Hasta Yatağı (Hasta Karyolası) Ve Özellikleri

Hasta Yatağı (Hasta Karyolası) Ve Özellikleri

Ekonomik Hasta Karyolası (Rm-900) Özellikleri

Uygun Hasta Yatağı

Sağlığı elverişsiz insanların genellikle rahat ve konforlu yataklarda yatmaları, büyük önem arz etmektedir. Fakat birçok hasta yatağı mevcuttur. Bunlardan en uygununu seçerek, işe başlanılmaktadır. Aslında ekonomik hasta karyolası, iki ya da dört motorlu olarak satışa sunulan hasta yataklarıdır. Fiyatlarından kaynaklı olarak genellikle iki motorlu yataklar tercih edilir.

Ekonomik Hasta Karyolası
Ekonomik Hasta Karyolası

Tam anlamı ile otomatik olarak tasarlanmış ekonomik hasta karyolası, uzaktan kumanda yardımı ile çalıştırılır. Ayak ve baş kısımları özellikle ayarlanabilir şekilde yaratılmıştır. Çalıştırıldığında ses duyulması imkansızdır. Hastaların rahatsız olmaması adına ekonomik hasta karyolası, ilerleyen zamanda tekrar onarımdan geçirilmiş ve motor sesini sıfırlamışlardır. Yatakların yan korkulukları nikelaj ürün olarak tasarlanmıştır.

Birçok kimsenin en temel ihtiyacı olan bu ekonomik hasta karyolası, satın alınılan firma tarafından ücretsiz kurulum özelliği ile ek hizmet sağlamaktadır. Ayrıca serum askılıkları da montajlanarak ücretsiz hizmete dahil edilir. Herhangi bir arıza ya da teknik aksaklık durumunda, ürünler garanti kapsamında oldukları için, tamirleri de ücretsiz olarak gerçekleştirilmektedir.

Ürün Özellikleri

  • Yatağın üst kısmında, terlemeyi önleyen hava delikleri mevcuttur.
  • Yatağın her dört tarafına da serum askılığı monte edilir.
  • Elektrik kesintisi gibi durumlarda pil devreye girer ve çalışmaya devam eder.
  • Temizliği çok kolaydır, başlıkları çıkartılıp takılabilir özelliktedir.
  • Tam tur dönen tekerleklere sahiptir.
  • Kilit sistemi çapraz tasarlanmıştır, bu da kilit halinde hareketi sıfıra indirir.

Mdf Hasta Karyolası (Rm-1150) Özellikleri

Çeşitli sağlık sorunları ve belki ameliyat geçiren hastaların bir süre yatarak tedavi görmeleri gerekmektedir. Bu noktada hastaların yaşam konforlarının mümkün olduğunca düşürülmemesi ana amaç olmalıdır. Nasıl ki sağlık sektöründe, ameliyat tekniklerinde, tedavi yöntemlerinde ilerleme oluyorsa, hasta yataklarında da, hasta konforunu göz önünde bulunduran bir gelişim söz konusudur. Oldukça ağır olan geleneksel hasta yataklarının hareket ettirilmeleri son derece zordur. Bu sebeple mdf hasta karyolası hastaların ve hasta yakınlarının aynı zamanda hastaya yardımcı olmakla görevli personelin imdadına yetişmiştir.

Mdf Hasta Karyolası
Mdf Hasta Karyolası

Neden mdf diye sorulabilir. Bilindiği gibi mdf, odun parçalarının, tutkalla karıştırılması ve preslenmesi neticesinde elde edilen ve mutfak, banyo, ve ofis mobilyalarında çokça kullanılan bir malzemedir. Narin görüntüsüne karşın oldukça dayanıklı bir malzemedir.

MDF Hasta Karyolası Özellikleri

Nispeten hafif bir malzeme olan mdf, aynı zamanda kolay temizlenir olması sebebiyle hasta karyolası olarak tercih edilmektedir. Mdf hasta karyolası baş kısmı kaldırılabilen yataklardır. Tıpkı baş kısmı gibi, ayakları da kaldırılabilir. Bu ise, hastanın yemek yemek gibi, doğrulup oturmasını gerektiren durumlarda son derece faydalıdır. Uzun süre hareketsiz kalan hastaların, kan dolaşımlarında bozulma oluşabilir. Bu durumda mdf hasta karyolası tek tuşla hastanın en rahat hissettiği pozisyona kadar kaldırılabilir.

Bunun için, herhangi bir profesyonelden yardım istenmesine ihtiyaç duyulmaz. Bunun yanında mdf hasta karyolası hastanın rahatlığı kadar güvenliğini de gözetir. Yan taraflarında hastanın düşmesini engelleyen korkuluklar bulunmaktadır.

Abs Hasta Karyolası (Rm-1250) Özellikleri

Sağlık sektöründe hastaların tedavileri boyunca daha kaliteli bir hizmet alabilmeleri adına farklı özelliklere sahip otomatik ekipmanlar kullanılmaktadır. Bunlardan biri de abs hasta karyolası olmaktadır. İki motorlu olan ürün sırt ve bacak hareketlerinin yapılmasına imkan veren özelliklerde bulunuyor.

Karyola Özellikleri

Abs Hasta Karyolası
Abs Hasta Karyolası

90* 190* 40 cm ebatlarında bulunan abs hasta karyolası üst kısmında bulunan hava delikleri ile terlemeyi önler. Dört köşesinde serum askısı için takma yerleri bulunuyor. Ayak ve baş kısımları elektrik motorları sayesinde çok rahat bir şekilde hareket etmektedir. Elektrik kesintilerinde ise karyola da bulunan 9 voltluk pil desteği sayesinde çalışmaktadır. Standart hastaların ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde üretilmektedir.

Karyola Başlıklarının ve Korkuluklarının Özellikleri

Abs kaplama olan bu başlıklar antibakteriyel özellikleri ile sağlıklı ve hijyenik bir şekilde kullanılmaktadır. Kolay bir şekilde temizlenebilmesinin yanında sökülerek de başlıklar kullanılabiliyor. Bunun yanında abs hasta karyolası korkulukları ise özel eloksal kaplama malzemelerden üretilmektedir. Tek mandal sayesinde rahat bir şekilde korkuluklar indirilerek kaldırılabiliyor.

Karyola Avantajları

Elektrikli olan bu modellerde dual motor bulunuyor. Baş ve ayak kısımları kumanda yardımı ile hareket etmektedir. Bu da hastanın yemek yerken oturur pozisyonda olmasını sağlarken, ayak kısmının da kaldırılması ile hastanın dinlenmesine olanak tanıyabilirsiniz. Elektrikli olan abs hasta karyolası kumanda ile hareket ettirilmekte ve yan korkulukları ile de hastanızın güvenliğini en üst seviyede tutulması sağlanmaktadır. Kilit sistemi 360 derece dönebilmekte ve tekerlekler bu şekilde kaygan yüzeylerde sabit konum kazanmaktadır.

Full Abs Hasta Karyolası (Rm-1700) Özellikleri

Hastanın güvenliğini kanıtlayabilecek etkisini kanıtlayan full abs hasta karyolası korkulukları ve başlıkları silinebilen plastik malzemeden üretilmektedir. Bu da modelin diğer modellere göre daha çok tercih edilmesini sağlamaktadır. Temizlik alanındaki bu kolaylığın yanında kullanım kolaylığı ile de avantaj sağlamaktadır. Özellikle ağır hastaların bakımında ekstra kolaylıklar sunacaktır. Hem hastaya konfor sunarken, hem de hastaya bakanlar için bakımı kolaylaştıran amortisörlü yan korkuluklar bir mandal ile değiştirilebiliyor.

Karyola Özellikleri

Full Abs Hasta Karyolası
Full Abs Hasta Karyolası

Baş ve ayak kısmı elektrikli motorları sayesinde kolay bir şekilde hareket etmektedir. Üst kısmında yer alan hava delikleri ile terlemeyi önleyen full abs hasta karyolası iki motorlu seçenekler arasında en çok tercih edenlerden biridir. Kumanda ile otomatik hareket eden karyola, hijyene müsait korkulukları ve mikrobik oluşumları önleyici özelliklerdedir. Ayrıca bu korkuluklar 4 parça pp malzemeden üretilmektedir.

Karyola Avantajları

Hijyenik özellikleri ile tercih edilen full abs hasta karyolası elektrikli bir üründür. Tamamı ABS malzeme kaplı olan bu hasta yatağı kullanım alanında da pratik kullanımları bulunmaktadır. Karyolanın tekerlek kısımları 360 derce dönebilmektedir. Paslanmayan ve güçlendirilen plastik tekerleklerde çapraz kilit sistemi bulunuyor. Bu da yatağın tamamen sabitlenmesine olanak tanımaktadır.

Kumanda ile otomatik olarak hareket eden full abs hasta karyolası 4 adet amortisörlü korkuluktan oluşmaktadır. Bu model ağır hastaların yatak yarası oluşmasının önüne geçmekte kullanılabilir. Ağır hastalarınız için ekstra bakım yaparken bu model çok önemli kolaylıklar oluşturacaktır.

Ahşap Hasta Karyolası (Rm-1500) Özellikleri

Hasta karyolası, hastanelerin servis bölümlerinde veya yoğun bakım bölümleri kullanılan, hastaların rahatlığının artması ve bakımlarının daha rahat olması için üretilmiş yataklardır. Hasta karyolaları sağlık görevlilerinin veya hasta yakınlarının hastaya yaptıkları tedavi ve müdahaleleri kolaylaştırır. Hastalar için üretilen hasta karyolalarının çeşitleri çok fazladır. Bu ürünler hastanelerde kullanıldığı gibi evlerde de kullanılır. Hasta yataklarının birçok özellikleri vardır. Hastanın yatağının kumandayla istediği pozisyona geçmesini kolaylaştırır.

Ahşap Hasta Karyolası
Ahşap Hasta Karyolası

Ayrıca hastanın yataktan düşmesini engelleyen korkulukları vardır. Hastanın tedavi sürecinde dinlenme çok önemlidir, bu yüzden hastalara iyi bir dinlenme ortamı oluşturmak için rahat edebileceği bir yatak almak gereklidir. Bu yatakların son derece faydalı, kullanılabilir, hastanın rahatlığına göre ayarlanabilir özelliklerinin olması hastanın daha rahat etmesini sağlar. Evdeki normal yataklardan daha farklı özellikleri vardır. Hasta yatağının normal yataklardan farkı; yatağın hastaya göre rahat bir şekilde ayarlanabilir olmasıdır.

Ahşap Hasta Karyolası

Hasta yatağı karyolası olan ahşap hasta karyolası genelde ev tipi karyolası olarak kullanılır. Ev tipi ahşap hasta karyolası yatakta bulunan hava delikleri sayesinde hastanın terlemesini engeller. Her tarafında serum askısı mevcuttur. Yatağı kolayca hareket ettirme özelliği vardır. Ayrıca bazalı olması sebebiyle daha kullanışlı bir karyoladır. Ev tipi olan ahşap hasta karyolası baş ve ayak kısımları kolayca hareket ettirilir. Kolayca temizlenir ve söküp takması da kolaylıkla yapılır. Diğer hasta karyolalarından ayıran en önemli özelliği ahşap hasta karyolası ve rahat olmasıdır. Bu özelliği ile en çok tercih edilen karyola çeşididir.

Bazalı Ahşap Hasta Karyolası (Rm-2600) Özellikleri

Hasta Yatakları:

Hastaların daha rahat hareket etmesi ve bakımlarının kolay bir şekilde yapılabilmesi için farklı özellikleri ile tasarlanan hasta yatakları, iyileşme sürecinin daha hızlı gerçekleşmesine yardımcı olur. İşlevsel özelliği ve kaliteli yapısı ile uzun süre yatması gereken hastalar için büyük bir öneme sahip olan hasta yatakları, bu sürecin çok daha rahat ve konforlu bir şekilde devam etmesine olanak sağlıyor.

Hastaların kolaylıkla yatağa yatıp kalkabilmektedir için ideal bir yüksekliğe sahip olan hasta yatakları, tekerlekli olması sebebi ile istenildiği zaman yer değiştirebilmektedir.

Bazalı Ahşap Hasta Karyolası :

Özellikle evlerde kullanım için tasarlanan bazalı ahşap hasta karyolası modelleri, şık bir görüntüye sahiptir ve bu nedenle daha çok tercih edilmektedir. Fonksiyonel bir özelliğe sahip olan ve ev için en ideal seçimlerden biri olan bazalı ahşap hasta karyolası tasarımları, tüm ihtiyaçlara hitap edecek seçeneklere sahiptir. Bazalı olması nedeni ile de son derece şık görünen ve en iyi malzemeler ile tasarımı yapılan bazalı ahşap hasta karyolası ürünleri, yüksek bir taşıma kapasitesine sahiptir. Otomatik modellerinin yanı sıra manuel model seçeneği ile de satışa sunulmakta olan bazalı ahşap hasta karyolaları modelleri, hastanın istenildiği zaman istenilen yere çok kolay bir şekilde götürülebilmesine olanak sağlar.

Elektrikli kumanda ile kolaylıkla kontrol edilebilen bazalı ahşap hasta karyolası modelleri, baza bölümü ile hastaların malzemelerinin muhafaza edilmesini ve böylece alanların genişlemesini sağlamaktadır.

Lazımlıklı Hasta Karyolası (Rm-1200) Özellikleri

Hasta yatağı üreten firmalar hasta yaşamını her alanda kolaylaştıracak yeni ürünler üretiyor. Lazımlıklı hasta karyolası da bu ürünler arasında yer alıyor. Evlerde veya hastanelerde yatağa bağlı olarak tedavi gören hastalar için en büyük sorun tuvalet ihtiyacıdır. Kişi ayağa kalkamadığı için kolay bir şekilde tuvalet e gidemiyor ve bu durum onun için sorun oluyordu.

Lazımlıklı Hasta Karyolası
Lazımlıklı Hasta Karyolası

Ancak üretici firmalar bu durumu göz önünde bulundurarak lazımlıklı hasta karyolası üretmeye başladı. Böylelikle kişiler yattıkları yataklardan tuvalet ihtiyaçlarını kolay bir şekilde giderebiliyor. Böylece hem hasta için hemde hastaya bakan bakıcı için tedavi süreci daha kolay ve daha hijyenik olarak geçiyor.

Lazımlıklı Hasta Karyolası Özellikleri

Hastaların daha kolay bir şekilde tuvalet ihtiyaçlarını gidermeleri için üretilen lazımlıklı hasta karyolası 105 cm eninde ve 200 cm boyunda üretilmiştir. Bu karyolanın içine 90 cm eninde ve 1.95 cm boyunda lazımlıklı hasta yatağı konularak kolay bir şekilde kullanılmaktadır. Bu karyolaların üstünde 200 kiloya kadar yatalak hastalar tedavi görebilir. Lazımlıklı hasta karyolası kullanım kolaylığından dolayı insanlar tarafından tercih edilmektedir. Çünkü elektrik ile çalışan bu yataklar kumanda yardımı ile kolaylıkla hareket ettirilebiliyor.

Lazımlıklı Hasta Karyolası Kullanmanın Avantajları

Hastalar lazımlıklı hasta karyolası kullanarak tedavi sürecini daha kolay bir hale getirebilirler. Lazımlıklı karyolalar sayesinde hastalar daha hijyenik yataklarda yatabiliyor. Ayrıca bu karyolaların içinde hava deliklerinin bulunması da hasta vücudu için büyük bir avantajdır.

Çocuk Hasta Karyolası (Rm-1650) Özellikleri

Hasta yatağı hastanın fiziksel ihtiyaçlarını karşılayabileceği ve bakımını yapan kişinin kolayca kullanabileceği şekilde tasarlanmış yataklardır. Çocuk hasta karyolası da diğer hasta yataklarında olduğu gibi kumanda ile kullanım imkanı sunan ayak ve baş kısımları hareketli olarak dizayn edilmektedir. Hasta yataklarının asıl amacı hasta bakımını kolaylaştırmaktır.

İki motorlu olan hasta yataklarında baş ve ayak kısımları hareket ettirilirken üç ve dört motorlu hasta yataklarında ise baş ve ayak hareketi yanında yatak yüksekliği de ayarlanmaktadır. Tekerleklerin 360 derece dönme özelliği bulunarak istenilen yerde konumlandırılabilmektedir. Hastanın kullanımı için yatağa eklenecek aparatlar ise yatağın yan bölümlerine monte edilebilmektedir.

Çocuk hasta karyolası Rm 1650 modeli 2 motorlu olup ayak ve baş kısımları hareketlidir. Ayrıca yatak kasası ahşap görünümündedir. Ahşap görünümlü çocuk hasta karyolası yatak olarak da kullanılabilmektedir. Yan korkulukları, baş ve ayak kısımları ahşap şekildedir. Çocuk hastaların kullanımı için özel olarak tasarlanmış olup evde yatan hastanın bu psikolojiden uzaklaştırılması için normal yatak baza formunda kullanımı da önemli bir özelliğidir. Ayrıca bu ürünlerin üretim ve montaj esnasında oluşabilecek hatalara karşılık olarak 2 yıl garanti süresi bulunmaktadır.

Rm 1650 modelinde çocuk hasta karyolası kasasının ölçüleri eni 105 cm, boyu 205 cm ve yüksekliği de 43 cm boyutundadır. Karyola içi yatak boyutları ise en 90 cm, boyu 190 cm ve yatak yüksekliği de 10 cm boyundadır.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir