Hasta Yatağı Özellikleri

Hasta Yatağı Hangi Özelliklere Sahip Olmalıdır

Hastanın rahatsızlığına ve ihtiyaçlarına göre belirlenmekte olan hasta yatakları, tedavi sürecinde önemli derecede yarar sağlamaktadır. Bu yataklar, kullanım amacı ve alanına göre çeşitli seçenekler ile rahat bir kullanım imkanı sunmaktadır. Dolayısıyla kullanacak olan hasta için mutlaka tedavi özelliklerine uygun ve doğru seçimler yapılması gerekmektedir. Bu husus hasta yatağı işlevlerinden tam verimin alınabilmesi adına oldukça önem taşımaktadır.

Hastanın yatakta geçireceği süreçte mutlaka bir hasta yatağı temin edilmesi gerekmektedir. Çünkü hasta yatağı aslında bir medikal ürün olup hastanın iyileşme döneminde birçok fayda sağlayarak tedavi sürecine katkıda bulunmaktadır. Bu bağlamda hasta yatağı kiralama veya hasta yatağı satış yapan firmalardan temin edilmekte olup, hasta yatağı fiyatları sahip olduğu özellik ve fonksiyonlara göre çeşitlilik göstermektedir. Dolayısıyla hasta yatağı kiralama veya hasta yatağı satış konularında mutlaka bilgi sahibi olunmalı ve bu doğrultuda hareket edilmektedir.

Günümüzde birçok hasta yatağı modeli bulunmaktadır. Fakat burada en önemli konu bir hasta yatağında bulunması gereken özelliklerdir. Bu bağlamda hasta yatağı kiralama veya hasta yatağı satış konusunda göz önünde bulundurulması gereken husus hastanın ihtiyaçlarını karşılayacak özelliklere sahip olmasıdır.

Güvenlik Sağlamalı

Çeşitli model ve fonksiyonlara sahip olarak üretilmekte olan hasta yatakları çeşitli firmalar tarafından temin edilmekte olup, hasta yatağı fiyatları bu doğrultuda değişmektedir. Fakat bir hasta yatağı alınırken tedavi ve iyileştirici özellikleri yanı sıra mutlaka güvenliği sağlar bir özellik sunmalıdır. Bu bağlamda hasta yataklarında mutlaka korkuluk yapılar bulunmalıdır. Dolayısıyla hastanın herhangi bir düşme veya yaranma gibi olumsuz durumları engeller özelliği ile gerek hasta gerek ise hasta yakınlarına güven vermelidir. Hasta yataklarının sahip oldukları korkuluk türüne göre uzun veya kısa korkuluklu seçenekleri bulunmaktadır.

Fonksiyonel ve Kaliteli Olmalı

Gerek sağlamış olduğu fonksiyonel özellikleri gerek ise kalite açısından hasta yatağı fiyatları farklılık göstermektedir. Dolayısıyla hastanın ihtiyaçlarına göre seçimi yapılan bu yataklar tercih edilirken, fiyatları değil fonksiyonellikleri ve kaliteleri belirleyici olmalıdır.

Manuel veya motorlu hasta yataklarında taşıma kapasitesi mutlaka bilinmeli ve bu doğrultuda hastaya uygunluğuna karar verilmelidir. Çünkü bu husus temin edilen hasta yatağının fonksiyonel özelliklerini de etkilemektedir.

Hasta yatakları, serum tedavisi uygulanması gereken hastalar için mutlaka serum aparatlarına sahip olmalıdır. Dolayısıyla bir hasta yatağında olması gereken en önemli özelliklerden biri yatağın dört köşesinde serum aparatları bulundurmasıdır. Ayrıca fazla serum kullanması gereken hastaların kolunda meydana gelebilecek tahribatı önlemek adına yapılan kol değişikliğinde, yatağın diğer tarafının da serum bağlantısını destekler özelliğe sahip olması gerekmektedir. Bu husus hastanın tedavisinde hastaya ve yakınlarına kolaylık sağlamakta olup iyileşme sürecine katkı sağlayacaktır.

Tüm bu fonksiyonel özellikleri yanı sıra hasta yatağının sahip olduğu yükseklikte önem taşımaktadır. Dolayısıyla hastanın zorlanmadan, rahatlıkla yatağa erişebilmesi adına çok yüksek olmamalıdır. Hasta yatağı mutlaka taşıma kapasitesine uygun, sağlam ve anti bakteriyel üründen imal edilmiş tekerlere sahip olmalıdır. Dolayısıyla yatağın yerinin değiştirilmesi konusunda hem fonksiyonel hem de hijyenik açıdan avantaj sağlamalıdır. Ayrıca kullanım kolaylığı açısında hem ayak hem de baş kısmında destekler bulundurmalı ve hastanın rahatlıkla inip çıkabilmesi adına fonksiyonel olmalıdır.

Hasta yatakları uzun süre yatmak zorunda olan hastalar için mutlaka çeşitli bölgelerinden hareketi sağlayan bir mekanizmaya sahip olmalıdır. Bu bağlamda hastanın zorlanmadan pozisyon değiştirmesini sağlayarak uzun süre hareketsizlikten ve basınçtan dolayı oluşabilecek yatak yaraları da önlenmiş olacaktır. Ayrıca yemek yerken veya oturur pozisyonun oluşturulması için yatağın sırt bölgesinde ayarlanabilir bir özellik ile kolay kullanım imkânı sunmalıdır.

Konfor Sağlamalı

Hasta yataklarında konfor, fonksiyonel ve kalite özellikleri birbirleri ile bağlantılı olup, yataklar sahip oldukları sistemler ile fonksiyonel ve kalite konusunda sunmuş olduğu imkanlar sayesinde konfor sağlamaktadır.

Hastanın tedavi ve iyileşme sürecinde dinlenmesini sağlamak adına mutlaka ayak kısmından hareket ettirilebilir bir mekanizma ile fonksiyonel özellik sunmalıdır. Bu sistemler ayakların yukarı kaldırılmasını sağlayarak, hastanın rahatlaması için destek oluşturmaktadır. Dolayısıyla konfor ve yarar sağlar bir çalışma prensibi ile kullanım sağlamalıdır.

Konforun tam anlamıyla sağlanması adına hasta yatağının baş kısmı da rahat olmalı ve anatomik bir yastığa sahip olmalıdır. Hasta yatağı ne kadar fonksiyonel ve konfor özelliğine sahip ise hastanın iyileşme sürecine de o kadar katkı sağlamaktadır.