Her hasta hastalığının sancılarından kurtulmak, acılarını ve ağrılarını hafifletmek ister. Kişi bir taraftan hastalığının tedavileri ve kullandığı ilaçların etkisi nedeniyle birçok bedensel yakınmalar yaşarken bir taraftan bu yakınmaları en azından yatağına yattığında hafifletmek ister. Yorgunluğunu ve ağrılarını derin ve nitelikli bir uyku çekerek dindirmek isteyen hastalar için birçok türü bulunan yataklar mevcuttur.

Bunun için hasta yatağı diğer yatak türleri gibi standart ölçüler ve özelikler ile oluşturulmaz. Standart yataklardan farklı olarak hasta yatağı genellikle hastanın düşmesini engelleyen korkuluklar, hastaya göre şekil alabilen mekanizmalarla donatılmıştır. Özellikle rahatsızlık çekenler için standart yataklar uygun değildir. Bunun için hastalığın özelliğine göre ve hastanın isteğine göre özel hasta yatağı imal edilir. Bu yataklar sadece ev ortamı için değil hastanelerin kullandığı hasta karyolası şeklinde de üretilir.

Hasta Karyolası Neden Önemlidir?

Birçok hastalığın tedavisinde yeterli dinlenmek önemli yer tutar. Yeterli dinlemeyen hastaların tedavi süreçleri dinlenenlere göre daha uzun sürer. Bu zaman farkı hastanın dinlenen dinç vücudunun hastalıkla baş etmek için hazır olmasından dolayı oluşur. Nitelikli dinlenen hastaların ruh halleri de daha iyi olur ve bu iyi ruh hali hastalık sürecine olumlu yansır.

Teknolojinin hızlı gelişen seyri hasta karyolası için de etkili olmuştur. Özellikle çok fonksiyonlu yatakların geliştirilmiş olması hem hasta konforu hem de bakım verenlere büyük kolaylıklar getirmiştir. Hastanın isteğine göre hareket edebilen, hastanın ihtiyaçlarını karşılayan, hastaya göre şekil alabilen hastanın konforu ve bakımı için önemli bir imkan oluşturmuştur. Hasta karyolası ile kullanılabilen tam ortopedik yataklar hastanın kas ve iskelet sistemi için koruyucu bir konum oluşturur.

Hastaya isteği biçimde yatma pozisyonu aldırabilen bu yataklar uzaktan kumanda aracılığı ile kontrol edilebilme imkanına sahiptir. Bu yönüyle hastaya bakım verenlere büyük kolaylıklar sağlar. Baş ve ayak kısımlarının ayarlanabilir olması hastayı berelenmelere karşı korur. Özellikle vücudunda çeşitli yaralar bulunan hastaların vücudunu korumak için ideal bir durum oluşturur. Sadece fiziksel hastalığı bulunanlar için değil tüm hastalıklar için uygun olabilecek hasta karyolası çeşitleri bulunuyor. Hasta için uygun olan karyola seçimi doktorun önerisi ve hastalığın özelliğine göre belirlenmelidir. Hatalı hasta karyolası seçimleri sadece zaman ve para kaybında değil hastalığın gidişatına da zarar verebilir.

Hasta Karyolası Çeşitleri Nelerdir? 

Birçok hasta için özel olarak tasarlanan hasta karyolası çeşitleri manuel yataklar, iki motorlu yataklar, asansörlü yataklar ve yoğun bakım yatakları olmak üzere dört gruba ayrılır. Bu yataklar manuel ve kumandalı olmak üzere iki genel sınıflandırma ile de gösterilebilir.

Manuel Yataklar

Bu yatak türü elle ayarlanan ve el gücüne dayalı olarak hareket ettirilebilen yataklardır. Motorlu ve elektrikli yatakların yanında daha az tercih edilmekle birlikte çeşitli şekillere ayrılır ve önemli fonksiyonlara sahiptir.

Tek Taraflı Manuel Hasta Karyolası

Bu yatakların özelliği sadece baş taraflarının hareket ettirilmesidir. Rulmanlar aracılığıyla yatağın baş ve çevre bölgesine kadar hareket ettirilme imkanına sahiptir. Günümüzde pek tercih edilmez.

İki Taraflı Manuel Hasta Karyolası

Bu karyolalar hasta karyolası çeşitleri içerisinde orta düzeyde kullanılan bir çeşittir. Piyasa rekabeti nedeniyle elektrikli ve motorlu yataklarla yaklaşık oranlarda kullanılır. Bu yataklar yatağın baş ve ayak kısmının hareket ettirilebilmesi özelliğine sahiptir. Baş ve ayak bölgesini hareket ettirirken uygun açıların oluşmasına dikkat edilmelidir.

Trendelenburg Yapabilen Hasta Karyolası

En gelişmiş manuel yatak türüdür. Özelliği yatağın tamamının eğik bir açıyla çevrilebilmesidir. Motorlu ve elektrikli yataklar geliştirilmeden önce yaygın olarak kullanılmıştır.

Motorlu Hasta Karyolası

Bu modeller hasta karyolası çeşitleri içinde yaygın olarak kullanılır. Elektrikli ve kumandalı olarak türleri vardır. İki motorludan üç ve dört motorluya kadar çeşitleri bulunur.

İki Motorlu Hasta Karyolası

Bu yatakların özelliği yatağın baş ve ayak kısmının hareket ettirilebilir olmasıdır. İki motorlu demek iki hareket yapabilen yatak anlamına gelir. Bu yataklarda elektrik sistemi ve kumanda özelliği bulunur. Kullanılan motor türüne göre ise niteliği değişir. Dual motorlar daha az ağırlık taşıyan ve daha az dönebilen motorlarken piston motorlar daha çok ağırlık taşıyabilen ve daha çok açıyla dönebilen kaliteli motorlardır.

Üç Motorlu (Asansörlü) Hasta Karyolası

Bu modeller hasta için en uygun hasta karyolası olabilir. Bu yataklarda üçüncü motor sayesinde yatak aşağı indirilip yukarıya çıkarılabilir. Böylelikle hastanın transferi ve bakımı daha kolay biçimde yapılabilir hale gelir.