Hasta Yatağı Kalitesi

Hasta Yatağı Kalitesi

Hastane yatağı ya da hasta yatağı, hastanede yatan hastalar ya da bir tür sağlık bakımına ihtiyaç duyanlar için özel olarak tasarlanmış yataklardır. Bu hasta yatakları hem hastanın rahatı hem de sağlığı için özel sağlık hizmetlerine sahiptir. Yaygın özellikler arasında, tüm yataklar, baş ve ayaklar, ayarlanabilir yan raylar ve hem başucu hem de yakındaki diğer elektronik cihazları çalıştırmak için elektronik düğmeler için ayarlanabilir yükseklik bulunmaktadır. Hasta yatakları ve bakım yatakları gibi diğer benzer yatak tipleri sadece hastanelerde değil, aynı zamanda bakım evleri, yardımlı yaşam tesisleri, ayakta tedavi klinikleri ve evde bakım gibi diğer sağlık tesislerinde ve ortamlarda da kullanılmaktadır.

Hasta Yatağı Tarihçesi

“Yatak” terimi aynı zamanda bir sağlık tesisindeki alan miktarını tanımlamak için de kullanılır, çünkü “hastane yatağı” gerçek yataklarda bulunabilirken, kuruluştaki hasta sayısı şu anda “yatak” olarak ölçülür. İngiltere’de ilk kez 1815 ve 1825 yılları arasında ayarlanabilir yan rayları olan yataklar ortaya çıktı. 1874 yılında yatak şirketi Andrew Wuest ve oğlu Cincinnati, modern günlük hastane yatağının salonu olan yükseltilmiş menteşeli başlıklara sahip bir tür yatak iskeleti için patent aldılar. Modern 3 parçalı ayarlanabilir hasta yatağı, 20. yüzyılın başlarında Indiana Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Cerrahi Anabilim Dalı başkanı olan Dew Dew Dew tarafından icat edildi. Bu yatak tipi bazen Gatch Bed olarak adlandırılmaktadır.

Modern baskılı hasta yatağı 1945’te icat edildi ve orjinal olarak yatak örtüsünü merkezden çıkarmayı umarak yerleşik bir tuvalet içeriyordu.

Tekerlekler, yatağın oda içinde veya bulundukları odada kolayca hareket etmesine izin verir. Bazen hasta bakımı, yatağın birkaç santim ile birkaç fit arasında hareket etmesini gerektirebilir. Tekerlekler kilitlenebilir. Güvenlik için, hasta yatağa ya da yataktan dışarı aktarılırken tekerlekler kilitlenebilir.

Yükseklik özelliği sayesinde hasta yatağı baş, ayak ve tüm yüksekliklerde kaldırılabilir ve alçaltılabilir. Büyük yataklarda bu genellikle yatakların altındaki kranklarla yapılır, modern yataklarda bu özellik elektroniktir. Günümüzde, tam bir elektrikli yatak, elektronik, yarı elektrikli yatak, biri diğerini kaldırmak için diğerini kaldırmak için iki motorlu olan birçok özelliğe sahiptir. Başın yüksekliği hastaya, personele veya her ikisine de biraz fayda sağlayabilir. Hastanın beslenmesi veya diğer bazı faaliyetler için dik olarak oturmak için kullanılır veya bazı hastalarda, nefes almayı kolaylaştırabilir veya başka nedenlerle hasta için yararlı olabilir.

Hasta Yatağı Çeşitleri Ve Özellikleri

Ayakların yüksekliği hastanın yatağa doğru hareket etmesine yardımcı olabilir ve aynı zamanda belirli koşullar için de gerekli olabilir. Yatağın yüksekliğinin yükseltilmesi ve alçaltılması, bir bakıcının hasta yatakları sistemlerine rahatça ulaşmasına veya yatakta kalmasına veya hasta ile rahatça çalışmasına yardımcı olabilir.

Yataklarda yükseltilebilen veya indirilebilen yan raylar bulunmaktadır. Bu raylar ayrıca, personel tarafından kullanılan düğmeler ve hasta yatakları sistemlerini hareket ettirmek, hemşireyi aramak, hatta hasta için bir koruma görevi gören ve bazen hastayı daha güvende hissettiren televizyonu kontrol eden düğmeleri de içerebilir.

Farklı amaçlara hizmet etmek için farklı tipte yan raylar mevcuttur. Bazıları, hastanın yalnızca düşmesini engelleyen ekipmanlara sahiptir, diğerleri ise hastayı hasta yatağına fiziksel olarak bağlamayarak hastaya yardımcı olabilir. Yan raylar, uygun şekilde yapılmadığı takdirde hastaya yakalanma riski yaratabilir. 1985 ile 2004 arasında ABD’de 300’den fazla ölüm rapor edilmiştir. Sonuç olarak, Gıda ve İlaç İdaresi yan rayların güvenliği için kurallar koymuştur.

Bazı durumlarda, rayların kullanılması bir doktor sırasını gerektirebilir (yerel mevzuata ve kullanılan tesisin politikalarına bağlı olarak), çünkü raylar tıbbi bir kısıtlama olarak kabul edilebilir. Bazı sofistike hasta yatakları sistemlerinde, yatağın her iki tarafında 15-30 derece bükülmesine yardımcı olan sütunlar bulunmaktadır. Böyle bir devrilme, hasta için basınç ülserlerinin önlenmesine yardımcı olabilir ve bakım verenlerin daha az yaralanma riski ile günlük görevleri yerine getirmelerine yardımcı olabilir.

Modern Hasta Yatakları

Pek çok modern hasta yatağı sisteminde, bir yatak çıkış alarmı olabilir; burada, yatağın üstündeki veya üzerindeki bir basınç yastığı, alarm kaldırıldıktan sonra alarmı aktive edebilen hasta alarmına yerleştirildiğinde sesli bir alarm verebilir. Bu, herhangi bir hasta grubunu uzaktan kontrol eden hastane personeli veya bakıcılarına (bakım istasyonları gibi) yardımcı olur, çünkü hasta bir mesafeden düştüğünde bir alarm tetikler. Bu alarm sadece yatağın kendisine veya hemşire çağrı halkasına / ışığına veya hastane telefon / çağrı sistemine bağlanabilir.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir