bulunduran yeni kararı, hastaların hastaneden yatalak çıkması sorununa çözüm buldu. Bu uygulamada sağlık ekibi hastanın ayağına basar ve hastaya evde gerekli tedaviyi sağlar. Ayrıca hastalar bir uzman gözetiminde evde her türlü tıbbi hizmeti alabilirler. Bu aynı zamanda tüm havalı yataklar için de geçerlidir. Hastaya verilen sağlık raporu sayesinde hastanın ihtiyacı olan havalı yatak devlet tarafından sağlanmaktadır. Ayrıca hastaya bakan hasta bakıcı ve hasta yakınlarına aylık sabit maaş ödenir.

Diyelim ki evde yatalak yakınlarına bakmak zorunda olanlar veya yatalak engellilerin bakımından sorumlu olanlar farklı şekillerde destekleniyor. Bakıcı maaşı da dahil olmak üzere birçok önlemde; yatalak olan veya bedensel engelleri nedeniyle uzun süre yatakta kalmak zorunda kalanların yatalak masrafları doğrudan SGK tarafından karşılanmaktadır. Bu nedenle, bakmakla yükümlü olunan kişilerin hastane yatak standartlarını karşılayan bir yatağı olmadığı için yatakta bası yarası olması kabul edilemez.

Hastanın yakınlarının devlet SGK dairesinden alması gereken rapor ve reçetelerin hastane yöneticisinden alınması halinde yatak ihtiyacı doğrudan karşılanmaktadır. Devlet hastanesinden bildirim ve reçete yazıldıktan sonra hasta karyolası tıbbi üniteden çıkarılmayacaktır. Bu durumda SGK yatak masrafını karşılamaz. Aldığınız rapor ve reçete ile SGK’ya gitmeniz önemlidir. Yataklar bizzat SGK tarafından adrese gönderilir.

Hastalar İçin Havalı Yatak Fiyatı

Hasta yatağı ya da havalı yatak modeli özelliklerinden dolayı yatalak hastalar tarafından oldukça tercih edilmektedir. Türkiye’nin ekonomik durumunda bütçenin rahatlığına tekabül eden fiyatının yanı sıra konforlu ve iyi yapılanmış Havalı Hasta Yatağı uzun yıllar kalitesini korumuştur. Avrupa standartlarına uygun yerli ve ithal ürünlerden oluşan pazar, tıbbi durumlara ve hasta ihtiyaçlarına göre çeşitleniyor. Yüksek kaliteli havalı yatak kullanımı, hastanın vücudundaki basıncın düşük düzeyde olduğu düşünüldüğünden, etkilenen bölgenin yaralanma riskini azaltır.

Bu nedenle, bu durumundaki hastalar için hasta yatağı fiyatları, bu tür hastalıkların ciddiyeti nedeniyle önemlidir. Fiyatlar piyasa koşullarında rekabete ve satın alma gücüne göre değişiklik göstermektedir.

Kumandalı Motorlu ve Hareketli Hasta Yatakları

Satın aldığınız hastane veya kiralık hasta yatağı modelleri sayesinde felçli hastalar daha sağlıklı ve mutlu bir tedavi süreci geçirebilirler. Normal yataklarda istenildiği gibi tedavi edilemeyen hastalar bu yataklara geçerek tedaviye devam edebilirler. Raporlu hasta yatağı temini için hem sağlık kuruluşu hem de bakanlık ile görüşmeler sürüyor. Bu yıllarda raporlu hastane yatağı almak çok zor. Bu nedenle birçok firma kaliteli hastane yataklarını uygun fiyatlara satarak tüketicilere yardımcı olmaktadır. Bu nedenle Radikal Medikal, hem imalat sanayiinde hem de hastane yataklarının satışında faaliyet göstermektedir.

Hareketli hasta yatakları
Hareketli hasta yatakları

Havalı Hasta Yatağı Nasıl Kullanılır?

Hasta konforu ve sağlığı için gerekli olan medikal havalı yatakların kullanımı, hasta tarafından hastanede veya evde kullanılan hasta yatağına yerleştirilir, kurulumu çok kolaydır ve personel veya hastalar için kullanımı nispeten kolaydır. Havalı yatak garantili, SGK onaylı şişme yatak satın alındıktan sonra kutusundan çıkarılmakta, 3 adet (motor, yatak, bağlantı hortumu) yatağın üzerine yerleştirilerek şişme yatak motor kablosu sokete ve bağlantı hortumunun bir ucuna takılır. Motora bağlı olup diğer ucu hava yatağının borusudur. Konektöre bağlandıktan ve güç kablosunun güç kaynağına bağlı olup olmadığını kontrol ettikten sonra şişme yatak açık konuma getirilir. Bir off düğmesi ile şişirmek için 20 dakikalık bir bekleme süresinden sonra bir sıradaki hava kabarcıklarının battığı, diğer sıranın şiştiği, motorun kapanmadığı ve tapanın çıkarılmadığı gözlemlenir. 7-24 motor çalışıyor.

Havalı Hasta Yatağı Talebi

Normal ölçülerdeki yatak sayesinde hastanın vücuduna zarar vermesine gerek kalmaz. Uzun süre yatalaksanız veya yatak bakımına ihtiyacınız varsa, kısmen hareket etseniz bile rapor alabilir veya yatak desteği kullanabilirsiniz. SGK tarafından sağlanan yataklar hasta yatağı standartlarını karşılar, bu nedenle basınç ülserlerine ek olarak hemşireler için daha fazla uygulamalı bakım vardır. Hasta yatağının havadar standartları, havanın yatak yüzeyinde ve içinde serbest dolaşımına izin vererek yaralanma, koku ve sağlığa zararlı maddeler gibi durumları ortadan kaldırır. Son olarak; SGK yatak desteği için bölge hastanesinden yatış bağımlılık raporu ve yatak ihtiyacı yönetmeliği alınmasının yeterli olduğunu tekrarlamak gerekir.

Yatak Çeşitleri Nelerdir?

Yatalak hastalar için kullanılan üç tip yatak vardır. Witra marka havalı yataklar, pozisyonlu havalı yataklar ve boru şekilli havalı yataklar vardır. Baklava tipi şişme yataklar diğer yataklara göre daha ekonomiktir. Fiyatlar yatak tipine ve malzemesine göre değişiklik gösterebilir. Konumundaki havalı yatak, hastanın sabit yatar pozisyonda sıkışmasını önlemek için hastayı sağdan sola hareket ettirir. Tüp hava yatakları, birbirine paralel çalışan tüp şeklindeki hava kanallarından oluşan bir hava yatağı türüdür. Farklı yatak türleri vardır. İlerlemiş yaralara karşı daha etkilidir. Tüp yatağının havalandırılması, hastanın pozisyonuna sürekli hava üfleyerek hastanın terlemesini önler. Yara da açılmaz.

Havalı hasta yatağı çeşitleri
Havalı hasta yatağı çeşitleri

Gelişmiş teknik özellikleri sayesinde diğer havalı yatak modellerine göre çok daha güçlü bir şekilde yerleştirilen şişme yatak modeli sayesinde hasta bakımı günümüzde çok daha pratiktir.

Havalı yatak modelinin özellikle gelişmiş hasta yatağı ile birlikte yerleştirilmesi, çok güvenli ve çok rahat bir kullanım standardını garanti eder. Bunun nedeni, hasta yatağı modelleri yerleştirirken hastanın sürekli olarak farklı yönlere dönmesini kolaylaştırmasıdır. Bu işlemi, konumlandırma Havalı Yatak modelini kullanarak gerçekleştirmek çok daha kolaydır. Bir motor takılarak, şekil değişikliklerine göre yatak şekillendirilebilir. Bu, hastanın kolayca geri dönmesini sağlar. Bununla birlikte, bu konumlandırma modelleri, ileri hareket kısıtlaması olmayan hastaların dışarıdan yardım almadan uzaktan kumandayı kullanarak yeniden konumlandırmalarına izin vermek için havalı hasta yatağı modellerinde kullanılabilir.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir