Hasta Yatakları
Hasta Yatakları

Uzun süre bakıma muhtaç olan hastalar için en uygun ve konforlu yataklar, genel olarak hastanın geçirmiş olduğu rahatsızlığa göre tercih edilen hasta yataklarıdır. Hasta yatakları, sürekli yatağa mahkum olan hastaların rahatsızlıkları süresince konforlu ve iyileşme fonksiyonlarına hitap edebilecek özel durumlu yataklardır. Bu yataklar, hem tercihe göre farklı özelliklere sahip olabilir hem de hastanın ihtiyaçlarını karşılayabilir şekilde tercih edilir.

Bu açıdan kişiye en fazla yarar sağlayacak, kişinin konforunu gözetecek ve hastalığın iyileşmesi için katkı sağlayacak yataklar seçimler arasında mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır. Hasta yatağı fiyatları kesinlikle ilk öncelik olarak alınmamalı, hastanın konforu fiyatlara göre göz ardı edilmemelidir. Hasta yatağı fiyatları genel olarak değişken fiyatlara tabii tutulmuştur. Bunun nedeni ise, hasta yatağı olarak bilinen özel fonksiyonlara sahip yatakların her birinin farklı özelliklerinin olmasıdır. Bu özellikler ve tüm ortopedik fonksiyonlar değiştikçe hasta yatağı fiyatları da bu durumlardan etkilenmektedir.

Genel bir piyasa araştırması yapıldığında hasta yatağı fiyatları 900 ile 4000 arasında değişebilmektedir. Bazen, yatağa eklenen farklı ekipmanlar da bu fiyatların artmasına neden olmaktadır.

Hasta Yatağı Özellikleri ve Fiyatları Etkileyen Unsurlar

Hasta yatağı fiyatları öncelikle yatağın motor gücüne göre değişmektedir. Motor gücü denildiğinde, standart yatak, 2 motora sahip hasta yatağı ve 4 motorlu hasta yatağı fiyatların belirlenmesinde oluşan kıstaslar arasındadır. Bu fonksiyonların her biri hasta yatakları için önemli özellikler olmakla birlikte motor sayısı arttıkça fiyatlarda da bir artış söz konusu olmaktadır.

Bunun yanı sıra hasta karyolası, serum aparatlı yataklar, hasta yatağı yemek masası gibi ekipmanlar da hasta yatağını daha konforlu hale getirerek, hasta yatağı fiyatları konusunda belirleyici unsurlar arasında yer almaktadır. Ayrıca, son zamanlarda sağlık teknolojisinin artması ile birlikte sürekli yatar pozisyonda kalacak hastalar için yataklar ABS teknolojisi, antibakteriyel özellik sağlayan fonksiyonlar ve ortopedik yapıdaki yataklar olarak sürekli özellik bakımından gelişmektedir.

Özel kumanda ile yatağın sırt, baş ve ayak bölgesini kaldırıp, indirebilir, istenilen yüksekliğe çıkartabilirsiniz. Tüm bu özellikler, hasta yatağı fiyatları konusunda artıcı bir etki yaratmaktadır. Özellik ve istenilen konfor düzeyi arttıkça fiyatlar da bu durumdan etkilenerek, artış göstermektedir.

Hasta Yatağı En Uygun Şekilde Nasıl Seçilir?

Uzun süre bakıma ihtiyaç duyacak hastalar için tercih edilen hasta yatakları mutlaka bir uzman desteği ile seçilmelidir. Hasta yatağı tercih ederken, mutlaka hastanın rahatsızlık durumu, konforunun nasıl sağlanacağı, kullanım kolaylığı dikkate alınmalıdır. Ayrıca, hastanın rahatsızlık duyduğu bölgelerde mutlaka konfor üst düzeyde tutulmalıdır.

Antibakteriyel özellikler de dikkate alınarak tercih edilen hasta yatakları, kişilerin rahatlığını koruyacak düzeyde olmalıdır. Manuel ya da elektrikli hasta yatakları tercih edilirken hasta yatağı fiyatları konusuna değil, hastanın hareket edebilme durumuna göre tercih yapmalısınız. Tüm bu şartlar altında hastanın konforunu en üst düzeyde sağlayacak bir hasta yatağı tercih edebilirsiniz.