Hasta yatakları kullanıcının hareket ihtiyacına göre ayarlanabilir, genelde düşmeyi önleyici yan korkulukları bulunur ve engelliler veya kronik hastalar için uygundur. Hem sosyal bakım ortamlarında (bakım evleri, hastaneler) hem de evde bakım süreçlerinde bakıcının işlerini kolaylaştırırken, hastanın bakımına ve hareketliliğine yardımcı olmak için kullanılırlar. Hasta karyolası; hastaların evde ve hastanede kullandıkları yataktır. Normal yataklardan farklı olması sebebiyle hasta yatağı adını alır. Yataklar özel bir başlığa, hasta düşmesin diye özel korkuluklara sahip, kolay hareket edebilmesi için tekerlekleri bulunan ve hareketli bir yapıya sahip ortopedik bir yatak özelliği gösterir.

Evde Hasta Yatağı Kullanılır mı?

Hareketli hasta yatağı hastanelerde tercih edilen bir yatak çeşididir. Evde hasta bakanlar veya yatalak hastası olanlar için normal bir yatak zahmetli ve sağlıksız bir sürece sebep olur. Hasta yataklarının fonksiyonel yönü bu yatakların evde de rahatlıkla kullanılabilmesini sağlıyor. Örneği yatağa bağlı hastalar için tuvalet sorununu kolaylaştırmak adına tuvaletli hasta yatağı modeli bulunuyor. Tamamen hastanın sağlık durumuna göre seçim yapılacak modellere sahip yataklar kullanımı ve temizliği kolay olması sebebiyle evlerde de kullanılıyor.

Hasta Yatağı Çeşitleri Nelerdir?

Kumandalı hasta yatağı: Hasta yatağının kolayca kontrol edilebilmesi, üzerinde yatan hastanın fiziksel bir zahmete katlanmadan yatağa şekil verilmesi için tasarlanan kumandalı hasta yatağı, küçük bir kumanda ile kontrol ediliyor.

Hasta yıkama yatağı: Yatalak hastaların yıkanma işlemleri için birkaç kişiyle birlikte hastayı banyoya taşımak üstelik banyoda hastaya özel bir küvet sistemi hazırlamak oldukça zor ve zahmetlidir. Hasta yıkama yatağı, hasta karyolası üzerine yerleştirilir ve pompa yardımıyla şişirilerek küvet haline getirilir. Bu yatak içerisinde tutma yerleri, baş desteği, kirli suyu boşaltma mekanizması gibi ihtiyaç duyulan her detaya sahip bir şekilde tasarlandığından hastanın fiziksel bir zorluk yaşamadan yıkanmasına yardımcı oluyor.

Felçli hasta yatağı: Felçli hastaların fiziksel aktiviteleri son derece kısıtlı olduğundan bu hastalara özel yataklar tasarlanmıştır. Felçli yatağı içerisinde tuvalet, oynar başlık, hareket edilebilir bir yapıyla tasarlanmış, hastanın bacaklarını kaldırıp indirmeye veya yatar pozisyondan oturma pozisyonuna geçebileceği kumanda ile veya manuel çalışabilen yataklardır.

Motorlu hasta yatağı: Tek, iki, üç veya dört motorlu hasta yatağı farklı özelliklere sahiptir. Yatağın altına yerleştirilen motor, kumanda ile kontrol edilmektedir. Fiziksel aktivitesi sınırlı veya felçli hastalar için uygunluk gösteren motorlu hasta yatağı modelleri, kullanımı son derece fonksiyoneldir.

Otomatik hasta yatağı: Hastaların nekahet döneminde veya yatalak hastaların yaşam sürelerinde hareket etmek zahmetli veya imkansız olduğu için hasta yatakları bu durum düşünülerek üretilir. Otomatik hasta karyolası, yatağın baştan sona hareketli bir yapıya sahip olması anlamına gelir. Manuel ve kumanda ile kontrol edilebilir özelliktedir.

Katlanabilir hasta yatağı: Bu yataklar hasta yataklar için özel tasarlanmıştır. Yatağın hareketli iskelet yapısına uygun olarak eklemlere sahip olan yatak kumanda ile kontrol edilebilen karyolalarda komuta uygun olarak şekil alır ve hastanın yatar veya oturur pozisyona geçmesini sağlar. Hasta karyolası yatağı olarak hastanelerde sıklıkla kullanılan yatak evlerde kullanmaya da uygundur.

Şişme hasta yatağı: Yatağın üzerine veya yere serilen akabinde pompayla şişirilerek yatak haline gelen şişme hasta yatağı pratik bir kullanıma sahiptir.

Lazımlıklı hasta yatağı: Kendi başına veya başkasının yardımıyla dahi tuvalete kalkamayan, yatağa tamamen bağlı ya da uzun süreli yatak istirahati geçirmek zorunda kalan hastalar için incelikli olarak tasarlanmış lazımlıklı hasta yatağı hem hastanın pratik bir şekilde ihtiyacını gidermesini sağlıyor hem de yakınlarının bu konuda zorlanmasını önlüyor.