Felçli Hasta Yatağı

Felçli Hasta Yatağı Nasıl Olmalıdır

Yatağa bağımlı olarak tedavi edilmesi gereken hastaların durumları göz önüne alınarak tercih edilmesi gereken hastalar için doğru yatak seçimi, yaşam kalitelerini artıracak bir seçimdir. Bu alanda felçli hasta yatağı seçerken bazı özelliklere dikkat edilmesi önemlidir. Bu yatakların seçiminde bazı temel özelliklere çok fazla dikkat edilmelidir.

Felçli Hasta Yataklarının Temel Özellikleri

Felçli hastalar genel olarak boyundan aşağı kısımlarının tutmaması nedeni ile kendi ilerini yapmada zorlanabilir. Hatta yataktan düşme tehlikeleri olabilir. Bu nedenle yatağın güvenli olması çok önemlidir. Bu nedenle felçli yatağı tercih ederken ilk dikkat edilecek özellik mutlaka güvenlikli olmasıdır. İkinci olarak ise hareket edebilirlik özelliğine dikkat edilmesi gereklidir. Yemek yeme ya da pozisyon değiştirme gibi temel ihtiyaçların giderilmesi esnasında hastaların rahatça hareket edebilmesini sağlayacak fonksiyonel özellikli yataklar, hastaların bakımında kolaylık sağlayacaktır.

Üçüncü özellik ise temizliktir. Bu hastaların bakımlarında temizlik çok önemli bir sorundur. Bu nedenle yatalak hasta yatağı seçimlerinizde mutlaka hijyenik olması ve kolay temizlenebilir olması öncelikli olmalıdır. Sürekli yapılması gereken temizlik çalışmaları; hem bakıcı, hem de hasta için zahmetli olabiliyor. Felci hastalarda sürekli yatma nedeni ile pek çok sorun olabilir. Yatak yaraları hastaların yaşam kalitesini düşürebilir. Tercih edilecek felçli yatağı modellerinde bu şekilde konfor özellikleri aranmasının yanında temizlik ihtiyacı içinde pratiklik oluşması gereklidir.

Felçli Hasta Yatakları Nasıl Olmalıdır?

Öncelikle acil yardım düğmesi felçli hasta yatağı modelleri seçerken ilk bakılacak özellik olmalıdır. Bu alanda anti bakteriyel malzemeden üretilmiş olması da hastaların daha sağlıklı bir şekilde tedavilerin sürmesini sağlayacaktır. Sıvı geçirmez malzeme ile üretilmiş olması da hastaların bakımında farklı avantajlar sağlayacaktır. Yatakta çökmeme özelliği olması gereklidir. Bunun yanında kumanda özelliğinin olması ile de hem hasta, hem de bakıcı çok daha verimli bir kullanım elde edebilir. Gece lambası, serum takılabilir tasarım özellikleri de genellikle yatalak hasta yatağı üretimlerde kullanılan özellikler arasında yer alıyor.

Felçli hastaların hareket alanı oldukça kısıtlı olması nedenli, temel ihtiyaçlarını karşılayabilmek adına hareket edebilen yatalak hasta yatağı modellerinin tercih edilmesi avantaj sağlayacaktır. Karyola korkulukları ve başlıkların olması ile de hastaların güvenliği sağlanmakta ve hasta bakıcılarının da işi kolaylaşacaktır. Elektrik kesilmelerine karşı pil desteği olması da çok önemlidir. Her an oluşabilecek elektrik kesintilerinde hastanın mağdur olmaması adına bu tedbirler çok önemlidir. Paslanma yapmayan malzeme kullanımının olması da seçilen yatalak hasta yatağı modellerinde olması gereklidir.

Felçli Hasta Yataklarının Seçimine Neden Dikkat Edilmelidir?

Sürekli yatağa bağlı olan hastalar kendi işlerini kendileri halledemezler. Bu da hareket alanlarının kısıtlı olmasından kaynaklanır. Uzun süre hareketsizlik hem hasta açısından çeşitli yatak yaralarına neden olacağı düşünülürse sorun olabilir. Hem de bakım aşamasında hasta bakıcıların çok fazla zorlanmalarına neden olacaktır. Bu tür sorunların oluşmaması adına tercih edilen felçli hasta yatağı modellerinin belirtilen özelliklerde olması hem hastalar, hem de hasta bakıcıların çok daha sağlıklı ve rahat bir şekilde yatakları kullanabilmelerini sağlayacaktır.

Havalı Hasta Yatakları

Felçli hastalar için en uygun çözümlerden biri olan havalı yataklar sürekli yatan hastaların kemik çıkıntısının bulunduğu bölgelerde oluşabilen cilt hastalıklarının önüne geçmektedir. Bu tür hastalarda sürekli yatmaya bağlı olarak bu bölgelerde basınç oluşur. Bu da yatak yaraları ortaya çıkarır. Hava yatakların kullanımı ile bu tarz sorunların oluşmasının önüne geçilebilir. Şişirme motorlu, şişirmeli, havalı yatak olarak üç ayrı çeşitte felçli yatağı bulunuyor. Baklava tipi modellerde hava kanalları bulunmaktadır. Bu hava kanalları ile yatak hava motorları tarafından yönetilmektedir. Sistem olarak yatağın bir kısmındaki kanalları şişmesinin ardından diğer kısmının inmesi ile hastanın cilde üzerinde oluşan basınç azalacaktır. Bu hastalardaki kan akışını hızlandırmaktadır. Bu şekilde de cilt yaralarının önüne geçilir.

Boru tipi havalı felçli hasta yatağı modellerinde ise hastaya hava üfleyerek cildinin korunması sağlanıyor. Bu da cilt hastalıklarının önüne geçmektedir. Bunun yanında pozisyon aldıran havalı yataklarda ise hastanın deri yaralarının oluşmaması adına iki saatte bir hastanın pozisyonu değiştirilmektedir. Pozisyon aldıran bu yataklar otomatik olarak bu işlemleri yaptığında hastanızın canı hiç yanmamış olabilir. Bunun yanında bakımı üstlenen kişiler tarafından bu felçli yatağı tercih edildiğinde daha konforlu ve kolay bir hasta bakımı sağlanmış olacaktır.

Hasta Yatağı Satın Almak Mı Doğru Kiralamak Mı

Hasta Yatağı Satın Almak Mı Doğru Kiralamak Mı

Hangi alanda olursa olsun bir ürün satın almadan önce mutlaka araştırmalar yapılmalıdır. Aynı üründen farklı markalara ait pek çok model olabilir. Bu alanda hastalarınız için hasta yatağı seçerken doğru tercihler yapılması ortaya çıkabilecek olumsuzlukların önüne geçilmesi adına çok önemlidir. İlk etapta ürünün hangi malzemeden üretilmiş olduğunu incelemeniz gereklidir. Bunun yanında Sağlık Bakanlığından onay alması da belirli bir kalite standardı göstergesidir.

Tedavi gören ya da yatağa bağımlı olan hastalar için konforlu özelliklerde vücut yapısına ve ağırlığına uygun şartlarda üretilen modeller arasından seçimler yapılmalıdır. Elektrikli motor sistemi ile çalışan hasta yatağı modelleri de konforlu kullanımlar arasında yer almakta, ortopedik hasta yatakları hem satın alabileceğiniz, hem de kiralayabileceğiniz kullanımlar arasında yer alıyor. Kiralamak ve satın almak arasında kaldığınızda ise öncelikle bazı kriterler belirleyerek, ihtiyaçlarınızı belirlemelisiniz.

Hasta Yatağına Ne Kadar Süre İhtiyacınız Var?

Seçilecek ürünün ne kadar kullanılacağı belli ise seçimlerinizi ona göre yapabilirsiniz. Ancak bu tür durumlarda çoğu zaman bir belirsizlik söz konusudur. İhtiyaçlarınız bir ameliyat sonrasında ya da yaşanan kaza nedeni ile ortaya çıkan kırık tedavisinde kullanılacak ise hasta yatağı kiralama çok daha uygun olacaktır. Tedavi belirli bir süre için olduğu sürece kiralama seçeneklerini tercih edebilirsiniz. Ancak uzun süreli tedavilerde, yaşlılık nedeni ile yaşanan ömür boyu hastalıklarda hasta yatağı satışı seçeneklerini tercih etmek çok daha mantıklı olacaktır. Özellikle bu yatakları kullanacağınız süre 6, 7 aydan fazla olduğunda satın almak çok daha avantajlı olacaktır.

Hasta Yataklarının Normal Yataklardan Avantajları Nelerdir?

Hastalarda görülen pek çok rahatsızlığın hafifletilmesi, tedavisi ve bakımında baş ve ayak kısmının yükseltilmesini öneren doktorlar, hasta yatağı kullanımını tercih etmektedir. Ayak kısmının yükselebildiği hasta yatakları da iyi bir uyku için ideal seçimlerdir. Bu alanda satın almak ya da kiralamak hizmetleri arasından seçimler yapabilirsiniz. Özellikle hastaların tedavi sürecinde dinlenmeleri çok önemlidir. Hastalara doğru bakım verebilmek ve iyileşme sürecini desteklemek adına fonksiyonel özellikleri ile hasta yatağı kiralama ya da satın alma hizmetleri tercih edilebilir.

Genellikle baş ve ayak kısımlarının hareket edebildiği iki motorlu elektrikli hasta karyolası modelleri tercih edilmektedir. Ancak 4 motorlu, ev tipi, ahşap tasarımlarda, 3 motorlu olarak ta hasta yatakları bulabilmek mümkündür. Ayrıca hasta yataklarının kenarlarında bulunan korkuluklarda hastaların yatarken ya da kalkarken rahatlıkla tutunup kalkmalarını sağlayacaktır. Hastaların emniyetlerini sağlayan bu yataklarda serum askıları olabiliyor. Tekerlekli kullanımları ile de hasta yatağı satışı verimli kullanımlar oluşturabiliyor.

Hasta Yataklarının Satış Fiyatları

Araştırmalar yaparak kendiniz ve hastanızın ihtiyaçlarını en doğru şekilde karşılayabilecek hasta yataklarının terci edilmesinden sonra adres bilgilerinizi verdiğiniz evinizde kurulum sağlanmaktadır. Özelliklerine göre hasta yatağı fiyatları değişebiliyor. Ancak satın aldığınız yatakların garanti belgeleri de olacaktır. Bu durumda herhangi bir sorun yaşadığınızda kullanımlarınız servis güvencesi ile verilir. 6- 7 aydan fazla olan yatak ihtiyaçlarınızda kiralama bedeli ürünün satın alınması ile aynı rakamları bulacağından satın alınması çok daha mantıklı olacaktır. Evde bakılan hastalarınız için en konforlu ve ortopedik özelliklerde hasta yatağı satışı hizmetlerinden yararlanarak obez, felçli, yatalak hastalarınızın bakımından çok daha konforlu sonuçlar alabilirsiniz. Havalı yatak modelleri ile de medikal ya da ev tipi olarak kullanımlar tercih edilmesi mümkündür. Lazer kesim, 4 parça, visco, anti bakteriyel, baklava tipi, lazımlıklı, A+ B boru tipi havalı yatak modelleri arasından satın alma talepleriniz gerçekleştirilebilir.

Hasta Yataklarının Kiralanması

Bu alanda hasta yatağı kiralama hizmetleri alırken prosedür aynı satın almadaki gibi işleyecektir. Aynı şekilde tercih ettiğiniz model evinize kadar getirilerek kurulumu yapılır. Sonrasında ise kiralama sözleşmesi verilen bilgiler ışında hazırlanarak imzalanır. Kiralama sözleşmeleri genellikle bir aylık olarak hazırlanır. Kiralama talepleri genellikle 4 ay ya da daha kısa süreli kullanımlarınız için önerilir. İki motorlu farklı modeller arasından seçimler yapılabileceği için 3 ya da 4 motorlu yatak modelleri arasından da seçimler yapabilirsiniz. Ancak artan özellikler hasta yatağı fiyatları özelliklerini de etkileyecektir. Sadece yatak olarak değil masası, yatağı, sandalyesi, yastığı hatta kılıfı ile komple kiralama hizmetleri de talep edilebilir. Yatakların sundukları konfora göre fiyat aralıkları da değişebilir. Kiralama alanında daha kısa bir zaman önünüzde var ise hasta yatağı fiyatları bütçeniz için çok daha ekonomik bir seçim olabilir.

Hasta Yatağı Çeşitleri

Hasta Yatağı Çeşitleri

Sağlık sorunları sebebiyle tedavi süreci içerisine giren hastalara hem fiziki hem de sosyal olarak yardımcı olan hareketli yatak modellerine hasta yatağı denilmektedir. Bu yataklarda yan korkuluk, hareketli başlık kısmı, hareketli ayak kısmı, karyola tekerlekleri ve serum askısı olması gereken özellikler arasındadır.

Hasta yatakları sahip olduğu aparatlar ve hareket kabiliyetlerine göre sınıflara ayrılmaktadır. Sahip olduğu fiziksel aparatlara göre hastane tipi ve ahşap görünümde hasta yatağı olarak çeşitlendirilmektedir. Hareket kabiliyetlerine göre yapılan sınıflandırma ise manuel ve motorlu hasta yatakları şeklindedir. Motorlu hasta yataklarında motor sayısına göre çeşitlendirme yapılır. Tek motorlu, iki motorlu, üç motorlu ve dört motorlu olarak sınıflandırılmaktadır.

Ahşap Görünümlü Hasta Yatağı

Bu tipte yataklar sadece hasta yatağı olarak kullanmanın yanında korkuluklarının indirilerek baza olarak da kullanılabilmektedir. Bu yatakların tercih edilme sebebi görünüşünden kaynaklı olarak hastane ortamından uzaklaşma sağlamasıdır. Hastanın psikolojik olarak daha güçlü olması fayda sağlayacak modellerdir. Bu modelleri yaşlı yatağı olarak da bilinir ve huzur evlerinde yaygın olarak kullanılır.

Ev Tipi Hasta Yatakları

Bu hasta yatakları seçenek olarak hareketli, kumandalı ve elektriklidir. Ayrıca korkulukları da eve uygun şekildedir. Evde kullanılacak olan hasta yataklarında ahşap modeller daha çok tercih edilmektedir. Felçli hastalar için ise asansörlü olan yataklar tavsiye edilmektedir. Bu yataklar en az 3 motorlu şekilde olmalıdır. Alçalıp yükselme özelliği ile hareket kabiliyeti olmayan hastaların bakımında fayda sağlamaktadır.

Havalı Yataklar

Sürekli yatması gereken hastalarda sürekli aynı bölge üzerinde yatılı kalması sebebiyle kan hücreleri hareketini kaybederek bu bölgelerde ölmeye başlar. Bununla birlikte de kızarıklıklar morluklarla başlayan yaralanmalar meydana gelmektedir. Bu tarz hastalığı olanlar için havalı hasta yatakları kullanımı uygundur. Bu yataklar vücutta sürekli yatmaktan kaynaklı oluşan yaralanmaları engelleyecek en etkili üründür. İçeriden oluşabilecek yaralanmalar da engellenmektedir. Bu havalı yatak tiplerinde terleme önleyici etkileri vardır.

Motorlu Hasta Yatağı

Hastanın bakıcısına olan bağımlılığını en alt seviyeye indirerek yatak özelliklerini hastanın kendisinin kontrol etmesi üzerine kurulmuştur.

Hasta Yatağı Tercihinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sağlam bir iskelet yapısı olması bir hasta yatağında olmazsa olmaz özellikler arasındadır. Yatağın altında yeterli bir boşluk olması ve yatağın çevresinde kullanıma uygun bir mesafe konulması önemlidir. Yatak bölümünün isteğe göre hareketli özellik taşıması gereklidir.

Hasta yatağı alırken hastanın yatalak olması, felçli olması, kısa süreli olarak kullanılması ya da ömür boyu kullanılması gerekliliğine dikkat edilmelidir. Yatak seçerken ilk öncelik ortopedik yatak olmasıdır. Yanlarından korkuluk desteğinin olmasına da dikkat etmek gerekir. Hareket kabiliyeti olmayan hastalar için kumanda kontrolü olan yataklar tercih edilmelidir. Bunun yanında lazımlık kullanan hastalar için de lazımlıklı hasta yatakları bulunmaktadır ve tercih edilebilir.

Hasta yatağı baş ve ayak kısımlarının hareketli olması kullanım alanının artmasını sağlamaktadır. Yemek yedirirken ya da oturma pozisyonu için baş kısmının dik konuma gelmesi önemlidir. Ayak kısmının yükselip alçalması ise ayak şişliklerini ve hastanın kaymasını engelleyen özelliklerdir. Hareket kabiliyeti olmayan hastalar için sağa ve sola hareket ettirme özelliği bulunan yanal tornalama sahibi bir hasta yatağı tercih edilmesi bakım yapan kişinin zorlanmasını önlerken aynı zamanda hastanın boğazında sorun oluşmasını da önlemektedir.

Yatağın yüksekliğinin ayarlanabilir olması önemli bir özelliğidir. Hastanın yemek yemesi temizliği gibi durumlarında yatak yüksekliğinin ayarlanabilmesi bakım yapan kişi açısından rahatlık sağlayacaktır. Ayrıca yatak yüksekliği düşürülerek tekerlekli sandalyeye geçişleri kolaylaştıracaktır. Ayrıca yatağın seviyesinin düşük olması kısa boylu hastalar için de avantaj sağlarken aynı zamanda düşme olasılığını ve düşme sonucu yara almayı en alt seviyeye indirmektedir.

Hasta yatakları sessiz çalışma sistemiyle hastaya vereceği rahatsızlığı en alta indirmektedir. Bu yataklar 150 kiloya kadar taşıma kapasitesine sahip oldukları için hastanın kilosu yönünden endişe edilmesine yer yoktur. Ayrıca yatak kurulumunda herhangi bir alete gerek olmadan kolay kurulum yapılabilmektedir. Hasta yataklarını tercih ederken hastanın güvenliğinin en üst seviyede tutulmasının önemli olduğu kadar hastanın rahatlığı da çok önemlidir. Yatağın hastanın derisinin hava almasını sağlayan özellikte olması önemlidir. Böylece tedavi sırasında deri rahatsızlıkları ve yaralanmaların oluşması önlenmiş olacaktır. Hasta yataklarının sahip olduğu özellikler yatan hastanın hastalık sürecini hem psikolojik açıdan hem de fiziksel açıdan en rahat şekilde geçirmesine yardımcı olmaktadır.