Kişiye Özel Hasta Yatağı Olur Mu?

Özel üretim hasta yatakları
Özel üretim hasta yatakları

Hastaların sağlık sorunlarını gidermek için hastanelere gitmeleri gerekir. Hastane insan sağlığına en iyi gelen yerdir. Dünyada ki birçok insan sağlıklı olmak yerine ömrünün çok büyük bir kısmını ya da tamamını yatağa bağlı olarak geçiriyor. Bu kişiler diğer hastalara nazaran daha özel hastalardır. Çünkü bu insanlar hayatla farklı şekilde mücadele ediyor.

Firmalar hastalar için özel olarak hasta yatağı üretmektedirler. Hasta yatakları kişilere rahat hareket edebilecekleri bir imkan sunuyor. Bu yataklar sayesinde hastanın morali ve motivasyonu üst düzeyde oluyor. Ve bu sayede hastalık sürecin de hastaların daha olumlu sonuçlar almasına yol açıyor. Hasta yatakları hastane, bakım evi ve kişilere özel olarak tahsis edilebilir. Hastalanan kişiler için bu oldukça avantajlı bir durumdur.

Evde Hasta Yatağı

Hasta yatakları daha çok felçli, bedensel engeli olan ve vücudunun herhangi bir uzvunu kaybeden biri olabilir, organ işlevini yerine getiremeyen bireyler tarafından kalıcı olarak kullanılırken doğum yapan, hafif kaza geçirmiş olan, basit ameliyat olan hastalar tarafından geçici olarak kullanılır. Hasta yatakları oldukça kaliteli olabiliyor. %100 kaliteye sahiplerdir.

Hasta yatakları ortopedik ya da normal yastıklar olabiliyor. Ancak yatakların ortopedik oluşu hastalar için çok iyi bir durumdur, hiçbir şekilde ağrı olmasına neden olmaz. Bir de uzun süreler boyunca yatağa mahkum kalan insanlar için ortopedik yatak olmazsa olmazdır. Ortopedik yatağın yanı sıra pozisyon verebilme yeteneğine sahip olan havalı yataklar da mevcuttur.

Ev tipi hasta yatakları
Ev tipi hasta yatakları

Havalı Hasta Yatakları

Havalı hasta yatağı sayesinde uzun süreli hasta yatağına bağlı kalan insanlar için hiç sorun olmaz. Vücudunuzda terleme yapmaz, havalı yatak adından da anlaşılacağı gibi hava gözeneklerine sahiptir. Bu gözeneklerin varlığı sayesinde hastanın vücudu nefes alır ve terleme yapmaz. Bu sayede bel ağrısı, kas ağrısı, tutulma, grip gibi envaı çeşit hastalığın meydana gelmesi önlenmiş olur.

Hastalar yatağa bağlı kaldıkları süreç içerisinde psikolojik olarak büyük çöküntü yaşarlar. Yemek yemeyi, su içmeyi istemezler bununla birlikte yaşamaktan tamamen soğurlar onlara destek olarak hem psikolojik olarak hem de fiziksel olarak yanında olun. En iyi yatakları tercih ederseniz hastanız çok daha rahat eder. Ekstra bir ağrıya ya da acıya maruz kalmak durumunda olmaz.

Havalı Hasta Yatakları
Havalı Hasta Yatakları

Kullanışlı Aparatlara Sahip Olan Yataklar

Bir sürü çeşit hasta yatağı vardır. Hasta yatakları hastaların ihtiyaçlarına göre değişkenlik gösterir. Giderek daha konforlu yataklar halini alan hasta yatakları, hastaların son derece rahat edebilmeleri için yeni serilerini üretiyor. Hasta yatakları tekerlekli olabiliyor. Tekerleklerin varlığı sayesinde hastanızı istediğiniz yere taşıyabilirsiniz.

Hastalarınız hep aynı odada kalmaktan sıkılıyor olabilir. Tekerlekler sayesinde oda değişikliği yapmanız çok kolay. Hasta yataklarının her iki tarafında da korkuluk mevcut. Bu korkuluklar sayesinde hasta hiçbir şekilde düşme tehlikesi yaşamaz. Aynı zamanda bu korkuluklara tutunup destek alarak oturma pozisyonuna geçebilir. Ya da başka bir pozisyon alabilir.

Hasta Yatağı Çeşitleri Nelerdir?

Hasta yatağı modelleri motorlu ve motorsuz olarak ikiye ayrılıyor. Motorlu hasta yatakları çok fonksiyonlu olabilme özelliğine sahiplerdir. Motorlu hasta yatakları, uzaktan kumanda ile komut verilir ve bu uzaktan kumandayı hasta da kullanabilir. Bu kumandayı yatağın yan tarafına koyabilirsiniz, böylece kaybolmuyor ve sürekli olarak aramak durumunda kalmıyorsunuz. Motorlu hasta yatakları 4 farklı grupta incelenebilir. Her biri ile farklı bir pozisyon alırsınız.

Tek motorlu olan hasta yatağı,  baş çevrenizi hareket ettirebilir, iki motorlu hasta yatakları baş ve sırt çevrenizi hareket ettirebilme şansı sunuyor. Üç motorlu hasta yatağı il hem baş hem de sırt ve ayak çevresini hareket ettirebilirsiniz. 4 motordan oluşan hasta yatakları çok daha fonksiyonel bir yapıya sahiptir ve yoğun bakım ünitelerinde kullanımları tercih ediliyor. Motoru olmayan hasta yatakları iki farklı kategoride inceleniyor. Hasta olan birey en fazla sırt ve baş çevresini hareket ettirebiliyor. Motoru olmayan hasta yatakları yatağın yan tarafında ki manuel kol yardımı ile hareket ettiriliyor.

Kişiye Özel Olarak Hasta Yatağı Yaptırılır Mi?

Kişiye özel olarak hasta yatağı yaptırabilirsiniz.  Hasta yataklarında lazımlık ve duş alma özelliği de eklenebiliyor. Lazımlık bulunan hasta yatakları ile hasta kişi bir yere gitmeden olduğu yerde tuvalet ihtiyacını karşılayabiliyor. Yatağın orta tarafında bulunan lazımlık kutusuna tuvaletini yapan hasta bütün ihtiyacını yatakta kimseye muhtaç olmadan karşılayabiliyor. Lazımlık bulunan hasta yataklarını temizlemek çok daha kolaydır. Bu işlem çok kolay ve pratiktir.

Duş alma özelliği olan yataklar da yaptırabilirsiniz. Bu özelliği sayesinde hastayı kaldırmadan istediğiniz zaman hastayı yıkayabilirsiniz. Hasta yatağını pompası ile şişirip yatağı bir küvet haline getirmeniz gerekiyor. Daha sonra yıkanma işlemi bitince yatağı eski pozisyonuna getirmeniz mümkün. Çeşitli özelliklere sahip hasta yatağı kiralama şansına sahipsiniz. İstediğiniz modelde hasta yataklarını hem kiralayabilirsiniz hem de satın alabilirsiniz.

Hasta Yatağı Fiyatları

Hasta yatağı fiyatları bazı modellere göre farklılık gösterir. Motorlu hasta yatakları, motorsuz manuel olan hasta yataklarına oranla daha pahalıdır. Ve buna bağlı olarak ek özellik ve motor eklendikçe hasta yatakları da daha pahalı bir hal alıyor. Pahalı olan hasta yatakları çok daha konforlu özelliklere sahiptir.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir