Hasta Yatağı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hasta yatakları sağlık ekipmanları içinde en önemli parçalar arasında yer alır. Bir hasta yatağı seçiminde dikkat edilmesi gereken pek çok faktör vardır. Bunlar aşağıdakileri içerir:

  1. Sağlam ve güçlendirilmiş, daha ağır hastalar için özel olarak tasarlanmış olan bir iskelet yapısı.
  2. Gerektiğinde rahatça yeniden konumlandırılan yeterince büyük bir uyku platformu.
  3. Yatak etrafında yeterli boşluk (en az 1,5 metre) gibi. Bu boşluk, bakıcıların hastayla teması ve tekerlekli sandalye gibi ekipmanların kullanımı için gereklidir.
  4. Yatağın altında yeterli boşluk olmalıdır.
  5. Yatağın yerleştirileceği zemin ideal olmalıdır.

Hasta yatağı seçmek tamamen profesyonel bir iş olduğundan yatak alınırken çok dikkat edilmesi gerek. Öncelikle manuel mi yoksa motorlu bir hasta karyolası mı alınacağı konusunda karar kılınmalıdır. Bu karar sonrası hastanın fiziksel durumu, sağlık probleminin mevcut hali ve ilerleyen dönemlerdeki durumu göz önünde bulundurulmalıdır. Hastanın yatalak, felçli, kısa süreli bir rahatsızlık durumu veya bundan sonraki yaşamını sürekli yatakta geçireceği bir durumu olabilir. Hasta karyolası çeşitlerinin hepsi tüm durumlara çözüm olacak nitelikte tasarlanır ve üretilir. Bilinçli bir yatak alışverişi hastanın sağlığına da direkt olarak etki eder.

Lazımlıklı hasta yatağı, elektrikli hasta yatağı, şişme hasta yatağı, dört parçalı hasta yatağı gibi birçok yatak çeşidi vardır. Yatak seçiminde öncelikli kriter ortopedik hasta yatağı olmalıdır. Ardından hastanın durumuna göre doktor görüşü alınarak seçim yapılmalıdır. Ayrıca yatağın yüksek güvenlikli olması gerekiyor. Birçok hasta yakını hastaların yataktan düştüğü yönünde şikayetle geliyor. Bunu önlemek için yanlardan korkuluklu desteklenmiş hasta yatakları bulunuyor. Hem korkuluk hem kolay hareket edilebilir olması evdeki kullanımın rahatlığını sağlar. Özellikle kendi başına hiçbir şekilde hareket edemeyen hastalar için hareketli, kumanda ile kontrol edilen yatakların tam performansla çalışıyor olmasından emin olunmalıdır.

Elbette yüksek güvenlikli, tam kapasite bir yatak fiyat açısından zorlayıcı olabilir fakat ucuz bir yöntemle hasta yatağı sorunu çözülebiliyor. Örneğin sahibinden satılık hasta yatağı veya satılık hasta yatağı ilanları incelenerek ucuz hasta yatağı bulunabilir. İhtiyaç süresince ikinci el hasta yatağı alınarak sorun çözüme kavuşturulabilir. Hasta yatakları konusunda büyük ihtiyaç sayesinde satın alınan yatak istenildiği anda kolayca bir başkasına satılabilir.

Hasta Karyolası Kullanımının Faydaları

Hastanın Konumlandırılması

Baş ve ayak hareketli bir yatakta hastanın yatırılmasının en önemli özelliği, hastanın beslenme ve diğer pek çok aktivite için eğimli veya dik bir konumda olmasını sağlamaktır. Dik veya eğik konumdayken, bacak kaldırma işlevi bir karşı kuvvet sağlar ve hastanın aşağı doğru kaymasını önler. Bazı tıbbi koşullarda, bir hastane yatağında Trendelenburg (bacak yukarıdan yüksek bacak) veya ters Trendelenburg (bacaktan yüksek bacak) pozisyonları gereklidir.

Basınçtan Dolayı Oluşan Boğaz Ağrılarını Önleme

Özellikle kendiliğinden hareket edemeyen hastalarda, yanal tornalamaya (sola ve sağa hareket ettirme) sahip bir hastane yatağı, basınçlı boğaz (yatakta boğazlanma) riskini azaltmada çok yardımcı olur.

Yükseklik Ayarı

Ayarlanabilir yükseklik, iyi bir hastane yatağının vazgeçilmez bir özelliğidir. Hastayı beslemek ve temizlemek gibi işler yaparken hastane yatağı uygun yüksekliğe kaldırılabiliyorsa, bakım veren kişi sırt ağrısından kurtulacaktır. Yatak, tekerlekli sandalye ile aynı yüksekliğe düşürülebiliyorsa bakım veren kişinin hastanın tekerlekli bir sandalyeye geçmesine yardımcı olması da kolay olacaktır.

Kullanıcı dostu Hasta Yatakları

Hastayı göz önünde bulundurularak geliştirilmiş sessiz çalışma sistemi ve tamamı çelik konstrüksiyonlu gövdesi ile, her hasta için konfor ve güvenlik sağlar. Ağırlık kapasitesi 150 kg olup, kullanımı kolaydır. Alet gerektirmeyen kolay kurulum özelliğine sahiptir. Dinamik el kumandası ile, yatağa bir çok pozisyon verilebilir.

Manuel veya Motorlu Hasta Yatağı

Motorlu bir hasta yatağı her zaman daha pahalıdır ancak hastanın bir bakıcıya bağımlılığını ortadan kaldırarak yatak fonksiyonlarını kendisinin kontrol etmesine olanak sağlar.

Minimum Yüksekliğe Düşürebilme

Kısa boylu hastalar için rahatça yatağa girmek ve yataktan çıkmak için ideal yükseklik ayarı yapılabilir. Yataktan düşme vakalarını da önleyici bir özelliktir.

Yan Korkuluklar

4’lü yan korkuluklar içeren bir hasta yatağı, yatağa girme ve çıkma kolaylığından ödün vermeksizin iyi bir güvenlik bariyeri sağlar.