Motorlu Hasta Yataklarının Ayrıcalıkları Nelerdir?

Motorlu hasta yatağı modelleri
Motorlu hasta yatağı modelleri

Motorlu hasta yatağı kumanda ile çalıştırılan elektrik motoru sayesinde uyuyana farklı pozisyonlar sunan bir yataktır. Bu, kullanıcının herhangi bir mekanik çabası olmadan pozisyonları basit bir şekilde değiştirmesini sağlar.

20. yüzyılın sonuna kadar, bu yataklar hastanelerde evde olduğundan daha yaygındı. Bugün bu durum değişmiş durumdadır. Ev için elektrikli yatak satışlarında sürekli bir büyümeden söz edilmesi mümkündür. Sırt ve bacakların eğimindeki kolay ayarlama, motorlu yatağı odanızda dinlenmek için mükemmel bir araç haline getirir. Hasta yatağı kiralama da bazı modelleri, birden fazla konfor alanına sahip akıllı yataklar olarak da tanımlanabilir. Kalktıktan sonra kendi kendine düzelen elektrikli yatak modelleri de vardır. Günümüzde bu yataklar en sevilen uyku pozisyonunu hatırlamak kadar karmaşık eylemler de yapabilir.

Motorlu Yatakların Avantajları

Elektrikli ve motorlu yatakların sunduğu avantajlardan her kullanıcı faydalanabilir. Elektrikli yatak istirahati avantajları çeşitlidir ve hepsi size sundukları pozisyonlarla ilgilidir. Okumak, televizyon izlemek, bacakların gevşetilmesi, solunum problemlerinde daha rahat nefes alma gibi farklı pozisyonlar için avantajlar sağlar.

Ancak hasta yatağı fiyatları kapsamında elektrikli yatakların sağladığı daha da fazla faydalar vardır. Öte yandan, etkinliklerini en belirgin olarak yatalak insanlar ve hareket kabiliyeti az olan veya hiç olmayan yaşlılarda gösterirler. Bu kişiler basit bir kontrolle düzenlenen duruş değişiklikleri sayesinde rahatlarlar.

Sağlığı kırılgan olan yaşlılar için motorlu bir yatak, dinlenmeleri için büyük bir rahatlamadır. Elektrikli bazalar, yatağa erişimi artırır ve aynı zamanda daha az çabayla pozisyon değiştirmek için onlara daha fazla özerklik verir. Yatağın erişilebilirliğindeki bu gelişme, düşme riskini azaltır ve yaşlılar için daha iyi bakımı destekler.

Hasta yatağı seçenekleri
Hasta yatağı seçenekleri

Motorlu Yatak Nereden Alınır?

Genel olarak, hastane yatakları, rahatsız edici bir uyku hissine sahip oldukları için oldukça kötü bir üne ve çağrışımlara sahiptir, bu nedenle çoğu insan hastane yataklarının kullanımına karşı direnir. Ancak bazı durumlarda, evde hastane yataklarının kullanılması, yaşlı ebeveynlerine bakan yetişkinler, hatta fiziksel engelliler veya “evde bakım” olarak da bilinen evde bakım gören kişiler için çok yararlı olabilir. İnternette kullanıcılar için çok çeşitli modeller ve teklifler vardır. Ancak, tam memnuniyet için ortopedik dinlenme konusunda uzmanlaşmış mağazalardan satın alınması tavsiye edilir.

Motorlu Yataklar Neden Kullanılır?

Baş ve ayakları ayarlama özelliğine sahiptir. Özellikle sırt problemleri, nefes almada zorluk veya hareket problemi olan hastalarda başın veya ayakların yüksekliğini değiştirebilmek hastanın kendini daha rahat hissetmesini sağlayabilir, reflü problemlerini ve akciğer problemlerini azaltabilir. Başını ayarlayabilme yeteneği hastaya daha huzurlu ve özgürce yemek yeme, televizyon izleme ve okuma, nefes almayı teşvik etme gibi yetenekler kazandırır. Bu yönleri ile çok kullanışlı olan hasta yataklarının çok ihtiyaç yoksa genellikle kiralanması tavsiye edilir. İmkânı olan kişiler evlerine almayı da tercih edebilir.

Motorlu Yataklarda Yan Bariyerler ve Yan Korkuluklar

Bir yatak için yan korkulukların veya korkulukların eklenmesi, öncelikle hastanın motorlu yataktan yanlışlıkla hareket etmesini önler. Ayrıca korkuluklar aynı zamanda hastaya yataktan inip çıkmasında da destek sağlar. İçeri girip çıkmakta zorlanan hastalar için korkulukların olması bu işi çok daha kolaylaştırır. Diğer bir avantajı ise kullanıcının geceleri çok daha güvenli olması ve ev kazalarına uğrama olasılığının daha düşük olmasıdır.

Elektrikli yatağın toplam yüksekliğini artırma ve azaltma yeteneğine sahip olmak, hastanın belirli durumlarda yardımcı olabilecek esnekliğiyle birlikte, bakıcıya hareket konusunda çok daha fazla çeviklik sağlar. Ayakta durmakta zorlanan hastalar için yatağın istenilen yüksekliğe ayarlanabilmesi büyük fayda sağlar. Bakıcılar için yatağı rahat bir yüksekliğe yükseltmek sırt ağrısını hafifletebilir, hasta hijyenini ve bakımını kolaylaştırır.

Hasta Yatağı Çeşitleri
Hasta Yatağı Çeşitleri

Motorlu Yataklarda Verilen Hizmet Kolaylığı

Sağlık ekibinin bakımında sağladığı kolaylık, hastane yatağının bir diğer temel unsurudur. Sağlık ekibi, hareket imkânı ile örneğin hasta bakıcının rutinini kolaylaştırmanın yanı sıra hastane yatağını fizyoterapi seansı için daha uygun bir şekilde konumlandırabilir. Hastane yatakları tekerlekli olduğundan, normal yataklara göre taşınması çok fazla çaba gerektirmediğinden, gerektiğinde yatağı farklı yerlere taşımak çok daha kolay hale gelir.

Motorlu Yataklar ile Bakım Kolaylığı

Esas olarak evde tedavi gören hastalar, oda hijyeni, hastanın kullandığı tüm aparatların dezenfeksiyonu konusunda özel bakım gerektirir, bu nedenle hastane yatağının yapısı, genellikle çeliktendir ve nispeten kolay temizlik sağlar.

Bu faydalarının yanı sıra, elektrikli veya manuel yatak seçiminden başlayarak, hareketin gerekli olduğu yerlerden başlayarak, baş kaldırmalı yatakların tercih edilmesinden başlayarak, kullanacak kişilerin ihtiyaçlarını en iyi karşılayacak yatak modeli düşünülmelidir. Baş kaldırmalı yataklar, yatak yükseltme, ters veya eğimli hareketlere sahip yataklar ve ayrıca koltuklu yatak seçeneğine sahip olanlar seçildiğinde hastayı yataktan kaldırmaya gerek kalmadan kolayca yataktan ayırabilirsiniz. Çok fazla çaba harcamazsınız ve ayrıca kullanıcı yatağı bir koltuk olarak da kullanabilir.

Motorlu Yatak Özellikleri

Bir tıbbi yatak insanların ihtiyaçlarına uyarlanmış bir yataktır. Bu yataklar, hastanelerde, yaşlı evlerinde, kliniklerde ve hatta hastaların evlerinde sıklıkla kullanılır. Öte yandan, yüksekliği ayarlanabilen elektrikli yataklar, hastaya günlük olarak ihtiyaç duyduğu konfor ve güvenliği garanti etmek için de tasarlanmıştır. Bu yatağın, kullanıcıları için çok özel güvenlik standartlarını karşılaması gerektiğine dikkat edilmelidir.

Motorlu Yatağın İşlevleri Nelerdir?

Her hastanın ihtiyacına cevap veren hastane yatağının farklı işlevleri şunlardır:

  • Bacak Kaldırma Özelliği: Bu özellik, kan dolaşımına yardımcı olmak için hastanın bacaklarını kaldırmasını sağlar. Bunu yapmanın 3 yolu vardır:
  • Elle: bu durumda bacağı tutmalı ve istediğiniz seviyede kilitlemelisiniz.
  • Elektrikle: yatak uzaktan kumandasındaki düğmeye basarak istediğiniz konumu ayarlanır.
  • Elektrikli (katlama sistemli): Bu fonksiyon hastanın dizlerini bükerek bacakları kaldırır.
  • Arkaya yatırma işlevi: Bu işlevsellik, hastanın yemek yemesi, televizyon izlemesi veya doğru okuması için ihtiyaç duyduğu eğimi seçmesine olanak tanıdığı için vazgeçilmezdir. Unutulmamalıdır ki, yatak modeline bağlı olarak yatağın eğimi de 0 ile 85 ° arasında değişebilmektedir. Ayrıca, bu elektriksel fonksiyon bir uzaktan kumanda ile rahatlıkla kontrol edilir.
  • Kaldırma işlevi (ayarlanabilir yükseklik): Bu işlevsellik, tabanının toplam yüksekliği ayarlanabildiğinden hastanın yatağa kolayca inip çıkmasını sağlar. Yükseklik yatak modeline göre değişiklik gösterebilir; bununla birlikte, çoğu tıbbi yatak 36 ila 72 cm arasında değişmektedir. Bu işlevin, farklı hastaların tüm morfolojilerine uyum sağlaması ve verilen hizmet sırasında hemşire veya asistanların müdahalesini kolaylaştırması nedeniyle oldukça faydalı olduğu belirtilmelidir.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir