Hasta Yatağı

Hasta Yatağı Kapsamlı Bir Bakım Sürecinde Gerekli

Hasta yatakları kullanıcılarının güvenliğinin yanında rahatlığını da sağladığı için son yıllarda tercih edilen yataklar arasında. Fakat hasta yatağı özellikle kapsamlı bakım süreçlerinde daha çok tercih edilmektedir. Bunun en önemli nedeni ise hastaların bu süreçte daha hassas bir bakıma gereksinim duymaları ve bu nedenle de bazı özel ekipmanlara ihtiyaç duyulmasıdır. Hasta yatağı aslında tüm hastaların kullanması gereken bir yatak olmakla beraber hassas bakım gerektiren zamanlarda mutlaka kullanılması gereken bir yatak olma özelliği göstermektedir.

Hasta yatakları sunduğu çok sayıda avantaj nedeniyle kullanılması istenilen ürünler arasındadır. Hasta yatağı öncelikle hastanın mevcut durumda iyi bakılmasının sağlamasının yanında iyileştirici etkiye de sahiptir. Yatakların çok sayıda özelliği nedeniyle hasta yatağı alımının gerekliliği belirlenmiş olup bazı özel bakım isteyen hastalarda kullanılması durumda çok sayıda avantajı da beraberinde getirmektedir.

Hasta Yatakları Kapsamlı Bakım İsteyen Hastalarda Neden Kullanılır?

Kapsamlı bakım isteyen hastalarda kullanılması gereken hasta yatakları öncelikle hastanın rahat bir şekilde yatmasını sağlayacak özellikte olması gerekmektedir. Bunun sağlanabilmesi için ise üretici firmalar tarafından üretilen hasta yatağı öncelikle ayak ve baş kısımlarından kaldırılıp indirilme özelliğine sahip olup bu özelliği ile hastanın rastgele hareket ettirilmesi önlenmektedir.

Ayrıca hasta yatağı içinde barındırdığı bazı boşluk kanaları sayesinde yatağın havayı iç kısmına geçirilmesini ve bu sayede yüksek miktarda basınç uygulanmasını engellenmektedir. Bu nedenle de hasta yatağı hastaların mikrop kapmasının yanında bazı tehlikeler ile karşılaşmasını engellemektedir. Ayrıca bu yatakların anti bakteriyel özellikte olması nedeniyle de hassas bakım isteyen bu hastaların ekstra mikrop kapması engellenmektedir.

Kapsamlı bakım gerektiren hastalar genellikle ağır hastalar ya da bazı kanser hastaları olup bu hastaların ekstra bir mikrop kapmaları hayati önem taşımaktadır. Bu nedenle de hasta yatağı mikrop barındırmama özelliğine sahip olması nedeniyle de tercih edilenler arasındadır. Ayrıca kapsamlı bakım isteyen hastaların küçük te olsa hiçbir kazaya maruz kalmaması gerekmekte olup bunun sağlanabilmesi için bazı özelliklerin yatak üzerinde mutlaka bulunması gerekmektedir.

Özellikle hastanın düşmesi ya da kayması gibi bazı durumlara maruz kalmaması gerekmekte olup hasta yatağı mutlaka yan korkuluklara sahip olmalıdır. Ayrıca hasta karyolası tekerleklerinin gerektiği zaman kilitlenebilmesi de hassas bakılması gereken hastalar için önem arz etmektedir. Çünkü bu tip durumlarda hastanın hareket halinde düşmesi ya da yaralanması söz konusu olabilmekte olup bu durumun engellenmesi önem arz etmektedir. Bu nedenle de bu tip özelliklere sahip hasta karyolası çeşitlerinin temini önem arz etmektedir.

Bu tip hasta yatakları masaj etkisine sahip olup bu masaj etkisi sayesinde hastanın iyileşme etkisi göstermesinin yanında sürekli yatmasından kaynaklı rahatsızlıklar da ortadan kalkmaktadır. Ayrıca bu hasta yatakları yatak yaralarına da engel olma özelliği olması nedeniyle mikrop barındırmamasından kaynaklanmakta olup kapsamlı bakım isteyen hatalar için oldukça önemli bir husustur.

Kapsamlı Bakım İsteyen Hastalarda Hangi Yataklar Tercih Edilmelidir?

Kapsamlı bakım isteyen hastalar için mutlaka motor sistemi olan hasta yatakları içinden bir tercih yapılmalıdır. Öyle ki bu yatakların içinde katlanabilir hasta yatakları da bulunmakta olup hastanın baş ve ayak kısmından hareketini sağlamanın yanı sıra hareket sırasında hastanın rahatsız olmasını da engellemektedir. Ayrıca bu tip hasta yatakları mutlaka anti bakteriyel özelliğe sahip olmalıdır.

Hastanın mikrop kapmaması ve dolayısıyla yeni hastalıklara davetiye çıkarmaması gerekmekte olup bu nedenle bu hastaların mutlaka bu tür hasta karyolası çeşitlerinden kullanması önem arz eder. Ayrıca hasta karyolası kolay taşınabilir ve serum askısı bulundurması gerekmekte olup hastanın rahatlığının yanında bakımının kolaylığı için de gerekli özelliklerdir.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir