Kullanılan Hasta Yatakları Tamir Edilir Mi?

Kumandalı hasta yatakları
Kumandalı hasta yatakları

Hasta yatakları hastane ve ev ortamında kullanılmaktadır. Hasta yataklarının asıl görevi hastayı rahat ettirmektir. Tarihte hastane kavramı ile birlikte ortaya çıkmıştır. Bilinen ilk hastane büyük ihtimal ile mısır uygarlığına aittir. Yunanistan’da ise milattan önce 291 yılına ait bir hastane, arkeologlar tarafından ortaya çıkarılmıştır. Hasta yatağı hasta bireylerin rahatsızlıkları dolayısıyla kullandığı ortopedik, ayarlamalı ve serum takma aparatı bulunan yatak çeşididir.

Motorlu ve manuel hasta yatakları tamir edilebilmektedir. Özellikle motorlu hasta yataklarında arızayı önceden saptamak mümkündür fakat manuel hasta yatakları tamiri daha zordur. Motorlu yataklarda motorun bakımının iyi yapılması gerekir. Aksi halde yatak içerisinde yangın çıkabilir ve buda istenmeyen durumlara yol açabilmektedir. Hasta yatağının dönemsel bakımı yapılmalı ve tamirine özen gösterilmelidir. Hasta yataklarının kullananlar için hayati önem taşıdığını unutmamak gerekir. Hasta yatağı düzgün tamir edilmez yada bakımı yapılmazsa hastanın düşmesine, yaralanmasına hatta ölümüne sebep olabilir.

Hasta Yataklarının Özellikleri Nelerdir?

Hasta yatakları her şeyden önce konforlu ve ortopedik olmalıdır. Hastanın düşmesini engelleyen hasta korkulukları hastaların güvenliği için önemlidir. Hastanın yatış pozisyonu yatağın altında bulunan manuel kol yada motorlarla sağlanır. Hava alma özelliğine sahiptir. Bu sayede hastanın bel ve eklem ağrılarının önüne geçilir. Hasta yataklarının baş kısmının ayarlanabilmesi hem hasta için hem de hasta bakan için büyük kolaylıktır. Baş kısmı rahat olmalıdır ve mutlaka ortopedik yastık kullanılmalıdır. Hastanın yatağına rahat gidebilmesi için çok yüksek olmamalı ve inip çıkabilmesi için mutlaka destekleri olmalıdır.

Hasta yatakları
Hasta yatakları

Hasta Yatağında Ek Aparatlar Var Mıdır?

Tabi ki vardır. Özellikle hastanın tedavi ve yatışını daha kolay hale getirmek amaçlı bazı ek özelliklere sahiptir. Dönerken düşmesini önlemek amacıyla 4 yada 2 adet korkuluk, ortopedik olmasının yanı sıra serum takmak için aparatı ve hastanın tuvalet ihtiyacını rahatlıkla karşılayabilmesi için lazımlıkta bulunmaktadır.

Hasta yatakları genel olarak motorlu ve manuel olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Daha detaylı incelemek gerekirse;

  • Manuel hasta yatakları; El ile ayarlanmaktadır. Çok zahmetli ve kullanımı zordur. Baş, boyun, kol ve ayak kısımları el ile ayarlanabilmesi dezavantajdır. Çok konforlu değildir. Korkulukları demirden yapılmıştır. Genelde kısa süreli yatacak olan hastalar için kullanılır. Temizlenmesi kolay ve pratik olsa da artık günümüzde pek tercih edilmemektedir.
  • Motorlu hasta yatakları; Motor sistemiyle çalışmakta olup gayet rahat ve pratiktir. Genelde yoğun bakım hastaları ve yatağa bağlı olan hastalarda tercih edilir. Kumanda yardımıyla ayarlanmakta ve kumandada 4 tuşta istenilen seviye ve konuma ayarlanabilir. Basınç ayarının olması hastalarda yatak yarasına engel olmaktadır. Kullanımına göre; 1 motorlu baş boyun hareketli, 2 motorlu baş boyun ve ayak hareketli, 3 motorlu baş boyun, ayak ve yerden yükselme, 4 motorlu baş boyun, ayak, yerden yükselme ve öne geriye, 5 motorlu baş boyun, ayak, yerden yükselme, öne geriye ve ayağa kaldırma şeklindedir.
  • Havalı yataklar ise genelde yatak yarası olanlar için kullanılır. Bu tür hastalarda sünger yataklar yerine vücudun nefes almasını sağlayan havalı yataklar tercih edilmelidir. Aynı zamanda havalı hasta yatakları kan akışının daha düzenli olmasını sağlar. Tedavi süresince bu özellik önemlidir fakat unutmayalım ki havalı yataklar tedavi etmekten çok önleyici nitelik taşımaktadır. Tedaviye destek amaçlı kullanılır. Ayrıca hastalığın seyri boyunca başka sorunlar çıkmasını ve hastanın daha konforlu olmasını sağlar. Terletmez ve cildin nefes almasına yardımcı olur.

Havalı yataklar yardıma ihtiyacı olmaksızın şişirilip söndürülebilir. Yatağın kendine özel şiltesi vardır ve bu şilte kolay silinip temizlenebilir. Antibakteriyel özelliğe sahiptir. Su geçirmez olan bu yataklar elektrikli sistemle çalıştıkları için tabi ki başlarda endişe etmeniz doğal fakat son derece önemli güvenlik ekipmanlarıyla donatılmıştır. Fakat kimyasal sıvılar ile temas ettirilmemelidir. Kimyasal sıvılar reaksiyona sebep olabilir buda yatağın zarar görmesine, görevini yerine getirememesine ve bozulmasına sebebiyet verebilir. Mutlaka yatağın temizlenme talimatlarına dikkat edilmesi gerekir.

Hasta Yatakları Nerelerde Kullanılır?

Hasta yatakları yoğun bakımlarda, hasta hanelerde ve ev ortamında kullanılabilmektedir. Tekerlekli yapısı sayesinde kolay yer değiştirilebilir. Kolay kurulum yapılır ve istenilen yere taşınabilir.

Radikal Medikal hasta yatakları
Radikal Medikal hasta yatakları

Hasta Yatağı Hangi Durumlarda Kullanılır?

Hasta yatağı ciddi derecede yanıklarda, boyun, bel, omurga kırıklarında, cerrahi operasyon geçirmiş hastalarda, felç yada komaya girmiş hastalarda kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra hareket kabiliyeti az olan yaşlılarımızın rahat etmesi, rahat ve konforlu uyuması ve yataklarına rahat erişebilmeleri içinde en uygun seçenek olacaktır. Kumanda ile kontrol edilen manuel yataklar özellikle hastanın yardıma ihtiyacı olmadan pozisyonunu ayarlayabilmesi ve rahat edebilmesi açısından önemlidir.

Hastanız için hasta yatağı satın almak yada hasta yatağı kiralama hizmetinden yararlanmak istiyorsanız önce hastanızın doktoru ile görüşmeniz gerekir. Doktorunuz hastanızın kilo, boy ve hastalık seyri açısından en uygun seçeneği sizlere sunacaktır. Hastanızın klinik geçmişi yada geçirdiği operasyonlar kişiye özel olacağından doktorunuz bu konuda size bilgi verebilmektedir. Hastalar özel ilgi ve rahata gereksinim duyar. Özellikle yatalak hastaların uzun süre yatakta hareketsiz kalacağından rahat ve konforlu bir yatak seçilmelidir. Başka hastalıklar edinmemesi için(eklem ağrıları, yatak yaraları gibi) hasta yatakları konforlu ve güvenlidir.

Hasta Yatakları Kiralanır Mı?

Hasta yatakları her ne kadar konforlu ve rahat kullanım sağlıyorsa da hasta yatağı fiyatları bazı ailelerin maddi durumunu aşabilmektedir. Özellikle kısa süreli kullanımlarda hasta yatağı almak yerine hasta yatağı kiralama iyi bir seçenek olabilir. Hastanıza uygun yatak seçildiğinde eve gelip kurulum yapılır ve istenilen süre için kiralanabilir. Bu sayede hem bütçe hem de kullanım açısından kolaylık sağlamaktadır. Genelde 4 ay ve daha kısa süreli yatışlar için tercih edilmektedir. Genellikle aylık sürelerle kiralanan hasta yatağı size en uygun olanını seçtiğinizde dilediğiniz firma ile iletişime geçebilirsiniz. Hasta yatağı nakliye ve kurulması çoğunlukla firmaya aittir. Hasta yatağı seçiminde hastanın ne kadar süreyle kullanacağı, hastanın boyu ve kilosu, yatalak olup olmaması, ne kadar süreyle kullanılacağı gibi faktörler göz önünde bulundurulmalıdır.

Hasta Yatağının Pozisyonları

45,60 ve 90 derecelik pozisyonlara ayarlanabilmektedir. Her derece ve pozisyonun hastaya sağladığı yararlar vardır. Örneğin bacak ve ayak kısımlarının 45 derecede tutulması pıhtı atımını engellemeye yardımcı olur. 90 derecede baş ve boyun kısmı ayarlanması boyun fıtığı riskini azaltacaktır. 60 derece genelde belin duruş açısıdır ve buda bel fıtığı bel, kas ve eklem ağrılarının önüne geçebilir. Bu sayede vücutta birçok bölgede ağrı ve sancının azalması hatta ortaya çıkmaması sağlanabilmektedir.

Hasta Yatağı İskeleti Nasıl Olmalıdır?

Öncelikle hastayı taşıyabilecek özellikte olmalıdır. En düşük kilodan en yüksek kilolara kadar taşıma kapasitesi olan yataklar bulunmaktadır. Eğer kilolu bir hasta için hasta yatağı bakıyorsanız kalın profilden üretilen yataklar daha kullanışlı olacaktır. Malzemesi birinci sınıf olmalıdır. Nem ve rutubet gibi olumsuzluklardan etkilenmemelidir. Kolay kurulabilmeli ve temizlenmelidir. Hasta yatağı iskeleti paslanmayan ve kolay kırılmayan malzemeden yapılmış olmalıdır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir