Lazımlıklı Hasta Yatakları

Lazımlıklı Hasta Yatakları

Hataların yaşam standartlarının iyileştirilmesi ve daha konforlu bir dinlenme süreci yaratma hedefi ile çeşitli hasta yatağı modelleri üretilmektedir. Bu ürünler medikal ürünler olup, özel olarak tasarlanan ve çeşitli avantajlar sağlaması nedeni ile de oldukça tercih edilmektedir.

Her türlü kullanım amacı ve alanı için özel olarak tasarlanan hasta yatakları çeşitli modellere sahip olmaktadır. Bu bağlamda beklentilerin karşılanabilmesi ve tam verimin sağlanabilmesi adına ihtiyaçlar doğrultusunda tercihler yapılması gerekmektedir.

Günümüzde hasta yatakları sayesinde çeşitli sağlık problemleri yaşayan bireylere daha rahat hareket edebilme imkanı sunularak bir dinlenme süreci sağlanmaktadır. Manuel ve elektrikli modelleri ile önemli derecede avantajlar sağlayan hasta hasta yatakları arasında, elektrikli yataklar grubunda yer alan lazımlıklı hasta yatakları modelleri de bulunmaktadır. Bu model hasta yatakları çeşitli ihtiyaçların karşılanması adına özel olarak tasarlanmış olup önemli derecede kullanım kolaylığı sağlamaktadır.

Lazımlıklı Hasta Yatağı Nedir

Elektrikli hasta yatakları arasında yer alan lazımlıklı hasta yatakları modelleri, yatağın orta bölümünde bir boşluk bırakılması doğrultusunda tasarlanan modellerdir. Bu boşluk uzun süre yatmak zorunda kalan veya yatalak olan hastaların tuvalet ihtiyacının karşılanabilmesi adına bırakılmakta olup, lazımlık niteliğinde kullanım sağlamaktadır. Dolayısıyla hastaya, hasta bakıcıya veya hasta yakınlarına fonksiyonel kullanımı sayesinde konforlu bir iyileşme süreci sunmaktadır. Ayrıca sunmuş olduğu avantajlar doğrultusunda da tuvaletli hasta yatağı fiyatları değişim göstermektedir. Bu bağlamda kaliteli malzeme ve çeşitli fonksiyonlara sahip olan hasta yatağı fiyatları normal yataklara oranla daha yüksek olmaktadır.

Genelde uzun süre yatakta kalmak zorunda olan veya yatalak olan hastaların, uzun süre hareketsizlik ve yatar pozisyonda olmaları nedeni ile başka sağlık problemlerinin meydana gelmemesi adına kullanılmaktadır. Ayrıca anti bakteriyel özellikler taşıyor olması tercih edilme nedenleri arasında önemli derecede etkili olmaktadır.

Lazımlıklı Hasta Yatağının Avantajları

Günümüzde oldukça yaygın olarak kullanılmakta olan lazımlıklı hasta yatakları sunmuş olduğu çeşitli özellikler sayesinde birçok kullanım avantajı sağlamaktadır. Uzun süre yatakta kalmak zorunda olan hastalar veya yakınları için sağlık ve hijyen bakımından bazı kaygılar oluşabilmektedir. Fakat lazımlıklı hasta yatakları modelleri sayesinde koku ve sızıntı konularında sağlamış olduğu avantajlar doğrultusunda hiçbir hijyen problemi yaşanmamaktadır. Ayrıca lazımlıklı hasta yatakları yapısı gereği sahip olduğu çalışma sistemi ile dolmuş olan lazımlık haznesi oldukça pratik ve rahat bir şekilde çıkarılarak değiştirilebilmektedir. Bu uygulama sırasında hiçbir şekilde çevre kirliliğine neden olmamakta ve pisliklerin dökülmesi gibi bir risk söz konusu olmamaktadır.

Lazımlıklı hasta yatak modellerinde kullanılan lazımlıklı yatak sayesinde hasta, rahatı bozulmadan tuvalet ihtiyacını karşılayabilmektedir. Lazımlıklı hasta yatağı modelleri için özel olarak tasarlanan lazımlıklı yatak kullanılmalıdır. Dolayısıyla lazımlıklı hasta yataklarında diğer normal yatakların kullanılması ile lazımlık niteliğini kaybetmektedir. Bu bağlamda lazımlıklı hasta yatakları mutlaka özel olarak tasarlanmış lazımlıklı yatak ile kullanıldığı zaman çeşitli avantajlar sunmaktadır.

Bu hasta yataklarının en önemli avantajlarından biri ise kolay temizlik imkanı sunması olmaktadır. Tuvalet ihtiyacının giderilmesi sırasında herhangi bir durumdan dolayı yatak kılıfı kirlenmiş ise sahip olduğu rahat sökülebilir özelliği sayesinde pratik bir şekilde değiştirilebilmektedir. Yatak sistemleri anti bakteriyel özelliğe sahip olmakta ve hijyen açısından avantaj sağlamaktadır. Ayrıca havalanabilir olma özelliği ile de kötü kokuların uzaklaştırılması ve yapısına sinmesini engellemektedir. Dolayısıyla çeşitli kullanım avantajı ve fonksiyonel özelliklerine göre tuvaletli hasta yatağı fiyatları farklılık göstermektedir.

Lazımlıklı Hasta Yatağı Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Lazımlıklı hasta yataklarının üretiminde kullanılmakta olan malzemenin kalitesi ve dayanıklılığı oldukça önem taşımakta olup, genelde demir profil ve anti bakteriyel plastik kaplama ile üretilmektedir. Ayrıca genel olarak her hasta yatağında dikkat edilmesi gereken bir husus olan tekerlerin kalitesi ve taşıma kapasitesi de mutlaka ihtiyaçlar doğrultusunda tercih edilmelidir.

Hasta yataklarının üretimlerinde kullanılan boyaların kaliteli ve işçiliğin de doğru uygulanmış olması tuvaletli hasta yatağı fiyatları ve yatakların kullanım ömrünü, dayanıklılığını da etkilemektedir. Ayrıca tercih edilen yatağın boya rengi hastanın ruhsal halini de etkileyebilmektedir. Bu bağlamda anti bakteriyel plastik veya ahşap kaplama özelliklere sahip hasta yataklarının, hasta psikolojisi üzerinde olumlu etkiler yarattığı bilinmektedir. Dolayısıyla lazımlıklı hasta yatağı alınırken mutlaka kullanım amacı ve alanı doğrultusunda tercih edilmesi ve doğru kişiler veya firmalar tarafından temin edilmesi oldukça önem taşımaktadır.

Tuvaletli Hasta Yatağı Fiyatları

Tuvaletli Hasta Yatağı Fiyatları

Yatağa bağlı tedavilerde hastanın konforu, sağlığı ve hijyeni açısından hasta yatağı seçimi son derece önemli bir konudur. Özellikle felçli hastalar uzun yıllar yatağa bağlı yaşamaktadır. Bunun yanında yaşlılıkla birlikte gelen yatağa bağlılık ile kaza sonrası meydana gelen felç ve uzuv kayıpları neticesinde de yatağa bağlı olarak yaşamak söz konusu olabilmektedir. Bu türden yatağa bağımlı hastaların yatağa bağımlılık süresine göre psikolojik olarak da ciddi rahatsızlıkların oluştuğu bilinmektedir. Bu nedenle yatalak hastaların konforu ve sağlığı için önlemler alınmalıdır. Hastanın konforu ve sağlığının yanında hasta bakıcısının konfor ve sağlığı da önemlidir. Bu itibarla yatalak hasta bakımında kolaylık sağlayan lazımlıklı hasta yatakları tercih edilebilir hasta yataklarındandır.

Hasta Yataklarının Özellikleri

Hastanın hareket kısıtlılığının olması, kalkarken otururken destek elemanlarına ihtiyaç duyması, yataktan düşme riskinin olması, sürekli yatak üzerinde yatar vaziyette olduğundan enfeksiyon riskinin olması gibi nedenlerden dolayı, diğer klasik yataklara göre hasta yataklarının farklı olması gerekmektedir. Hasta yatakları öncelikle havalı olmalıdır. Bu durum hastanın uzun süre yatar vaziyette oluşundan kaynaklanan yara oluşumunun önüne geçmektedir. Yastıkları da havalı ve hastaya konfor sağlayan özellikte olmalıdır.

Hasta yataklarının kenarlarında düşmeyi önleyici ihtiyaç olduğunda destek alarak kalkmasına yardımcı korkuluk olması gerekmektedir. Hastanın yatağa inip çıkması zor olacağından, hasta yatağı, hasta transferine uygun yükseklikte olması gerekmektedir. Yatalak hastalar zayıf bünyeye sahip olduğundan başka hastalıklara yakalanmaması için, hasta yatakları aynı zamanda antibakteriyel özellikte olması önemli bir husustur. TSE belgesi diğer ürünlerde aranılan bir belge olduğu gibi hasta yataklarının da bu belgeye sahip olması gerekmektedir.

Modern Hasta Yatakları

Modern hasta yataklarında, eski yataklara göre kendi içinde motor sistemi bulunan hasta tarafından kumanda edilerek bel, başlık ve ayak yükseklikleri ayarlanabilen,  lazımlıklı hasta yatakları bulunmaktadır. Hasta yatağı fiyatları elektrikli, ayarlanabilir, havalı yatak özelliği ve lazımlıklı hasta yatakları olma özelliğine göre şekillenmektedir. Tuvaletli hasta yatağı fiyatları diğer yatak fiyatlarına göre farklılık göstermektedir. Hastalarda özellikle yatağa bağımlı hastalarda tuvalet ihtiyacı önemli bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Hasta bakıcı içinde büyük kolaylık sağlayan lazımlıklı hasta yatakları hasta yatağı alırken dikkat edilmesi gereken bir özelliktir.

Neden Hasta Yatağı Kullanılmalı?

Hasta yatakları klasik yataklara göre özellikle yatağa bağımlı hastalar için hasta sağlığını ve güvenliğini gözetecek şekilde dizayn edilmektedir. Hasta yataklarının özellikleri hastaya bakan kişi de düşünülerek tasarlanmıştır. Hasta yatağı fiyatları ile tuvaletli hasta yatağı fiyatları arasında az olsa fiyat farklı bulunmaktadır. Ancak tuvaletli hasta yatağı, hastanın yataktan kalkmadan tuvalet ihtiyaçlarını karşılamasına olanak sağladığından, bu fiyat farkı çok önem arz etmemektedir.

Hasta yatağı yerine klasik yatak kullanıldığı zaman, hastanın uzun süre yatar vaziyette yatakta bulunduğundan hasta vücudunun yatakla sürekli temasta bulunan bölgeleri havasız kalacağından hastada yara oluşumlarına sebep olmaktadır. Bu yaraların iyileşmesi güç olmakla birlikte hasta için çok daha farklı komplikasyonlara neden olabilmektedir. Klasik yataklarda boyut olarak ya çok alçak ya da çok yüksek olabilmektedir. Bu durum yataktan hasta transferini neredeyse imkansız kılan bir olay olarak karşımıza çıkmaktadır.

Yatalak hastalar için hasta yatağı kullanmamızı gerektirecek diğer bir husus ise hasta yataklarının tuvaletli ve elektrikli sistemi sayesinde hastayı otur vaziyette kaldırma özelliklerinin olmasıdır. Klasik yataklarda dışarıdan lazımlık kullanılarak hastanın tuvalet ihtiyacının karşılanması yoluna gidilmekte buda hastayı yerinden kaldırmak lazımlığı taşımak gibi zor ve meşakkatli işleri berberinde getirmektedir. Uzun süre yatakta yatar vaziyetteki hastalık durumu, hem hasta için hem de hastaya bakan kişi için zorlu ve zahmetli bir süreçtir. Bu itibarla tuvaletli hasta yatağı fiyatları ile diğer hasta yatağı fiyatları iyi araştırılarak klasik yataklar yerine gerçek hasta yatakları satın alınmalıdır.

Hasta Yatak Fiyatları

Hasta yatağı fiyatları, yatağın boyutuna, markasına, elektrikli olmasına, ev kullanımı veya hastane kullanımına göre değişiklik göstermektedir. Örnek olarak basit hareketsiz herhangi ekstra özelliği bulunmayan hasta yatağı yaklaşık olarak, 1500 TL den satışı bulunurken daha kapsamlı elektrikli ve hareketli, tuvaletli hasta yatağı fiyatları ise yaklaşık olarak 5000 TL ile 10000 TL fiyat aralığında satışı bulunan hasta yatakları arasında yer almaktadır. Farklı özelliklere sahip hasta yatak çeşitlerine radikalmedikal.com sayfasını ziyaret ederek detaylı olarak inceleme imkanı bulunabilirsiniz.

Lazımlıklı Hasta Yatağı

Lazımlıklı Hasta Yatağı

Lazımlıklı Hasta Yatakları

Felçli hastalar için yatağa bağlı bir yaşam sürmenin en zor yanı tuvalet ihtiyacının yatak üzerinde karşılanmasıdır. Bu durum felçli hastalar için çok zor bir durumdur. Bu yüzden hasta yatağı üretici firmaları lazımlıklı hasta yatağı üreterek hastaların hayatlarını biraz olsun kolaylaştırmaktadır. Lazımlıklı hasta yatağı kişilerin tuvalet ihtiyacını yattıkları yerden karşılayabilmesinin yanı sıra yatağın özel olarak üretilmesi ve temizlenmesinin son derece basit olup hastanın sağlığı için gerekli olan hijyenin yatakta kolaylıkla sağlanabiliyor olması hasta yakınlarının hastaları için bu yatakları tercih etmesinin başlıca nedenleri arasında yer alır.

Lazımlıklı Hasta Yatağı Özellikleri

Hasta yatağı üretici firmaları tarafından özel olarak üretilen lazımlıklı hasta yatağı 4 parçadan oluşmaktadır ve bu parçalar antibakteriyel malzemelerden üretildiği için kişinin sağlığına olumsuz bir etki yapmamaktadır. Hastanın rahat bir şekilde tuvaletini yapabilmesi için 4 parçalı olarak üretilen lazımlıklı hasta yatağı ortopedik olması yönünden de çok önemlidir. Çünkü yatağın ortopedik olmasından dolayı kişinin özellikle sırt bölgesinde uzun süre yatmaktan dolayı meydana gelebilecek ezilme ve yara oluşumu gibi durumlar engellenmektedir. Orta sertlikte üretilen lazımlıklı hasta yatağı karyolaya uygun olarak üretilmiştir. Bu özelliği sayesinde evlerde veya hastanelerde kolaylıkla tercih edilebilir.

Lazımlıklı Hasta Yatağı Genel Özellikleri

90 cm eninde ve 1.90 cm boyunda üretilen lazımlıklı hasta yatağı şişirildiği zaman 12 cm kalınlığında olmaktadır. Ortopedik özelliği ile hasta sağlığının korunması için üretilen lazımlıklı hasta yatağı dış yüzünde bulunan silinebilir kılıf sayesinde kolay bir şekilde temizlenmektedir. Ayrıca sıvı geçirmez olarak üretilen bu kılıf sayesinde yatağa sıvı madde geçmez. Dolayısı ile hasta için gerekli hijyen koşulları sağlanmış olur. Anti bakteriyel özelliği sayesinde hastalar tarafından tercih edilen lazımlıklı hasta yatağı hastaların tuvalet ihtiyacını kolay bir şekilde karşılayabilmeleri için üretilmiştir.

Lazımlıklı Hasta Yatağı Nereden Alınır?

Felçli hastaların sağlığının korunması ve tuvalet ihtiyaçlarını daha rahat bir şekilde karşılayabilmeleri için üretilen lazımlıklı hasta yatağı radikalmedikal.com sitesi üzerinden alınabilir. Firma üzerinden kişiler lazımlıklı hasta yataklarını uygun fiyatlara satın alabilir veya 6 aylık, 1 senelik veya 2 senelik kiralayabilirler.