Kiralık Hasta Yataklarında Seçenek Var Mı?

Kiralık hasta yatakları
Kiralık hasta yatakları

Kiralık hasta yatakları son zamanlarda en çok tercih gören hasta yataklarındandır. Bunun en önemli nedeni, bu yatakların satın alınan yataklara nazaran daha uygun fiyatlı olmasıdır. Satın alınan ve yeni üretimden çıkmış olan yataklardaki her türlü özelliği bu yataklarda da bulmak mümkündür. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli hususlar arasında yatakların kurumsal firmalardan temini gelir.

Kurumsal olan firmalar, sağlık uygulama tebliğine uygun hareket eden ve titiz çalışan kuruluşlardır. Hasta yatağı kiralama öncesi ve sonrasında temizliği ve bakımının da kurumsal firmalar tarafından yapılması söz konusudur. Sağlık koşullarına uygun şekilde hijyenik temizlik yapılması, kiralık yatak seçeneğinin tercih edilme nedenidir. Her bütçeye uygun olan bu yataklarda her türlü özellik bulunur.

Hasta Yatak Modellerindeki Farklılıklar

Hasta yatak modelleri son zamanlarda çok farklı çeşitlilikte bulunur. Yataklardaki rahatlık ve konfor kadar, karyolalardaki şıklık ta tercih sebeplerindendir. Hasta yatak modellerinde iki motorlu, üç veya dört motorlu tasarımlar bulunur. Bu yatakların en temel özelliği hastaya hareket kolaylığı sağlamasıdır. Hasta yataklarında farklılık yaratan ve en çok tercih gören özellikler arasında, hareket kolaylığı sağlaması ilk sırada gelir.

Hastane yatağı modelleri
Hastane yatağı modelleri

Hasta yataklarının el kumandası yardımı ile çalışması, hastalara konfor sunan özelliklerdendir. Hastaların yardım almadan yemek yeme ve televizyon izlemesi için yatakların farklı pozisyonlara getirilmesi gerekir. Kumanda yardımı ile yatan hasta, yatağın ayak, sırt ve boyun kısımlarını farklı açılara ayarlayabilir. Bu durum, hastaya huzur ve güven veren unsurlardandır.

Bütçelere Uygun Yatak Seçenekleri

Hasta yatak fiyatları, yatak özelliklerine göre değişim gösterir. Otomatik kullanılan hasta yatakları, manuel yataklara nazaran daha yüksek fiyatlıdır. Yatağın fonksiyonları ve otomatik çalışma prensiplerine bağlı olarak fiyatları da artış gösterir. Kiralık hasta yatakları ve ikinci el olarak alınan yataklar her zaman için daha uygun ücretli yatak kategorileridir. Özellikle, hasta yataklarında geçirecekleri süre kısa olan hastalar için önerilen, kiralık yataklardır.

Yeni üretimden çıkmış olan yataklardaki her özelliği bu yataklarda da bulmak mümkündür. Hasta yataklarındaki kalite, fonksiyonellik, kiralanan yataklarda da mevcuttur. İşi biten hasta yataklarının yaşam alanlarında yer darlığı yaratmasına karşın kiralık yataklarda böyle bir durum söz konusu olmaz. Kiralık hasta yataklarının kullanım süresi sonunda iadesi firma tarafından yapılır.

Hasta yatağı seçenekleri
Hasta yatağı seçenekleri

Kurulum Ve Teknik Destek Avantajları

Kurulum ve teknik destek gibi konularda kurumsal firmalar yardımcı olurlar. Sektörde öne çıkan ve tavsiye edilen firmalara yönelmek son derece önem taşır. Yatakların yerinde kurulumu, profesyonel hizmet sunan firmalarca yapılır. Hasta yataklarında olabilecek en ufak bir arıza da bu firmaların teknik destek ekibi tarafından çözüme ulaştırılır.

Hasta yataklarında kalite ve kullanım rahatlığı tercih sebeplerinin başında gelir. Kişiye özel yatak alınması da hastalığın kolay atlatılması için önemli hususlardandır. Bu konuda doğru bilgilendirme yapacak olan, hasta yataklarının satışını yapan kurumsal firmalar olacaktır. İnternet siteleri üzerinden de firmaların satış ve hizmetleri hakkında detaylı bilgi edinilmesi mümkün olur.

Hasta Yataklarının Kişiye Özel Olması

Hastalık gibi zor bir süreçte yatan hastayı rahat ettirecek tasarımların tercih edilmesi önerilir. Kilolu hastalar, yeni doğan kategorisinde yatak kullanacak olan hastaların fiziksel özellikleri farklıdır. Ameliyat sonrası hastalara önerilecek hasta yatağı da farklı özellikler içerir. Bu türlü hastalar için kullanılacak yataklarda dayanıklılık ve takılacak aparatlar da farklılıklar gösterir.

Ameliyat sonrası hastaların ihtiyacı olan serum düzeneklerinin takılabilmesi için yatakların buna uygun dizayn edilmesi gerekir. Yataktan kalkamayacak hastalar için de tuvalet özellikli hasta yatakları önerilir. Tüm bu unsurların hasta yatağında mevcut olması, hastalık sürecinin daha kolay atlatılmasına vesile olur.

Güvenlik Unsurlarının Hasta Yataklarında Bulunmasının Önemi

Hasta yataklarında güvenlik unsurlarının bulunması son derece önem taşır. Güvenli hasta yatakları denildiği zaman akla, hastanın yatakta emniyetini sağlayan tüm unsurların teşkil edilmesi gelir. Yatakların yan taraflarında bulunan sağlam dayanaklar, tekerleklerde otomatik kilit sistemleri hastanın emniyeti için yataklarda olması gereken özelliklerdir.

Dış faktörlerden etkilenmeyen yataklar da güvenli hasta yataklarıdır. Paslanmaz ve rutubetten etkilenmeyen malzemelerden yapılmış olan yatakların kullanımı önerilir. Hasta yataklarının en ağır kilolu hastaları taşıma kapasitesine sahip olması bir başka kalite unsurudur. Kalite kontrol sertifikalı hasta yataklarının kullanılması son derece önem taşır.

Havalı Hasta Yatakları

Havalı hasta yatakları, yaşlı ve uzun süre yataklarda yatacak olan felçli hastalar için önerilen yataklardır. Hasta yataklarında kaliteli sünger kullanımı son derece önem taşır. Cilt ve iskelet sağlığına uyumlu olan yatakların kullanılması, hastanın sağlığı açısından da oldukça önem taşır. Cilt yaralarının açılmaması için hava aldıran sünger teknolojilerinin kullanılması önerilir. Havalı hasta yatakları baklava ve boru tipli olmak üzere iki temel gruba ayrılır. Bu yatak tasarımlarında bulunan hava kanalları hastanın cildine ferahlık sunar.

Havalı yataklar
Havalı yataklar

Yaşlılarda incelen cilt yapıları en ufak bir tahrişte bile yara açılmasına sebep olur. Bu nedenle, ortopedik yataklar ve pozisyon veren hasta yataklarının kullanılması önerilen hasta yataklarıdır. Yaşlılarda açılan cilt yaralarının tedavisi son derece zor ve zahmetli bir süreç sonucunda iyileşir. Bu sebeple hasta yataklarının cilt sağlığına olumlu yönde tesir etmesi beklenir. Havalı hasta yatağı, refakatçinin yapacağı işi de üstlenir. Yaşlı hastaların yatakta sürekli pozisyon değiştirilmesi, ciltte yara açılmasını önleyen uygulamalardır. Refakatçinin zorlanacağı bu işi pozisyon sunan hasta yatakları yapar.

Hasta Karyolalarında Görsel Zenginlik

Hasta karyolalarında görsel açıdan zenginlik sunan tasarımlar her zaman için tercih sebebidir. Hastalık gibi zor bir süreçte moral sunan tasarımların tercih edilmesi önerilir. Hastanın kendi yatağını andıran yataklarda istirahat etmesi, onlara güven ve huzur katacaktır. Hastalık gibi sıkıntılı süreçlerde kullanılan kişisel eşyaların iyileşmeye katkısı son derece fazladır.

Görsel açıdan şık ve yatan hastaya huzur sunan tasarımların tercih edilmesi önerilir. Rahat hasta yatakları ve şık hasta karyolalarının iyileşme sürecini hızlandırdığı görülür. Ahşap görünümlü modellere de son zamanlarda ilgi oldukça fazladır. Kişiyi mutlu eden hasta yataklarının tercih edilmesi önerilir.

Kullanımı Rahat Hasta Yatakları

Kullanımı rahat hasta yatakları, yatan hastanın kimseden yardım almadan temel aktivitelerini yapmasını sağlar. Yatağı oturur pozisyona getirerek televizyon izler ve kitap okuyabilir. Kumanda yardımı ile çalışan yataklar, kullanımı rahat yataklardır. Tekerleklerin üç yüz altmış derece dönmesi de refakatçilerin yatak kullanımını kolaylaştırır. Kaliteli ve güvenilir hasta yataklarının tercih edilmesi önerilir.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir