Tuvaletli Hasta Yatağı Fiyatları

Tuvaletli Hasta Yatağı Fiyatları

Yatağa bağlı tedavilerde hastanın konforu, sağlığı ve hijyeni açısından hasta yatağı seçimi son derece önemli bir konudur. Özellikle felçli hastalar uzun yıllar yatağa bağlı yaşamaktadır. Bunun yanında yaşlılıkla birlikte gelen yatağa bağlılık ile kaza sonrası meydana gelen felç ve uzuv kayıpları neticesinde de yatağa bağlı olarak yaşamak söz konusu olabilmektedir. Bu türden yatağa bağımlı hastaların yatağa bağımlılık süresine göre psikolojik olarak da ciddi rahatsızlıkların oluştuğu bilinmektedir. Bu nedenle yatalak hastaların konforu ve sağlığı için önlemler alınmalıdır. Hastanın konforu ve sağlığının yanında hasta bakıcısının konfor ve sağlığı da önemlidir. Bu itibarla yatalak hasta bakımında kolaylık sağlayan lazımlıklı hasta yatakları tercih edilebilir hasta yataklarındandır.

Hasta Yataklarının Özellikleri

Hastanın hareket kısıtlılığının olması, kalkarken otururken destek elemanlarına ihtiyaç duyması, yataktan düşme riskinin olması, sürekli yatak üzerinde yatar vaziyette olduğundan enfeksiyon riskinin olması gibi nedenlerden dolayı, diğer klasik yataklara göre hasta yataklarının farklı olması gerekmektedir. Hasta yatakları öncelikle havalı olmalıdır. Bu durum hastanın uzun süre yatar vaziyette oluşundan kaynaklanan yara oluşumunun önüne geçmektedir. Yastıkları da havalı ve hastaya konfor sağlayan özellikte olmalıdır.

Hasta yataklarının kenarlarında düşmeyi önleyici ihtiyaç olduğunda destek alarak kalkmasına yardımcı korkuluk olması gerekmektedir. Hastanın yatağa inip çıkması zor olacağından, hasta yatağı, hasta transferine uygun yükseklikte olması gerekmektedir. Yatalak hastalar zayıf bünyeye sahip olduğundan başka hastalıklara yakalanmaması için, hasta yatakları aynı zamanda antibakteriyel özellikte olması önemli bir husustur. TSE belgesi diğer ürünlerde aranılan bir belge olduğu gibi hasta yataklarının da bu belgeye sahip olması gerekmektedir.

Modern Hasta Yatakları

Modern hasta yataklarında, eski yataklara göre kendi içinde motor sistemi bulunan hasta tarafından kumanda edilerek bel, başlık ve ayak yükseklikleri ayarlanabilen,  lazımlıklı hasta yatakları bulunmaktadır. Hasta yatağı fiyatları elektrikli, ayarlanabilir, havalı yatak özelliği ve lazımlıklı hasta yatakları olma özelliğine göre şekillenmektedir. Tuvaletli hasta yatağı fiyatları diğer yatak fiyatlarına göre farklılık göstermektedir. Hastalarda özellikle yatağa bağımlı hastalarda tuvalet ihtiyacı önemli bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Hasta bakıcı içinde büyük kolaylık sağlayan lazımlıklı hasta yatakları hasta yatağı alırken dikkat edilmesi gereken bir özelliktir.

Neden Hasta Yatağı Kullanılmalı?

Hasta yatakları klasik yataklara göre özellikle yatağa bağımlı hastalar için hasta sağlığını ve güvenliğini gözetecek şekilde dizayn edilmektedir. Hasta yataklarının özellikleri hastaya bakan kişi de düşünülerek tasarlanmıştır. Hasta yatağı fiyatları ile tuvaletli hasta yatağı fiyatları arasında az olsa fiyat farklı bulunmaktadır. Ancak tuvaletli hasta yatağı, hastanın yataktan kalkmadan tuvalet ihtiyaçlarını karşılamasına olanak sağladığından, bu fiyat farkı çok önem arz etmemektedir.

Hasta yatağı yerine klasik yatak kullanıldığı zaman, hastanın uzun süre yatar vaziyette yatakta bulunduğundan hasta vücudunun yatakla sürekli temasta bulunan bölgeleri havasız kalacağından hastada yara oluşumlarına sebep olmaktadır. Bu yaraların iyileşmesi güç olmakla birlikte hasta için çok daha farklı komplikasyonlara neden olabilmektedir. Klasik yataklarda boyut olarak ya çok alçak ya da çok yüksek olabilmektedir. Bu durum yataktan hasta transferini neredeyse imkansız kılan bir olay olarak karşımıza çıkmaktadır.

Yatalak hastalar için hasta yatağı kullanmamızı gerektirecek diğer bir husus ise hasta yataklarının tuvaletli ve elektrikli sistemi sayesinde hastayı otur vaziyette kaldırma özelliklerinin olmasıdır. Klasik yataklarda dışarıdan lazımlık kullanılarak hastanın tuvalet ihtiyacının karşılanması yoluna gidilmekte buda hastayı yerinden kaldırmak lazımlığı taşımak gibi zor ve meşakkatli işleri berberinde getirmektedir. Uzun süre yatakta yatar vaziyetteki hastalık durumu, hem hasta için hem de hastaya bakan kişi için zorlu ve zahmetli bir süreçtir. Bu itibarla tuvaletli hasta yatağı fiyatları ile diğer hasta yatağı fiyatları iyi araştırılarak klasik yataklar yerine gerçek hasta yatakları satın alınmalıdır.

Hasta Yatak Fiyatları

Hasta yatağı fiyatları, yatağın boyutuna, markasına, elektrikli olmasına, ev kullanımı veya hastane kullanımına göre değişiklik göstermektedir. Örnek olarak basit hareketsiz herhangi ekstra özelliği bulunmayan hasta yatağı yaklaşık olarak, 1500 TL den satışı bulunurken daha kapsamlı elektrikli ve hareketli, tuvaletli hasta yatağı fiyatları ise yaklaşık olarak 5000 TL ile 10000 TL fiyat aralığında satışı bulunan hasta yatakları arasında yer almaktadır. Farklı özelliklere sahip hasta yatak çeşitlerine radikalmedikal.com sayfasını ziyaret ederek detaylı olarak inceleme imkanı bulunabilirsiniz.