Hasta Yatağı Çeşitleri

Hasta Yatağı Çeşitleri

Sağlık sorunları sebebiyle tedavi süreci içerisine giren hastalara hem fiziki hem de sosyal olarak yardımcı olan hareketli yatak modellerine hasta yatağı denilmektedir. Bu yataklarda yan korkuluk, hareketli başlık kısmı, hareketli ayak kısmı, karyola tekerlekleri ve serum askısı olması gereken özellikler arasındadır.

Hasta yatakları sahip olduğu aparatlar ve hareket kabiliyetlerine göre sınıflara ayrılmaktadır. Sahip olduğu fiziksel aparatlara göre hastane tipi ve ahşap görünümde hasta yatağı olarak çeşitlendirilmektedir. Hareket kabiliyetlerine göre yapılan sınıflandırma ise manuel ve motorlu hasta yatakları şeklindedir. Motorlu hasta yataklarında motor sayısına göre çeşitlendirme yapılır. Tek motorlu, iki motorlu, üç motorlu ve dört motorlu olarak sınıflandırılmaktadır.

Ahşap Görünümlü Hasta Yatağı

Bu tipte yataklar sadece hasta yatağı olarak kullanmanın yanında korkuluklarının indirilerek baza olarak da kullanılabilmektedir. Bu yatakların tercih edilme sebebi görünüşünden kaynaklı olarak hastane ortamından uzaklaşma sağlamasıdır. Hastanın psikolojik olarak daha güçlü olması fayda sağlayacak modellerdir. Bu modelleri yaşlı yatağı olarak da bilinir ve huzur evlerinde yaygın olarak kullanılır.

Ev Tipi Hasta Yatakları

Bu hasta yatakları seçenek olarak hareketli, kumandalı ve elektriklidir. Ayrıca korkulukları da eve uygun şekildedir. Evde kullanılacak olan hasta yataklarında ahşap modeller daha çok tercih edilmektedir. Felçli hastalar için ise asansörlü olan yataklar tavsiye edilmektedir. Bu yataklar en az 3 motorlu şekilde olmalıdır. Alçalıp yükselme özelliği ile hareket kabiliyeti olmayan hastaların bakımında fayda sağlamaktadır.

Havalı Yataklar

Sürekli yatması gereken hastalarda sürekli aynı bölge üzerinde yatılı kalması sebebiyle kan hücreleri hareketini kaybederek bu bölgelerde ölmeye başlar. Bununla birlikte de kızarıklıklar morluklarla başlayan yaralanmalar meydana gelmektedir. Bu tarz hastalığı olanlar için havalı hasta yatakları kullanımı uygundur. Bu yataklar vücutta sürekli yatmaktan kaynaklı oluşan yaralanmaları engelleyecek en etkili üründür. İçeriden oluşabilecek yaralanmalar da engellenmektedir. Bu havalı yatak tiplerinde terleme önleyici etkileri vardır.

Motorlu Hasta Yatağı

Hastanın bakıcısına olan bağımlılığını en alt seviyeye indirerek yatak özelliklerini hastanın kendisinin kontrol etmesi üzerine kurulmuştur.

Hasta Yatağı Tercihinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sağlam bir iskelet yapısı olması bir hasta yatağında olmazsa olmaz özellikler arasındadır. Yatağın altında yeterli bir boşluk olması ve yatağın çevresinde kullanıma uygun bir mesafe konulması önemlidir. Yatak bölümünün isteğe göre hareketli özellik taşıması gereklidir.

Hasta yatağı alırken hastanın yatalak olması, felçli olması, kısa süreli olarak kullanılması ya da ömür boyu kullanılması gerekliliğine dikkat edilmelidir. Yatak seçerken ilk öncelik ortopedik yatak olmasıdır. Yanlarından korkuluk desteğinin olmasına da dikkat etmek gerekir. Hareket kabiliyeti olmayan hastalar için kumanda kontrolü olan yataklar tercih edilmelidir. Bunun yanında lazımlık kullanan hastalar için de lazımlıklı hasta yatakları bulunmaktadır ve tercih edilebilir.

Hasta yatağı baş ve ayak kısımlarının hareketli olması kullanım alanının artmasını sağlamaktadır. Yemek yedirirken ya da oturma pozisyonu için baş kısmının dik konuma gelmesi önemlidir. Ayak kısmının yükselip alçalması ise ayak şişliklerini ve hastanın kaymasını engelleyen özelliklerdir. Hareket kabiliyeti olmayan hastalar için sağa ve sola hareket ettirme özelliği bulunan yanal tornalama sahibi bir hasta yatağı tercih edilmesi bakım yapan kişinin zorlanmasını önlerken aynı zamanda hastanın boğazında sorun oluşmasını da önlemektedir.

Yatağın yüksekliğinin ayarlanabilir olması önemli bir özelliğidir. Hastanın yemek yemesi temizliği gibi durumlarında yatak yüksekliğinin ayarlanabilmesi bakım yapan kişi açısından rahatlık sağlayacaktır. Ayrıca yatak yüksekliği düşürülerek tekerlekli sandalyeye geçişleri kolaylaştıracaktır. Ayrıca yatağın seviyesinin düşük olması kısa boylu hastalar için de avantaj sağlarken aynı zamanda düşme olasılığını ve düşme sonucu yara almayı en alt seviyeye indirmektedir.

Hasta yatakları sessiz çalışma sistemiyle hastaya vereceği rahatsızlığı en alta indirmektedir. Bu yataklar 150 kiloya kadar taşıma kapasitesine sahip oldukları için hastanın kilosu yönünden endişe edilmesine yer yoktur. Ayrıca yatak kurulumunda herhangi bir alete gerek olmadan kolay kurulum yapılabilmektedir. Hasta yataklarını tercih ederken hastanın güvenliğinin en üst seviyede tutulmasının önemli olduğu kadar hastanın rahatlığı da çok önemlidir. Yatağın hastanın derisinin hava almasını sağlayan özellikte olması önemlidir. Böylece tedavi sırasında deri rahatsızlıkları ve yaralanmaların oluşması önlenmiş olacaktır. Hasta yataklarının sahip olduğu özellikler yatan hastanın hastalık sürecini hem psikolojik açıdan hem de fiziksel açıdan en rahat şekilde geçirmesine yardımcı olmaktadır.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir