Motorlu Hasta Yataklarının Özellikleri Nelerdir?

Motorlu hasta yatağı modelleri
Motorlu hasta yatağı modelleri

Hayat standartları yaşam kalitesini belirleyen en önemli etmenlerden bir tanesidir. İnsan ihtiyaçlarının farklılığı ve bu ihtiyaçların karşılanma kalitesi kişinin yaşam kalitesini büyük oranda belirliyor. İhtiyaçlar denildiğinde ise akla ilk gelen her zaman temel olan ihtiyarlardır. Bunlar beslenme barınma ve sağlık gibi hayatın hemen her anında bireyin alakalı olması gereken özelliklerdir. Bunların arasında ise sağlığın özel bir yeri vardır. Yeterince karşılanmadığı ya da korunmadığı zamanlarda yaşamın tamamına etki edecek problemler doğabiliyor.

Yaşam kalitesini artırmak adına geçmişten günümüze insanların büyük emekleri vardır. Bu emek ve Çabalar için de büyük kazanımlar elde etme maksadı ile yatırımlar gerçekleştirilmiş ve sonuçlarına göre de bu durum gelişme göstermiştir. Hasta yatağı da geçmişten günümüze teknolojinin getirmiş olduğu yenilikler ile daha fazla gelişmiş özellikleri ile tasarlanıp üretimi yapılmıştır.

Motorlu olan hasta yatağı modelleri elektrikle çalışır ve bir kumandası vardır. Hasta yataklarının tüm fonksiyonları kumanda ile kontrol edilir özelliklere sahiptir. Hasta yataklarına motor sayısı fazla oldukça yatan fonksiyonu da bir o kadar artış gösterir. Hiçbir şekilde ayar mekanizması olmayan ve sabit olan hasta yatakları da bulunur. Ayrıca korkulu olan korkuluksuz lazımlıklı veya lazımlıksız, tekerlekli ve tekerleksiz hasta yatakları da mevcuttur. Lazımlıklı hasta yataklarında hasta yatağından hiçbir şekilde kalkmadan tuvalet ihtiyacını giderebilir.

Tek Motorlu Hasta Yatakları

Tek motorlu hasta yatağı elektrikli olup yatağın yalnızca sırt bölümü hareket ettirilebilmektedir. Bu yataklarda 1 adet piston motor vardır. Dual motor özelliği yer alan hasta yataklarında 100 kilodan daha ağırlıkta olan hastaların kullanımı için uygun olmayan yatak çeşididir. Dual motorlu olan yataklar güçlü olmayan yaltaklardır. Dual motorlu hasta yatağı fiyatları, 2 motorlu olan yataklara göre daha uygun oluyor.

İki Motorlu Hasta Yatakları

İki motor özelliği olan hasta yataklarında iki ayrı piston motor yer alır. Bu tür yatakların hem ayak bölümü hem de sırt bölümünde hareket özelliği yer alıyor. Dual motorlu hasta yataklarına göre ayak ve sırt bölümünde daha fazla açı sağlar özelliktedir. Ayrıca bu yatakta 200 kilograma kadar olan hastalar güvenle bir şekilde kullanabilir. 3 motorlu olan elektrikli hasta yatağının üç tane piston motoru olur.

Bu yataklar kumanda vasıtası ile yukarı aşağı hareket ettirildi için hastanın bakımı da rahat olur. Refakatçı veya sadık görevlisi eğilmeden hastaya rahat bir şekilde müdahale eder. Ayrıca üç motor özelliği olan hasta yatakları asansörlü sistemi bulunan hasta yatağı olarak da bilinir.

2 motorlu hasta yatakları
2 motorlu hasta yatakları

Dört Motorlu Hasta Yatakları

4 motor özelliği olan hasta yatakları elektrikli ve 4 ayrı motor yer alıyor. 3 motorlu olan hasta yatağı modelleri çeşitleri arasında trendelenburg özellikleri de yer alır. Bu özellikler, hastanın kan basıncını ayarlayan niteliktedir. Bu yataklar çoğunlukla yoğun bakım hastaları için tercih ediliyor. Ayrıca son zamanlarda evde hasta bakımında da çok sık bir şekilde kullanılıyor.

Kolon Motorlu Hasta Yatakları

Kolon motorlu hasta yatağı modelleri çoğunlukla yoğun bakım hastalar için kullanılan özellikte olan bir yataktır. Bu tür motorlar dikey şekilde çalışma performansı sunar. Dayanıklılık ve kaldırma kuvveti diğer yatak türlerine göre daha fazladır. Yüksekliği ayarlanabilir ve trendelenburg ters trendelenburg hareketlerine de olanak sunar. Kolon motorlu hasta yatağı fiyatları, diğer yatak modellerine göre daha fazladır.

Havalı Hasta Yatağı Modelleri

Havalı hasta yatağı modelleri yatak yarası, yatma yarası ya da bası yarası olarak bilinen hastalığın tedavisinde çok sık kullanılan medikal bir üründür. Bu hastalık uzun dönem boyunca sırtüstü ya da yüzüstü veya yan yatma sonucunda basınç altında kalan bölgelerde kızarma ya da morarma gibi durumlar görülebilir.

Hastalarda havalı hasta yatak modelleri kullanım sayesinde hastalığı daha rahat geçirme olanağı sağlar. Havalı hasta yatağı kan dolaşımını çok hızlı bir şekilde aktifleştirir ve hastanın aynı yere uygulamış olduğu basıncı vücuda eşit bir şekilde dağıtmış olur. Havalı yatak satın alırken ilk önce hastanın kilosu ve yatma süresi dikkate alınarak yatak tercihi yapılması gerekir.

Havalı yatak modelleri
Havalı yatak modelleri

Hasta Yatağı Kiralama

Hasta yatağı fiyatları yüksektir fakat kiralama hizmeti ile hastalar yataklara daha uygun fiyata hasta yatağı sahibi olurlar. Hasta yatağı kiralama, kısa zaman ya da geçici yatacak olan hasta için maddi bakımdan daha uygun olmaktadır. Hasta yatakları aylık bazda da kiralanabiliyor. Hasta yatağı kiralamak için ilk önce yataklar araştırılıp incelenir ihtiyaca uygun olan ürün seçip karar vermek gereklidir.

Karar verilmesi durumunda yatağın kiralanacak olduğu şirketin müşteri temsilcileri ile iletişime geçerek bu konuda hizmet talep etme hakkınız vardır. hasta yatağı kiralamada da satın alma işleminde de hastalar için istenilen modeli tercih etme hakkı bulunmaktadır. Hasta yatağı kiralamak için bir takım koşullar vardır. Hasta yatağı kiralanacak olan hastanın tedavi sürecinin kısa olması gerekir. Bu süre sınırı ortalama olarak 4 ya da 5 ay olarak belirlenir.

Hasta Yatağı Kiralama Fiyatları

Hasta yakınları belirlenen bu süre zarfında aylık olarak kira ücreti öderler yıpratmamak adına bu durum en ideal yöntem olarak bilinir. Hasta için uzun hastalık dönemi söz konusu ise hasta yatağı satın almak maddi açıdan daha doğru olabilmektedir. Hasta yatağı kiralama fiyatları yatağın kalitesine ve özelliklerine göre değişken olabilir. 1 motorlu çift motorlu ya da üç veya dört motorlu ve dual motorlu hasta yatakları piyasalarda yer alıyor.

Dual motorlu hasta yatağı fiyatları diğer hasta yatağı modelleri göre çok daha uygundur. Fakat 100 kilogramdan daha yüksek ağırlığa sahip olan hastalar için duvar motorlu hasta yatakları kullanımı hiçbir şekilde tavsiye edilmez.

Kaç Tip Hasta Yatağı Vardır?

Hastane odalarında, evlerde, yaşlı bakım evlerinde ve birçok kullanım alanında tercih edilen hasta yatağı, yatacak kişi ya da hastanın konforu, sağlığı ve yatağın kullanımı açısından modeller içerisinden tercih edilmektedir.

Hasta yatağı modelleri, kullanım amaçlarına göre çeşitlilik gösterir ve buna göre tasarlanıp üretimi gerçekleşir. Bakım çeşitlerine göre hasta yatakları şu şekilde yer alır; Kritik bakım yatakları, tedavi edici akut bakım hasta yatakları, ayarlanabilir hasta yatakları, rehabilitasyon bakım yatakları, uzun süreli bakım yatakları ve özel hastane yatakları olarak çeşitlilik göstermektedir.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir